به گزارش گروه روی خط رسانه‌های برنا، علت ناکامی‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا – که واپسین روز‌های زمامداری خود را می‌گذراند – حماقت محض است نه بدشانسی. همین موضوع درباره حزب جمهوری خواه و برخی اعضای این حزب – که مواضع احمقانه‌ای در قبال نتایج انتخابات و بسیاری مسائل دیگر اتخاذ کردند – هم صدق می‌کند. در این چند روز باقیمانده از قدرت، روزی نیست که ترامپ و حزبش سیلی جدیدی دریافت نکرده باشند.

تنها ظرف یک روز یعنی دیروز چهارشنبه ۶ ژانویه، دو سیلی پر قدرت بر صورت ترامپ وارد شد؛ سیلی اولی، پیروزی دو نامزد دموکرات به نام‌های جان اسوف و رافائل وارنوک، در انتخابات میان دوره‌ای سنا در ایالت جورجیا بود. با ورود این دو دموکرات به مجلس سنا، جو بایدن، رئیس جمهور جدید می‌تواند کنترل این مجلس را به دست بگیرد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان با تأیید پیروزی این دو نامزد گفت که اکنون هم سنا و هم مجلس نمایندگان در اختیار حزب دموکرات است و با بایدن همکاری کاملی خواهند داشت.

با ورود این دو دموکرات به سنا، درصد کرسی‌های هر دو حزب در این مجلس ۵۰/۵۰ شد و طبق قانون اساسی آمریکا اکنون رأی نهایی و تعیین کننده بین دو حزب، در اختیار کاملا هریس، معاون جو بایدن است.

سیلی دوم را اتحادیه اروپا وارد کرد. به این ترتیب که اروپایی‌ها با گرفتن تصمیمی مهم، انصراف خود را از به رسمیت شناختن خوان گوایدو، به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا پس گرفته و اعلام کرد که نیکولاس مادورو را به عنوان رئیس جمهور قانونی این کشور به رسمیت می‌شناسد و با او همکاری میکند.

همانطور که می‌دانیم دولت ترامپ تلاش کرد با حمایت از گوایدو در ژانویه ۲۰۱۹ و دعوت او به کاخ سفید، دولت قانونی ونزوئلا را در انزوا قرار دهد. واشنگتن همپیمانان اروپایی خود را هم برای به رسمیت شناختن گوایدو، تحت فشار قرار داد و اقدام به محاصره اقتصادی ونزوئلا کرد و این کشور را به حمله نظامی تهدید کرد. حتی جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی امریکا طرح حمله نظامی به ونزوئلا برای براندازی دولت قانونی این کشور را مطرح کرد.

سومین سیلی که هر آن ممکن است بر صورت ترامپ وارد شود، تصویب نهایی پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در کنگره است. او با تحریک گروه‌های نژادپرست و افراطی و مسلح برای تجمع در مقابل کنگره، کثیف‌ترین وسایل و ابزار را برای بر هم زدن نشست کنگره به کار گرفت.

نکته عجیب اینجاست که ترامپ به طور کاملا غیر قانونی از مایک پنس، معاون خود خواست در نشست کنگره دخالت کرده و مانع تصویب پیروزی بایدن شود؛ و نتیجه انتخابات را به نفع او تغییر دهد. اما به گفته نیویورک تایمز پنس از آنجا که قدرتی برای تعلیق نتیجه انتخابات ندارد، زیر بار این موضوع نرفت.

با اینکه نشست کنگره برای تصویب نتیجه انتخابات تا حد زیادی صوری است، اما سومین سیلی بر صورت ترامپ است که مثل موجود در حال غرق، برای نجات به هر خس و خاشاکی چنگ می‌زند.

منبع: العالم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: