تفاوت مایکروفر با مایکروویو چیست؟

تفاوت مایکروفر با مایکروویو چیست؟

برخی مردم به اشتباه ماکروفر را با مایکروویو یکی می‌دانند، اما مایکروویو متفاوت از ماکروفر است. در زیر به تعدادی از تفاوت مایکروفر و مایکروویو می‌پردازیم.

به گزارش گروه روی خط رسانه‌های خبرگزاری برنا؛ ماکروویو دارای امواجی است با طول موج کوتاه که قسمتی از طیف الکترومغناطیس را همانند پرتو‌های نور قابل مشاهده تشکیل می‌دهد. در صنعت از این امواج با طول موج کوتاه برای فرآوری مواد غذایی و پختن غذا‌ها استفاده می‌کنند و این امواج در زمان برخورد با یک ماده امکان دارد منعکس، جذب و یا منتشر شوند.

ماکروویو یا مایکروویو، دستگاهی است که برای پخت یا گرم کردن غذا فقط به المنت تابشی و گرمکن با اشعه لیزر (امواج مایکرو) مجهز می‌باشد. این عملیات سبب ایجاد گرما و افزایش سرعت پخت غذا نیز می‌شود. بطور کلی ماکروویو دستگاهی است که فقط مجهز به گرمکن با اشعه (امواج ماکرو) و المنت تابشی از بالا می‌باشد.

نحوه‌ی کار ماکروویو به این صورت می‌باشد که با تاباندن ریز موج‌های الکترومغناطیسی موجب جنبش آب و مولکول‌های قطبی در غذا شده و این امر باعث تولید گرما و در نتیجه گرم شدن یا پخت غذا در مدت زمان کوتاهی می‌شود.

مواد غیر فلزی مانند پلاستیک و شیشه این امواج را عبور می‌دهند. مواد فلزی این امواج را منعکس می‌کنند و موادی که دارای آب هستند (مانند غذاها) این امواج را جذب می‌کنند. فرکانس امواج ذکر شده بین ۳۰۰ مگاهرتز تا چندین گیگاهرتز می‌باشد و برد این امواج بسیار کوتاه بوده، ولی میزان نفوذ آن‌ها بسیار بالا است و حتی از گرد و غبار هم عبور می‌کنند.

امروزه دستگاه‌هایی که با عنوان ماکروویو عرضه می‌شوند علاوه بر لرزاننده‌ی امواج دارای چند المنت هستند که برای گریل و فر مورد استفاه قرار می‌گیرند و این دستگاه‌ها را با نام مایکروویو گریل دار می‌شناسند. طراحی مایکروویو‌ها به گونه‌ای است که این امواج با طول موج کوتاه را حبس کرده و زمانی که درب دستگاه بسته باشد و شما دستگاه را روشن نمایید ساطع می‌شوند.

واژه ماکروفر در فرهنگ فارسی به معنی تندپز می‌باشد.

ماکروفر به دستگاهی می‌گویند که باعث می‌شود پخت غذا در یک محیط بسته و در دمایی یکنواخت به تمامی قسمت‌های غذا صورت می‌گیرد. ساده‌ترین مایکروفر‌ها با گاز کار کرده و کاربر می‌تواند دما را بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ درجه‌ی سانتی گراد تنظیم نماید تا پخت تمامی قسمت‌های غذا به طور یکنواخت صورت بگیرد.

بطور کلی ماکروفر دستگاهی است که تمام قابلیت‌های یک ماکروویو را دارا می‌باشد و فقط چند نوع حرارت دهی نیز به آن اضافه شده مثل حرارت سه بعدی، کانوکشن و فن و گریل از پشت

تفاوت مایکروفر و ماکروویو در این است که مایکروویو مواد غذایی را با ساطع کردن امواج با طول موج کوتاه و در زمان کم درست می‌کند، ولی مایکروفر با داشتن المنت گرمایی غذا را در مدت زمانی نسبتا بیشتر از مایکروویو، ولی به طور کامل گرم می‌نماید و در اصطلاح غذا به طور کامل مغز پخت می‌شود.

نتیجه

اصلی‌ترین تفاوت ماکروفر و ماکروویو در نوع فرآیند پخت و پز می‌باشد بدین صورت که ماکروفر از دما و گرما برای پخت استفاده می‌کند در حالی که ماکروویو علاوه بر دما و گرما از اشعه Wave نیز استفاده می‌کند.

به عبارت دیگر تفاوت ماکروویو و ماکروفر در این است که مایکروویو مواد غذایی را با ساطع کردن امواج با طول موج کوتاه و در زمان کم درست می‌کند، ولی مایکروفر با داشتن المنت گرمایی غذا را در مدت زمانی نسبتا بیشتر از مایکروویو، ولی به طور کامل گرم می‌کند و در اصطلاح غذابه صورت کامل مغز پخت می‌شود.

بهترین ظروف برای استفاده در این دستگاه، ظروف سرامیکی، پیرکس، آرکوپال و برخی ظرف‌های پلاستیکی با علامت مایکروویوند.

ظروف فلزی و فویل‌ها باعث ایجاد جرقه و آتش‌سوزی احتمالی شده، ظروف پلاستیکی معمولی یا غیرمناسب آب می‌شوند. دقت کنید لبه یا دیواره ظروف با رنگ‌های فلزی تزئین نشده باشد.

از خراب نبودن و بسته شدن کامل در، نداشتن خوردگی در واشر یا جداره بین در و اتاقک، کارکرد درست قفل و لولای دستگاه مطمئن شوید.

در صورت خراب شدن جداره پلاستیکی بین در و اتاقک دستگاه، لولا، یا شیشه موجگیر آن به هیچ وجه دستگاه را روشن نکنید و حتما از دستکاری یا تعمیر شخصی آن خودداری کنید.

برای تعمیر، آن را به تعمیرکاران مجرب بسپرید تا تشعشعات به سلامتی و جیبتان لطمات بیشتر نزند. همواره درون اتاقک دستگاه را تمیز نگاه دارید، ذرات سوخته، پاشیده و پرت شده درون آن را پاکسازی کرده، مدام صحت عملکرد لبه‌های در و قسمت لولا را بررسی کنید.

برای نظافت، بویژه تمیز کردن واشر درزگیر، به هیچ وجه از اسکاچ، سیم ظرفشویی و ابزار خراشدهنده یا مواد شوینده خورنده استفاده نکنید.

برای جلوگیری از پاشیدن محتویات غذا روی ظروف را با در‌های مناسب بپوشانید، اما هرگز در‌ها را محکم نکنید. این کار خطر انفجار و ترکیدگی را محتمل می‌کند.

منبع: بیتوته

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

نظر شما

پربیننده‌ترین اخبار روی خط رسانه ها

مهمترین اخبار

آخرین اخبار روی خط رسانه ها

اخبار برگزیده