«صفت‌الله طاهری شمیرانی»، کارشناس حقوق بین‌الملل، درباره دخالت احمدی‌نژاد در امور بین‌الملل و نامه‌نگاری به برخی از شخصیت‌های سیاسی بین‌المللی به خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری برنا گفت: کسی که سمت ندارد نمی‌تواند در یک عرصه سیاسی دخالت کند. در آمریکا جرج بوش پسر تا زمانی‌که رئیس‌جمهور بود اگر وارد جنگ می‌شد کارش قانونی است ولی پس از ریاست جمهوری در حالی‌که هیچ سمتی ندارد، نمی‌تواند در مسائل دخالت کند. 

او با ذکر چند مثال از روال کشورهای دیگر بیان کرد: کسی نمی‌شنود جرج بوش یا اوباما در مسائلی دخالت بکنند. در اخبار حتی یک‌بار هم اسم صدراعظم پیشین آلمان را نمی‌شنویم یا هیچ چیزی از نخست‌وزیر پیشین بریتانیا نمی‌شنویم. 

طاهری با بیان اینکه در ایران مراجع تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی مشخص هستند، اظهار کرد: وزارت خارجه مجری سیاست‌هاست؛ کسی تا سمتی نداشته باشد حق دخالت در مسائل سیاست خارجی را ندارد. احمدی‌نژاد سه نامه به دبیرکل سازمان ملل، محمد بن سلمان و حوثی‌ها نوشته است. این فرد در زمان ریاست جمهوری هم به هیچ قاعده‌ای پایبند نبود، قوانین برای او اهمیتی نداشت خیلی راحت سازمان برنامه را منحل کرد. 

این کارشناس حقوق بین‌الملل در پایان گفت: ما یک مشکل در ایران داریم و آن این است که پاسخگو نیستیم؛ ما هزینه‌ای برای رفتارهای غلط‌مان نمی‌پردازیم. 2/5

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: