به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا؛ در خبرها آمده است که تعداد امضا‌کنندگان استیضاح هیات‌ رییسه مجلس به یکصد نفر رسید و پیش‌بینی می‌شود از این تعداد نیز بگذرد. چیدمان خاص نمایندگان در کمیسیون‌ها و مداخله برخی اعضای هیات‌رییسه در انتخابات هیات‌رییسه کمیسیون‌ها عمده‌ترین دلیل این استیضاح ذکر شده است.

«محمد حسین فرهنگی»، سخنگوی هیئت رییسه مجلس، در گفت وگو با خبرنگار سیاسی برنا در رابطه با "نارضایتی نمایندگان از هیئت رییسه" گفت: مقداری از نارضایتی نمایندگان از هیئت رییسه طبیعی است، آیین نامه داخلی در دوره گذشته تغییر کرد و مجلس یازدهم اولین دوره اجرای آن بود. طبیعی است هر اقدام جدیدی که خلاف رویه های گذشته باشد، برخی افراد راضی و ناراضی دارد. به عنوان سخنگوی هیئت رییسه در مورد نظرات شخصی ام که ممکن است با برخی انتقادات همراه باشد، توضیح نمی‌دهم.

او ادامه داد: علت اصلی ناراضایتی ها از شرایط بوجود آمده است، اصلاح تبصره یک ماده 38 را دنبال می کنیم که در صورت نهایی شدن به برخی از این اعتراض‌ها، پاسخ داده می شود. 

فرهنگی در توضیحی درباره تبصره یک ماده 38 بیان کرد: در دوره دهم مجوزی برای آن دوره مجلس داده شد مبنی بر اینکه برخی از کمیسیون ها بتوانند با زیر سقف 19 نفر رسمیت داشته باشند و جلسه مشترک روسای شعب و هیئت رییسه به سقف برخی از کمیسیون ها، یک نفر را اضافه کند. برخی انتقادات در مجلس یازدهم، با دو تمهیدی که در تبصره یک ماده 38 دیده شده، رفع می شود و می‌توانیم ارجاعات به کمیسیون قضایی داشته باشیم و کمیسیون می تواند با هر تعدادی که جمع تشخیص می دهد، قانونی باشد. پس از آنکه 14 نفر از نمایندگان در دور دوم انتخاب شدند این سقف ها به حد نصاب قانونی می رسد.

نماینده مردم تبریز در خصوص انتقادات برخی نمایندگان به انتخابات روسای کمیسیون ها گفت: انتخابات ریاست کمیسیون ها با رای نمایندگان برگزار شد، تا جایی که من می دانم هیئت رییسه بحثی و دخالتی در این زمینه ها نداشته است. 

او در خصوص طرح استیضاح هیئت رییسه توسط برخی از نمایندگان گفت: چیزی به عنوان استیضاح هیئت رییسه نداریم، طبق ماده 25 در آیین نامه داخلی نماینده می تواند به تعدادی از هیئت رییسه اعتراض کند و این اعتراض در کمیسیون آیین نامه داخلی بررسی می شود که در گذشته هم گاهی بررسی شده است. موضوع استیضاح را من هم شنیدم. 

فرهنگی در خصوص ارجاع این طرح به کمیسیون آیین نامه داخلی مطرح کرد: چیزی به کمیسیون آیین نامه ارجاع نشده است. 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: