به گزارش خبرگزاری برنا از استان زنجان؛ معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان با بیان اینکه ناکافی بودن دانش فنی کشاورزان از عوامل اصلی پایین بودن عملکرد در واحد سطح در تولید انواع محصولات زراعی و باغی محسوب می شود، تصریح کرد: در راستای ارتقای سطح آگاهی بهره برداران به عنوان یکی از راهکارهای اساسی افزایش تولید در واحد سطح اقدام به پهنه‌بندی عرصه های کشاورزی در سراسر کشور از جمله استان زنجان شده است به طوری که کارشناسان مسئول هر پهنه با حضور مستمر در عرصه های تولیدی، یافته های تحقیقاتی و دانش روز را به صورت مستقیم به کشاورزان منتقل می کنند.

اکبر کرامتی بر استفاده از بذر مناسب به منظور افزایش بهره وری در تولید محصولات تاکید کرد و افزود: 30 تا 50 درصد پتانسیل تولید در بخش کشاورزی به بذر مربوط می شود.

وی استفاده از بذور اصلاح شده و گواهی شده را از اهداف و سیاست های مهم وزارتخانه در اجرای اصول به‌زراعی در مزارع برشمرد و عنوان کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان موفق به کسب مقام برتر کشوری در تولید بذور اصلاح شده غلات نسبت به تعهدات ابلاغی شده است.

کرامتی خاطرنشان کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان همچنین دارای مقام دوم رتبه بندی شرکت های تولید و فرآوری بذر در کشور است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان  بیان داشت: استان زنجان در حال حاضر دارای 10 شرکت فعال در زمینه تولید بذور اصلاح شده و لیبل‌دار است به طوری این شرکت ها با پراکنش مطلوب در شهرستان ها و مناطق تابعه استان مستقر هستند.

کرامتی اضافه کرد: شرکت های فوق سالانه 18 هزار تن بذر اصلاح شده گندم و جو در طبقات پرورشی، مادری و گواهی شده تحت کنترل مرکز تحقیقات و واحد ثبت گواهی در تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت مزارع را کنترل و در نهایت بذور با کیفیت بسیار مطلوب تولید و در اختیار کشاورزان استان قرار می دهند.