به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «عمر اوسی» نماینده کُرد پارلمان سوریه به عملیات ترکیه در سوریه واکنش نشان داد و گفت که این عملیات، فقط کُردها را هدف قرار نداده، بلکه «تمام ملت، بافت جمعیتی و جغرافیای ملی سوریه را هدف قرار داده است».

اوسی با بیان اینکه نگاه ترکیه «به اشغال شمال سوریه –از ساحل دریای مدیترانه تا مرزهای رود دجله در مرزهای عراق است»، تصریح کرد که بهانه ترکیه، ایجاد «منطقه امن» است، ولی هدف این کشور، «الحاق این منطقه به آنچه منشور ملی ترکیه در سال 1920 نامیده می‌شود و الحاق آن به خاک ترکیه است که این مسئله در چارچوب اهداف توسعه‌طلبانه و استعماری ترکیه است».

وی در گفت‌وگو با روزنامه «الوطن» سوریه گفت که تُرک‌سازی شمال سوریه از جمله اهداف دیگر ترکیه است و وضعیت در این منطقه «بسیار خطرناک است؛ زیرا ترکیه می‌خواهد به مسیر ارتباطی بین حلب و منطقه الجزیره سوریه برسد... به هر حال، این تجاوز پس از چراغ سبز آمریکا صورت گرفته است».

این نماینده سوری با بیان اینکه هیچ کس از خیانت آمریکا به شبه‌نظامیان کُرد تعجب نکرد، توضیح داد: «مدت‌هاست که به برادرانمان در یگان‌های مدافع خلق و نیروهای دموکراتیک سوریه هشدار دادیم که آمریکا برنامه سیاسی مخصوص کُردهای سوریه ندارد، بلکه به دنبال شرکایی [در عملیات] زمینی است... ترامپ به صراحت گفت که درست است که کُردها با حمایت آمریکا، با داعش مبارزه کردند، ولی ما به آنان پول و سلاح دادیم».

این نماینده سوری با تأکید بر اینکه، «این باید آخرین بار باشد که کُردها به آمریکایی‌ها اعتماد کردند»، خاطر نشان کرد، ترکیه هم‌پیمان آمریکا در ناتو و «پادگان امپریالیسم در گُرده ملت‌های منطقه است. این واقعیت است. زمانی که آمریکا بخواهد بین ترکیه و کُردها، انتخاب کند، قاعدتا ترکیه را انتخاب خواهد کرد».

اوسی از شبه‌نظامیان کُرد خواست که فورا به دمشق بروند، با دولت سوریه هماهنگ شوند، اتاق عملیات مشترک نظامی با ارتش سوریه تشکیل دهند، زمینه را برای استقرار در این منطقه و در طول نوار مرزی با ترکیه فراهم کنند و پرچم سوریه را در همه روستاها و شهرهای منطقه الجزیره و شرق فرات به اهتزاز درآورند.

وی با تأکید بر لزوم همکاری شبه‌نظامیان کُرد با دولت سوریه برای مقابله با تجاوز ترکیه، گفت که دولت و ارتش سوریه از خاک و تمامی شهروندان این کشور دفاع خواهند کرد. به هر حال نیروهای آمریکایی و ترکیه‌ای حاضر در خاک سوریه، اشغالگر هستند؛ «زیرا با موافقت دولت مرکزی دمشق وارد خاک سوریه نشدند و دولت سوریه نیز موظف است با تجاوز ترکیه مقابله کند».

اوسی با اشاره به تماس‌هایی بین دولت سوریه و فرماندهان نیروهای دموکراتیک، در پایان تأکید کرد: «امیدوارم این تماس‌ها به سطح گفت‌وگوی جدی در این زمان تاریخی برسد... فضا بین طرفین، مثبت است... دولت سوریه از فرماندهان نیروهای دموکراتیک استقبال می‌کند؛ زیرا آنان، بالاخره شهروندان سوری هستند».

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: