به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، اخیرا یکی از اعضای شورای شهر عکسی از تخریب یکی از بناهای متعلق به نهاد ریاست جمهوری که در منطقه جماران واقع شده است، را منتشر کرد. به دنبال انتشار این عکس بسیاری از شوآف کنندگان مباحث انتقادی به دولت که گاهاً ضمن روا داشتن انتقادات مغرضانه نسبت به دولت، به عمد از این ملک به عنوان ملک شخصی رئیس‌جمهور یاد کردند. در واکنش به این صحبت‌ها «حمید موسوی» شهردار منطقه یک گفت: «متاسفانه در فضای مجازی اخباری مبنی بر تخریب ملک رئیس‌جمهور منتشر شده است که صحت ندارد.» موسوی افزود: «این ملک متعلق به نهاد ریاست جمهوری است و در حال حاضر نیز سازنده بنیاد مسکن است.»

بحث ملک جماران داغ بود که بحث " طرح جامع و تفصیلی جماران" که پیش از این توسط وزیر مسکن و شهرسازی دولت اصلاحات عنوان شده بود، مجددا مطرح شد، برخی معتقد بودند که مهدی کروبی، رئیس مجلس ششم با گفتن عبارت «من نمی‌گذارم با آبروی امام بازی شود.» مخالفت خود را با طرح مذکور علنی کرده است.

«علی عبدالعلی‌زاده»، وزیر مسکن و شهرسازی دولت اصلاحات، ضمن اظهار تعجب نسبت به اخبار منتشر شده در رابطه با واکنش کروبی، در این خصوص به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: در آن زمان با ارائه «طرح جامع و تفصیلی جماران» به دنبال امنیتی و نظامی کردن منطقه نبودیم، بلکه به دنبال این بودیم که معماری دارای هویت در آنجا تعریف کنیم. نظر اکثریت بر این بود که با اجرای این طرح آن منطقه گران‌تر هم می‌شود و به هیچ‌وجه آن موردی که در خبرها گفتند واقعیت نداشته و یک سوء برداشت است.

این وزیر دولت اصلاحات در رابطه با مخالفین طرح مذکور ادامه داد:  طرح جامع و تفصیلی جماران مخالفی نداشت،  بلکه مراحل قانونی خود را طی کرد و در شورای عالی شهرسازی هم به تصویب رسید. البته از نظر فنی هم تاحدودی به آن عمل شد اما با آمدن احمدی‌نژاد به شهرداری، این طرح را اجرا نشد. در واقع احمدی‌نژاد هیچ‌وقت به قانون اهمیت نمی‌داد همچنان که در دوران ریاست جمهوری‌اش هم همین کار را کرد و برنامه پنج ساله چهارم و پنجم را هوا کرد، احمدی‌نژاد سند چشم‌انداز 1404 را بایگانی کرد و از دستور کار خارج کرد، بهرحال وی موجود خاص با ویژگی‌های منحصر به فرد بود.  

عبدالعلی‌زاده ادامه داد: اتفاقا طرح خوبی بود و همه افرادی که در این طرح دست‌اندکار بودند و حتی ساکن آن منطقه هم بودند، ضمن استقبال از آن، حمایت خود را از طرح جامع و تفصیلی جماران اعلام می‌کردند و مشکلی با آن نداشتند.

وزیر مسکن و شهرسازی دولت اصلاحات  در مورد برخورد مجلس ششم و به‌ویژه کروبی با طرح جامع و تفصیلی جماران تصریح کرد: با توجه به اینکه طرح‌های شهری به مجلس نمی‌روند، آن طرح هم نیازی به مجلس نداشت و قانون نمی‌خواست چرا که در چارچوب اختیارات شورای عالی شهرسازی قرار می‌گرفت. لذا این طرح نه به مجلس رفت، نه مجلس با آن مخالفتی کرد و حتی آقای کروبی، که خدا ایشان را حفظ کند، چنین صحبت‌هایی که این روزها  مطرح می‌کنند، را عنوان نکرد.

عبدالعلی‌زاده در پایان اظهار کرد: کروبی ضمن اینکه از طرح جامع و تفصیلی جماران حمایت کرد، گفت خدا خیرتان بدهد فکری به حال جماران می‌کنید که آبرومندانه و بهتر شود، این طرح باعث می‌شود که خاطرات امام (ره) در اینجا محفوظ بماند، همچنین به عنوان یک نقطه تاریخی در هویت شهری تهران اینجا محل رجوع نسل‌های آینده قرار خواهد گرفت.

خبرنگار: فرشته صائمی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: