به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا؛ روند افزایشی صادرات نفت ایران به اروپا که از زمان اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام ) در دیماه پارسال، آغاز شده همچنان رو به گسترش است و قرار است در ماه آتی نیز محموله های جدید نفتی عازم قاره سبز شود.

صادرات نفت ایران به اروپا از ١٠٠ هزار بشکه در دوران تحریم، اکنون به مرز ٦٠٠ هزار بشکه نزدیک شده و تخمین زده می شود که تا ٧٠٠ هزار بشکه در روز نیز افزایش یابد.

اداره کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت به نقل از نشریات بین المللی گزارش داد: در ماه مارس ٢٠١٦، نخستین بار پس از برداشته شدن تحریم های بین المللی، محموله ای به حجم یک میلیون بشکه از بندر خارک روانه اسپانیا شد.

این میزان در ماه آوریل به سه برابر افزایش یافت و حداقل سه پالایشگاه متعلق به شرکتهای رپسول، سپسا و بی پی دریافت کننده نفتخام ایران در ماه آوریل بودند.

بازگشت سریع تر از حد انتظار نفت ایران به بازار اروپا سبب شد روسیه به منظور حفظ سهم خود در بازار این منطقه، نفت خام اورال را با بیشترین تخفیف در دو سال گذشته به مشتریان اروپایی عرضه کند.

این در حالی است که در دوران تحریم نفتی ایران، نفت خام اورال روسیه به دلیل نزدیکی کیفی به نفت خام ایران توانسته بود جایگزین نفت ایران در اروپا شود. در بازار آسیا نیز روند رو به افزایش صادرات نفت خام ایران همچنان ادامه دارد.