به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، منابع رسمی پاکستان جمعه شب اعلام کردند: در جریان نشست بلندپایه ستاد ملی عملیات و مدیریت مبارزه‌کرونا موسوم به (NCOC) در شهر اسلام‌آباد، تصمیم برای فعال سازی ۴ گذرگاه دیگر مرزی با ایران اتخاذ شد.

وزارت کشور پاکستان نیز ساعاتی پیش اعلامیه رسمی بازگشایی ۴ گذرگاه جدید مرزی با ایران را منتشر کرد و گفت: گذرگاه "گبد، مند، کاتگر و چادگی" هفت روز در هفته و تنها برای تجارت مرزی میان جمهوری اسلامی ایران و پاکستان گشوده می‌شود.

در این اعلامیه که یک نسخه آن در اختیار دفتر ایرنا در اسلام‌آباد قرار گرفت، آمده است: چهار گذرگاه مرزی از روز یکشنبه (۱۵ تیر - ۵ ژوئیه) رسماً فعال شده و فعالیت‌های بازرگانی شامل واردات، صادرات و همچنین تردد نامحدود کامیون‌های باری مطابق پروتکل‌های بهداشتی میان دو کشور آغاز می‌شود.

نهم آذرماه سال گذشته ناظر گمرکات ایالت بلوچستان پاکستان در جریان هفتمین نشست کمیته تجاری دو کشور در شهر زاهدان اعلام کرد که دولت پاکستان برای انجام مبادلات تجاری، و بهبود معیشت مرزنشینان تصمیم به راه‌اندازی ۴ بازارچه مرزی در مرز با ایران گرفته است.

استان سیستان و بلوچستان در حال حاضر هفت بازارچه فعال مرزی دارد که پنج بازارچه آن در مرز مشترک با پاکستان است و شامل میرجاوه در زاهدان، پیشین در سرباز، کوهک و جالق در سراوان، ریمدان در چابهار می‌باشد. همچنین دو بازارچه مرزی در مرز مشترک با افغانستان (میلک و گمشاد در زابل) دارد. این هفت بازارچه مرزی نقش به سزایی در مبادلات بازرگانی با کشورهای همسایه دارند.

تصمیم پاکستان برای گشایش گذرگاه‌های جدید مرزی با ایران در حالی اعلام می‌شود که دولت اسلام‌آباد دو هفته پیش نیز براساس توافق‌ مشترک با تهران، گذرگاه مرزی تفتان (میرجاوه) را برای هفت روز در هفته جهت توسعه تجارت مرزی میان دو کشور بازگشایی کرد.

گفتنی است محدودیت زمانی و عبور کامیون‌های مجاز برای تردد در گذرگاه مشترک مرزی ایران و پاکستان، عمده‌ترین مشکلات تجار پاکستانی به شمار می‌رفت که این مساله با بازگشایی گذرگاه تفتان و همچنین فعال‌سازی گذرگاه‌های جدید به صورت ۷ روز در هفته مرتفع شد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: