به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، حجت الاسلام دکتر حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان در بدو ورود به فرودگاه مهرآباد گفت:در سفر دو روزه به ترکمنستان جلسات و دیدارهای خوبی با رییس جمهوری و مقامات دولتی ترکمنستان داشتیم و همچنین سخن رانی در جمع تجار و بازرگانان داشتیم.توانستیم در این سفر شرایطی را فراهم کنیم که کارافرینان و سرمایه گزاران بتوانند خدملت خود را به کشور همسایه صادر کنند وی در ادامه گفت :در این سفر توافق کردیم حجم روابط ما که در حدود 3.7 میلیارد بوده به دو برابر افزایش دهیم تا در طی 10 سال آینده حجم تبادلات به 60 میلیارد برسد و در کنار آن تردد مسافر افزایش یابد.

رییس جمهوری تصریح کرد:مقدار باری که از طریق ریل به جنوب و از طریق ترکمنستان ارسال می شود 2 میلیون تن است که در سال آینده به 10 میلیون تن افزایش می یابد و تردد کامیون را به 100 کامیون افزایش دادیم .

رییس جمهوری ادامه داد:در بحث روادید تصمیماتی اتخاذ شد و همچنین در زمینه انرژی بحث مفصلی داشتیم .

دکتر روحانی در ادامه افزود:در زمینه برق نیز اعلام کردیم که خریدار برق ترکمنستان هستیم و در ادامه در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی بحث های خوبی انجام شد.

وی اظهار داشت:کشور ترکمنستان برای مسابقات 2018 ساختمان سازی دارد که ایران می تواند در این زمینه برای ساخت و ساز به آن ها کمک کند .

دکتر روحانی اظهار کرد: رییس جمهوری ترکمنستان اعلام کردند که ما اتوبوس از ایران و چند کشور دیگر وارد کردیم ولی اتوبوس ایران به لحاظ کیفیت در سطح بالاتری قرار داشت.

وی ادامه داد:در زمینه گردشگری ،داروسازی ، بیمارستان و ساخت نیروگاه صحبت هایی شد که ایران می تواند به ترکمنستان کمک کند علاوه بر بحث در این زمینه ها در خصوص بحث فرهنگی و علمی نیز به بحث و تبادل نظر پرداختیم .

رییس جمهوری در پایان تاکیید کرد:آنچه در این سفر احساس کردم این بود که در زمینه سیاسی، فرهنگی،اقتصادی اراده سیاسی در دو کشور برای توسعه روابط وجود دلرد و کشور ترکمنستان از فناوری هسته ای ایران حمایت کرد.امیدواریم مردم دو کشور از این سیاسیت ها بهرهمند شوند.