به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، لاوروف روز سه شنبه در نشست باشگاه سیاسی والدای در مسکو که به صورت وبیناری برگزار شد، تصریح کرد: اشخاصی که مسئول سیاست خارجی در غرب هستند و ضرورت برای گفت وگوهای توام با احترام را درک نمی کنند بنظرم باید برای مدتی گفت وگو با آنها را متوقف کنیم.

وی افزود: «اورسولا فون در لاین» رییس کمیسیون اروپا گفته است که با دولت کنونی روسیه هیچ مشارکتی برقرار نخواهد شد. اگر آنها خواهان چنین وضعی هستند ما مخالفتی نداریم.

وی تصریح کرد که اتحادیه اروپا در مساله الکسی ناوالنی بطور شایسته رفتار نمی کند.

وزیر خارجه روسیه سپس به اظهارات مقام های اروپایی اشاره کرد که گفته اند مسکو  از فرصت موجود برای توضیح دادن درباره آنچه که در مورد ناوالنی رخ داد استفاده نکرد.

وی گفت: ما می خواهیم بدانیم که باتوجه به این وضعیت می توان با اتحادیه اروپا روابط تجارتی برقرار کرد. روسیه باید از توجه به ارزیابی های شرکای اروپایی در مورد خود صرف نظر کند و با معیارهای آنها خود را نسنجد

  مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر خارجه روسیه بر عدم دخالت کشورهای خارجی در امور بلاروس تاکید کرده و او را در جریان تحریم‌های جدید این اتحادیه علیه مسکو قرار داد.

«جوسپ بورل» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه با «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه درباره تحولات مربوط به قره‌باغ، بلاروس و همچنین تحریم‌های این اتحادیه علیه مسکو در ارتباط با مسمومیت «الکسی ناوالنی» به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد. 

ناوالنی که یکی از اصلی ترین منتقدان ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه است، بیستم ماه اوت (سی ام مرداد) در بازگشت از سیبری به مسکو بیمار شد.

وی پس از فرود اضطراری هواپیما به بیمارستانی در شهر تومسک سیبری منتقل شد و سپس به یک مرکز درمانی در برلین انتقال یافت، جایی که پزشکان در اوایل ماه جاری اعلام کردند نشانه هایی از مسمومیت وی با ماده سمی نوویچوک وجود دارد.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی نیز با بررسی نمونه های گرفته شده از ناوالنی در یک مرکز درمانی ارتش آلمان در برلین اعلام کرده است که در مورد وی ماده سمی نوویچوک بکار گرفته شده است.

تمام ابعاد  وضعیت پیرامون مسمومیت ناوالنی حاکی از استفاده کشورهای غربی بویژه آمریکا از این مساله برای اهداف خود است و مقام های روس نیز بارها در این مورد نارضایتی خود را اعلام کرده و خواستار همکاری آلمان برای حل این مساله و نتیجه گرفتن از تحقیقات شده اند.

لاوروف: سیاست های آمریکا به سازمان های بین المللی ضربه می زند

  وزیر امور خارجه روسیه معتقد است که سیاست های آمریکا به اعتماد به سازمان های بین المللی ضربه می زند و از آن می کاهد.

وی دراین نشست گفت :آمریکا در عرصه بین المللی عاملی برای از دست رفتن توانایی فعالیت سازمان های بین المللی شده است.
وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: آمریکا قصد ندارد آزادی عمل خود را در عرصه جهانی محدود کند و از اصولی که در قراردادهای بین المللی قید شده و منشور سازمان های بین المللی پیروی کند.

 وی افزود: آمریکا نمی خواهد هیچ قراردادی را که حداقل محدودیت را برای آزادی آنها در عرصه بین المللی بوجود می آورد اجرا کند خواه این قراردادها در عرصه اقتصادی یا تجاری یا سرمایه گذاری یا در هر حوزه دیگر باشد.

رییس دستگاه دیپلماسی روسیه با بیان اینکه سیاست آمریکا باعث شده است تا سازمان های بین المللی توانایی فعالیت خود را ازدست می دهند اظهار داشت: آمریکا در ابتدا از قرارداد محدودیت تسلیحات پدافند موشکی خارج شد و پس از وقفه ای به نابودی همه ابزار برای کنترل تسلیحات و خلع سلاح و عدم انتشار پرداخت.

وی به فسخ پیمان منع موشک های هسته ای میان و کوتاه برد اشاره کرد و گفت که آمریکا از پیمان آسمان های باز هم خارج می شود و نوبت به پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی (پیمان استارت-2) رسیده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: