به گزارش خبرگزاری برنا از استان زنجان؛ فرماندار شهرستان زنجان نیز دراین آیین گفت: باید در سطح روستاها هنگام ساخت و سازها به نکات فنی توجه شود و منازل محکم و دارای استحکام بیشتری در مواقع بحران و زلزله داشته باشد.

رضا عسگری افزود: با رعایت این مهم به طبع خسارت‌های جانی ناشی از سیل و زلزله در سطح شهرها و روستاها نیز کاهش قابل توجهی خواهد داشت که متاسفانه در برخی از مناطق شاهد هستیم مردم قبل از توجه به نکات فنی به زرق و برق ساختمان توجه دارند و به لحاظ فنی هیچ تلاش و اقدامی نمی‌کنند.

فرماندار شهرستان زنجان گفت: داوطلبان هلال احمر در کاهش آسیب‌های جانی و مالی ناشی از حوادث طبیعی نقش مهمی دارند، چرا که می‌توانند در کنار آموزش‌های مورد نیاز توجه به موارد فنی در ساخت و سازها را نیز متذکر شده و اهمیت آن را تبیین کنند.

عسگری مهمترین کار داوطلبان در مناطق مختلف شهری و روستایی را آموزش همگانی، فرهنگ سازی برای پیشگیری از حوادث و نهادینه کردن آن در جامعه دانست و ادامه داد: با این اقدام در محیط پیرامون به حتم خسارت‌هایی که متوجه ما می‌شود به شدت کاهش خواهد یافت و داوطلبان به عنوان امدادگران برای نجات جان افراد وارد صحنه می‌شوند.

وی تاکید کرد: تجربه تلخی از حوادث داریم که خود مردم آمادگی لازم در مواجه با حوادث را ندارند و گاهی کمک‌های مردمی به دست افرادی که باید این کمک‌ها را دریافت کنند نمی‌رسد.

فرماندار شهرستان زنجان گفت: فعالیت خانه‌های هلال در سطح شهرها و روستاها می‌تواند پیش‌بینی لازم را از تعداد آوار، کمک‌های مورد نیاز برای حادثه دیدگان در مواقع بحرانی فراهم کند و هرکدام از مردم به عنوان امدادگر با وظایف مشخص دارای تکالیف خاصی خواهند بود که امدادرسانی‌ها و کمک‌های مردمی نیز به سهولت و با برنامه دقیق محقق می‌شود.

عسگری با تاکید بر اینکه جمعیت هلال احمر حرکت خوبی را با راه‌اندازی خانه‌های هلال آغاز کرده است افزود: با توجه به اینکه زنجانی‌ها تعامل و همکاری مطلوبی در برنامه‌ها و فعالیت‌ها دارند، سازماندهی نیروها با فعالیت این خانه‌ها نیز محقق می‌شود و این ظرفیت خوبی برای هلال احمر خواهد بود.

وی با بیان اینکه دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها ظرفیت خوبی برای راه‌اندازی خانه‌های هلال دارند، اظهارداشت: دهیاران و اعضای این شوراها در کنار وظایف خود باید عضو داوطلبان جمعیت هلال احمر شوند و رویکرد نهایی بهانه‌ای برای آموزش خود و خانواده‌هایشان خواهد بود که این مهم در کاهش آسیب‌های ناشی از حوادث و بلایای طبیعی موثر است.

شهرام میرزایی هم در آیین افتتاح خانه‌های هلال بخش قره‌پشتلوی شهرستان زنجان اظهار کرد: جمعیت هلال احمر به استناد ماده یک اساسنامه مصوب مجلس شورای اسلامی، موسسه‌ای خیریه و دارای شخصیت حقوقی مستقل برپایه اصول بنیادین هفتگانه نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر است که با بهره‌گیری از ظرفیت اعضا، داوطلبان، امدادگران و پرسنل خود، پاسخگویی مناسب و موثر درهنگام حوادث و سوانح را مد نظر قرار می‌دهد.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان افزود: بر اساس ماده 77 برنامه پنج ساله ششم کشور با موضوع افزایش تاب آوری جوامع محلی، جمعیت هلال احمر نسبت به پیگیری قانونی راه‌اندازی خانه‌های هلال در سطح استان زنجان به منظور تقویت و ایجاد زمینه حضور و مشارکت واقعی آحاد مختلف جامعه در فعالیت های امدادی، بشردوستانه، ارائه خدمات اجتماعی و عام‌المنفعه با رویکرد تقویت ساختارهای داوطلب محور، ترویج فرهنگ وقف، صلح و نوع دوستی در جوامع محلی را در دست اجرا قرار داده است.

وی گفت: اولویت راه‌اندازی خانه‌های هلال در روستاها و محلات بیش از 200 خانوار در معرض حوادث طبیعی و یا آسیب های اجتماعی در سطح استان است.

میرزایی خاطرنشان کرد: امروز همزمان چهار خانه هلال در روستاهای سهرین، سارمساقلو، حاج سیران و مشکین در بخش قره‌پشتلوی شهرستان زنجان راه‌اندازی شد.

به گفته وی، خانه‌های هلال به منظور نهادینه کردن پاسخگویی به حوادث و ارتقای فعالیت‌های داوطلبی بشردوستانه در جامعه راه‌اندازی می‌شود.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: ارتقای سطح آگاهی عمومی جامعه در برابر سوانح و فعالیت‌های بشردوستانه، افزایش آمادگی جوامع محلی در برابر سوانح، کاهش آسیب پذیری در برابر سوانح با رویکرد تاب‌آوری و توسعه ظرفیت‌های داوطلبانه در جوامع محلی و مسؤولیت‌های اجتماعی نیز از اهداف فعالیت خانه‌های هلال است.

میرزایی تاکید کرد: انتظار داریم با راه‌اندازی و فعالیت و ارائه آموزش همگانی تاب آوری عمومی جوامع محلی و گسترش مسؤولیت پذیری اجتماعی در بین شهروندان در جوامع شهری و روستایی افزایش یابد.

وی خاطرنشان کرد: چنانچه در محل خانه‌های هلال مکانی وجود داشته باشد این محل به عنوان انبارهای امدادی روستا به تجهیزات مورد نیاز برای ارائه خدمات بهتر و مطلوب‌تر برای زمان وقوع حوادث و بلایای طبیعی مجهز خواهد شد.

دهیاری‌ها و شوراهای اسلامی روستاهای زنجان ظرفیت خوبی برای راه‌اندازی خانه‌های هلال دارند

شایان ذکر است، طی یک هفته اخیر هشت خانه هلال در سطح روستاهای استان زنجان افتتاح شده که این روند ادامه دارد.

 

خبرنگار: داود خیری

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: