«محمدعلی دادخواه»، حقوقدان و وکیل دادگستری، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری برنا در پاسخ به این سوال که آیا احکام قاضی منصوری باید مورد بازنگری قرار گیرد یا خیر؟ گفت: ما می‌دانیم از نظر شرعی اصولا باید شخص از هر نظر منزه باشد. کسی که واجد شرایط نیست به لحاظ یک قاعده کلی که می‌گوید بر عمل فاسد هیچ اثری بار نیست، واجد شرایط قضاوت نیست.

او با طرح مثال افزود: مثل این است که یک صغیر سندی را امضا کند یا کسی‌که وکالت ندارد در پرونده‌ای ورود کند.

این حقوقدان مسئله را قابل تامل دانست و بیان کرد: اگر کسی که واجد صلاحیت دادرسی نبوده رای بدهد، این مسئله محل تامل و بررسی است و به این راحتی نمی‌توانیم بگوییم امری که متعلق به فرد فاسد بوده مورد تایید است.

دادخواه افزود: اتهاماتی که به قاضی منصوری وارد شده دلیل بر این نمی‌شود که احکامی که صادر کرده غلط بوده اما اگر احراز شود که صلاحیت قضاوت نداشته باید نسبت به همه احکام صادر شده توسط او تردید کنیم.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه صلاحیت قضات را دادگستری احراز می‌کند و خود دادگستری گفته که او صلاحیت نداشته است، عنوان کرد: الان باید برای حفظ حقوق مردم حق اعاده دادرسی قائل شد تا برای افراد پرونده بازرسی جدید صورت بگیرد. در نظام حقوق جزایی همواره می‌گوییم که تفسیر باید به نفع متهم باشد. و نهایتا متهم کسانی هستند که قبلا محکوم شده‌اند بنابراین باید این حق را برای بازنگری پرونده‌ها ایجاد کرد. 2/5

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: