«محسن روحی‌صفت»، سفیر و دیپلمات پیشین کشورمان در پاکستان و افغانستان، درباره ابراز تمایل عمران‌خان برای میانجیگری میان ایران و عربستان به خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری برنا گفت: پاکستان برای چندمین بار است که موضوع میانجیگری را مطرح می‌کند. ایران پیامش را به عربستان هم علنی و هم از طریق هیات‌هایی که علاقه‌مند بوده‌اند، رسانده است، مثل عمران خان و دیگران.

سفیر پیشین ایران در پاکستان با تاکید بر آماده نبودن عربستان برای برقراری روابطش با تهران توضیح داد: این عربستان است که آمادگی لازم را برای برقراری رابطه با ایران ندارد. عربستان به لحاظ درونی و محاسبات داخلی و مسائل خارجی خود هنوز به مرحله‌ای از بلوغ نرسیده که بخواهد روابطش را با ایران تعدیل کند و یک همکاری جمعی و منطقه‌ای را ایجاد کند.

روحی‌صفت با بیان اینکه پاکستان نگران تشدید تنش میان ایران و عربستان است، اظهار کرد: این کشور با ایران و عربستان رابطه خوبی دارد، بخشی از مشکلات مالی پاکستان را عربستان حل می‌کند و بخشی از دیگر مسائلش از طریق ایران حل می‌شود، اما با توجه به تعادل نیروهای احزاب سیاسی در پاکستان سعی می‌کند از این موضوع به نفع تحکیم قدرت سیاسی خود در داخل پاکستان استفاده کند. بخشی از نیت پاکستان بهره‌برداری از این موضوع در سیاست داخلی خودش است.

او در پایان درباره ضرورت برقراری روابط دو کشور ایران و عربستان عنوان کرد: اگر در جهان اسلام دو قدرت ایران و عربستان نتوانند با یکدیگر کنار بیایند منافع مسلمانان با خطر مواجه می‌شود.2/5 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: