مقایسه پروتکل میمبل ویمبل با بیت کوین

مقایسه پروتکل میمبل ویمبل با بیت کوین

میمبل ویمبل یک پروتکل غیرمتمرکز و جهت‌گرفته به سوی حریم خصوصی است که از یک روش جدید برای ساختاردهی و ذخیره تراکنش‌ها روی بلاک‌چین استفاده می‌کند.

میمبل ویمبل یک پروتکل غیرمتمرکز و جهت‌گرفته به سوی حریم خصوصی است که از یک روش جدید برای ساختاردهی و ذخیره تراکنش‌ها روی بلاک‌چین استفاده می‌کند. این برنامه در سال ۲۰۱۶ توسط توسعه‌دهنده‌ای ناشناس با اسم مستعار تام الویس ژدوسور (Tom Elvis Jedusor) ساخته شده‌ است. تام الویس ژدوسور، نامی است که مردم فرانسه روی لرد ولدرمورت در مجموعه فیلم‌های هری پاتر (Lord Voldemort of Harry Potter movies) گذاشته‌اند.

میمبل ویمبل، طلسم و وردی است که در مجموعه رمان‌های هری پاتر برای بستن زبان قربانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف از این طلسم این بود که زبان قربانی بند بیایید تا او نتواند رازهایی که می‌داند را فاش کند؛ پروتکل میمبل ویمبل نیز به معنای واقعی کلمه مانند یک طلسم عمل می‌کند. این پروتکل چارچوبی با برای بلاک‌چین فراهم می‌کند که قلمرو جدیدی از پتانسیل را از نظر مقیاس‌پذیری، معاوضه‌پذیری، حریم خصوصی و ناشناس بودن کریپتو ارائه می‌دهد؛ در یک جمله، میمبل ویمبل به اطلاعات رمزارزها این امکان را می‌دهد که کاملاً ناشناس باقی بمانند.

ویژگی ناشناس بودن کامل تراکنش‌های میمبل ویمبل، با استعاره بیت‌کوین (BTC) و سایر ارزهای دیجیتال در تضاد است که معمولاً سه اطلاعات را فاش می‌کنند: آدرس فرستنده، مقدار رمزارز ارسال شده و آدرس گیرنده. میمبل ویمبل هیچ یک از این سه اطلاعات یا به عبارت دیگر راز را فاش نمی‌کند.

در شبکه میمبل ویمبل از سیستم اسکریپتینگ بیت کوین استفاده نمی‌شود. در واقع این سیستم مجموعه دستوراتی است که نحوه ساختار تراکنش‌ها را مشخص می‌کند. با حذف این سیستم، پروتکل MW می‌تواند حریم خصوصی و همچنین مقیاس‌پذیری بیشتری را ارائه دهد.

پروتکل بلاک چین میمبل ویمبل با فاکتورهای کور و طرح‌های مخصوص به خودش، به طور خاص برای مبهم‌‌سازی ارزش تراکنش‌ها طراحی شده است. ترکیب این ویژگی‌ها در رمزنگاری شبکه میمبل ویمبل، تضمین می‌کند که تنها فرستنده و گیرنده یک تراکنش از هویت خود و ارزش تراکنش مطلع باشند. این تراکنش‌ها به طور قابل توجهی با تراکنش‌های انجام شده در بلاک‌چین‌هایی مانند بیت کوین متفاوت است. با در نظر گرفتن ویژگی‌ها و جزئیات میمبل ویمبل، این پروژه در حال حاضر یکی از خلاقانه‌ترین راه‌حل‌های حفظ حریم خصوصی افراد را در فضای کریپتو و صنعت ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهد.

مزایای میمبل ویمبل‌‌

Screenshot_20221001_160305

قبل از مقایسه میمبل ویمبل با بیت کوین، بهتر است کمی با مزایای این پروتکل آشنا شویم؛ آنها عبارتند از:

مقیاس پذیری

میمبل ویمبل به خاطر استفاده از فناوری برش (Cut-Through) بسیار مقیاس‌پذیر است. یک بلوک، متشکل از صدها تراکنش و اطلاعات آنهاست که باید روی بلاک‌چین ذخیره شود. فناوری برش میمبل ویمبل این بلوک‌ها را فشرده و سبک می‌کند؛ زیرا با استفاده از آن می‌توان بسیاری از اطلاعات موجود روی بلاک‌چین را بدون به خطر انداختن شبکه، از بلوک‌ها حذف کرد. مقیاس پذیری پیشرفته میمبل ویمبل با کاهش وزن بلاک‌چین از طریق حذف عناصر غیر ضروری و بلا استفاده به دست می‌آید.

به عنوان مثال، فرض کنید سه نفر در یک معامله مشارکت دارند: آلیس، باب و کارول. آلیس 10 دلار به باب می‌دهد و سپس باب بلافاصله 10 دلاری را که دریافت کرده است به کارول می‌دهد. باب در این شرایط به یک واسطه تبدیل می‌شود و در این تراکنش، بخشی که توسط باب انجام شده‌ است از بلاک‌چین حذف می‌گردد.

ناشناس بودن‎

یکی از عملکردهای اصلی میمبل ویمبل حفظ حریم خصوصی است. این پروتکل همچنین از اصل اتصال سکه (CoinJoin) استفاده می‌کند که چندین تراکنش را ترکیب کرده و از ردیابی تراکنش‌ها از بیرون، جلوگیری می‌کند. شبکه MW می‌تواند به عنوان یک راه حل زنجیره جانبی که به بیت کوین متصل می‌شود استفاده شود.

کوین جوین، به MW این امکان را می‌دهد تا چندین تراکنش را در یک تراکنش بزرگ ترکیب کند. میمبل ویمبل موفق شده به سطحی از حریم خصوصی دست یابد که در صنعت بلاک چین بی‌سابقه است. ارزش تراکنش کاربران که به صورت انبوه، همراه با سایر تراکنش‌ها ارسال می‌شود، برای ناظران شبکه و عوامل خارجی (هر کسی غیر از ارسال کننده و دریافت کننده) یک رمز و راز است. همچنین، از آنجایی که برای تراکنش از هیچ آدرسی استفاده نمی‌شود، هیچکس نمی‌تواند نام یک تراکنش‌گر را با هیچ آدرسی مرتبط کند و از آن برای ردیابی فعالیت تراکنش‌ها او استفاده کند. میمبل ویمبل عملا بدون به خطر انداختن مقیاس پذیری شبکه، حریم خصوصی کامل را ارائه می‌دهد. فرستنده، گیرنده و ارزش تراکنش برای همیشه محرمانه باقی می‌ماند.

معمولاً بلاک‌چین‌های حریم‌محوری مانند مونرو (Monero) و زد کش (Zcash) اندازه بلوک‌های بسیار کوچک‌تری دارند و در مقایسه با سایر بلاک‌چین‌ها، هزینه‌های بیشتری دریافت می‌کنند. این مورد در مورد میمبل ویمبل نیز صادق است.

معاوضه پذیری

در علم اقتصاد، اصطلاح معاوضه پذیری به معنای قابل معاوضه بودن واحدهای هر دارایی است. به طور کلی، به جز NFTها، همه ارزهای دیجیتال را دارایی‌های معاوضه‌پذیر در نظر می‌گیرند. با این حال، بیشتر ارزهای دیجیتال تمایل دارند با قیمتی با تخفیف فروخته شوند تا از نظر نقدشوندگی دچار مشکل نگردند. در حالی که میمبل ویمبل کوین هم معاوضه‌پذیری بالایی دارد و هم غیرقابل ردیابی است.

مقایسه میمبل ویمبل با بیت کوین‌‌

Screenshot_20221001_160313

تفاوت اول بیت کوین و میمبل ویمبل این است که دومی از تراکنش‌های خصوصی پشتیبانی می‌کند. در بلاک‌چین بیت کوین، همه تراکنش‌ها عمومی می‌شوند؛ کاربران می‌توانند مقادیر ورودی و خروجی را بررسی کنند و تأیید کنند که آیا یک تراکنش معتبر است یا خیر. با این حال، هنگام استفاده از میمبل ویمبل همه مقادیر به صورت هم‌شکل، با فاکتورهای کور رمزگذاری می‌شوند.

دومین تفاوت بین میمبل ویمبل و بیت کوین، اندازه داده‌های بلاک چین آنها است. برخلاف بیت کوین و سایر بلاک چین‌های اثبات کار (proof-of-work یا به اختصار PoW)، بلاک چین میمبل ویمبل که از فناوری برش استفاده می‌کند، فقط حاوی اطلاعات ضروری است. بنابراین، بلوک‌های میمبل ویمبل از بلوک‌های بیت کوین کوچکتر است و استخراج آنها در مقایسه با استخراج بلوک‌های بیت کوین، به منابع محاسباتی کمتری نیاز دارد.

در نهایت، هسته‌های میمبل ویمبل از خلاصه قابل بروزرسانی تراکنش‌ها پشتیبانی می‌کنند. چنین مکانیزمی با مکانیسم بیت کوین متفاوت است؛ زیرا در بلاک‌چین بیت‌کوین، گره‌ها (Nodes) هستند که هر امضای یک تراکنش را ذخیره و تأیید می‌کنند و این زنجیره از بلوک پیدایش (Genesis) شروع می‌شود.

اگر قصد خرید بیت کوین و یا مشاهده و مقایسه قیمت بیت کوین را با سایر آلت کوین‌ها دارید می‌توانید به وب‌سایت والکس مراجعه کنید. در والکس می‌توانید هم از روند تغییرات قیمت لحظه‌ای BTC و سایر کوین‌ها آگاه شوید و هم اقدام به خرید BTC و بیش از 100 آلت کوین دیگر نموده و اطلاعات بیشماری از آنها به دست آورید.

محتوای این مطلب تبلیغاتی است و توسط سفارش‌دهنده، تهیه و تنظیم شده است

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار رپورتاژ

    اخبار برگزیده