به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا؛ عصر روز سه‌شنبه ویدیوهایی در فضای مجازی دست به دست می‌شد که نشان از وقوع فاجعه‌ای در ابعاد گسترده می‌داد. چندی نگذشت که رسانه‌ها اعلام کردند که انفجاری در بیروت رخ داده و دلیل آن اشتعال مواد محترقه در انبار شماره 12 بندر این شهر بوده است.

پایگاه خبری العهد لبنان گزارش داد این انفجار در داخل کانتینر حاول ماده نیترات در بندرگاه بیروت رخ داده است. شبکه الجزیره نیز از خسارت‌های عمده به ساختمان‌های محل انفجار خبر داد. بنابر گزارشات صدای انفجار چنان شدید بوده که فراتر از بیروت در شهر صیدا و منطقه جبل لبنان نیز شنیده شده است و این انفجار بزرگترین انفجار در بیروت از سال ۲۰۰۵ و حادثه ترور رفیق حریری به شما می رود. رسانه‌ها تعداد کشته شدگان این حادثه را بیش از 100 نفر اعلام کرده‌اند، و بنابر گزارشات بیش از 4هزار نفر در این حادثه مجروح شده‌اند. 

"میشل عون"، رئیس جمهوری لبنان در جلسه اضطراری شورای عالی دفاع لبنان به دنبال وقوع انفجار مهیب در بیروت، با بیان اینکه مصیبتی بزرگ بر لبنان وارد شده، خواستار برگزاری فوری جلسه شورای وزیران شد.

شورای عالی دفاع لبنان در جلسه فوق‌العاده‌ای که بامداد چهارشنبه برگزار کرد، تصمیماتی از جمله اعلام سه روز عزای عمومی و تعطیلی عمومی در لبنان اتخاذ کرد.

در جلسه شورای عالی دفاع لبنان همچنین تصمیم گرفته شد که نیروهای ارتش، مسئولیت امنیت بیروت را برعهده بگیرند و نیز حالت فوق‌العاده تا دو هفته در بیروت ادامه یابد.

همچنین بنا به تصمیم اعضای این شورا، کمیته تحقیق درباره فاجعه بندر بیروت تشکیل می‌شود و گزارش خود را ظرف مدت پنج روز آماده خواهد کرد.

شورای عالی دفاع لبنان تأکید کرده است که مسئول انفجار بیروت بشدت مجازات خواهد شد.

وزیر اقتصاد لبنان در پایان این جلسه گفت: «آسیب زیادی وارد شده و سیلوهای نگهداری گندم به دلیل این انفجار از بین رفته است.»

این حادثه که موجب کشته و مجروح شدن شماری زیادی از شهروندان لبنانی شد واکنش مقامات کشورهای مختلف را در پی داشت. سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بر آمادگی کشورمان برای کمک به برادران و خواهران لبنانی تأکید کرد.

سید عباس موسوی این حادثه دلخراش را تأسف‌آور و نگران کننده دانست و اظهار کرد: «با اندوه بسیار این حادثه و اخبار آن را دنبال می‌کنیم.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن اعلام همدردی و تسلیت ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران با ملت و دولت لبنان، بر آمادگی کشورمان برای کمک به برادران و خواهران لبنانی تأکید کرد. موسوی همچنین بر همبستگی با دولت و ملت لبنان در این شرایط سخت و طاقت فرسا تصریح کرد.

«محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه، نیز روز چهارشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با «شربل وهبه» وزیر امور خارجه لبنان، مراتب همدردی با ملت و دولت لبنان‌ را اعلام کرد. 

ظریف در گفت‌وگویی تلفنی با همتای لبنانی خود، آمادگی ایران برای ارائه کمک در قالب نیازهای ضروری و زیرساختی و همچنین نیازهای فوری خصوصا در حوزه انساندوستانه به این کشور را به اطلاع وزیر امور خارجه لبنان رساند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز در پیامی به همتای لبنانی خود با ابراز تاثر از حادثه ناگوار انفجار مهیب در بندر شهر بیروت و جان باختن و مجروح شدن جمعی از شهروندان آن کشور، تاکید کرد که تهران در راستای اقدامات انسان‌دوستانه، آماده ارسال کمک‌های پزشکی و دارویی و مداوای مجروحان و سایر مساعدت‌های درمانی لازم است و امیدوار است هر چه سریع‌تر ابعاد این حادثه مشخص و آرامش به این شهر بازگردد.

رئیس جمهوری آمریکا به استناد نظرات کارشناسان نظامی کشورش، انفجار بیروت را یک حمله وحشتناک توصیف کرد. دونالد ترامپ اظهار کرد: «به نظر می‌رسد این حادثه مبتنی بر انفجار است. من با برخی ژنرال‌های بزرگ‌مان ملاقات کردم و به نظر می‌رسد که آنها احساس می‌کنند که یک انفجار همچون انفجار کارخانه‌ای نبوده است.»

ترامپ در این اظهار نظر عجیب، مدعی شد: «آن، شبیه یک حمله بود و به نظر می‌رسد از نوعی بمب استفاده شده است.»

مقام‌های وزارت دفاع آمریکا اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور که انفجار مهیب بیروت پایتخت لبنان را ناشی از «حمله» احتمالی از طریق انفجار بمب خوانده بود، رد کردند. شبکه سی.ان.ان بامداد چهارشنبه به نقل از «سه مقام وزارت دفاع آمریکا» که خواستند نامشان فاش نشود، اعلام کرد که نمی‌دانند ترامپ درباره چه چیزی حرف می‌زند.

سفارت لبنان در آمریکا در پاسخ به ادعای ترامپ در بیانیه‌ای که به نشریه «نیوز ویک» ارسال کرد نوشت: «تا آنجا که دولت لبنان می‌داند، تا به این لحظه شواهدی به‌ دست نیامده است که نشان دهد این حادثه در اثر حمله‌ای عامدانه یا هرگونه بمب‌گذاری اتفاق افتاده باشد».

در این بیانیه آمده است: «شواهد اولیه حاکی از وقوع انفجار عظیم در یک انبار مواد شیمیایی است و تحقیقات درخصوص علت حادثه همچنان ادامه دارد».

در حالی‌که مدیرکل گمرک لبنان اشتعال ماده نیترات را باعث وقوع انفجار در بندر بیروت اعلام کرد اما همزمان برخی از رسانه‌ها با اتکا به شیوه‌ی همیشگی شایعه پراکنی اعلام کردند که این انفجار در انبار تسلیحاتی حزب‌الله رخ داده است. 

شبکه تلویزیونی OTV لبنان به نقل از منابع نزدیک به حزب‌الله لبنان اعلام کرد: «شایعات درباره حمله رژیم صهیونیستی به انبار تسلیحاتی حزب‌الله در بیروت صحت ندارند.»

برخی از  رسانه‌ها با مرتبط کردن این حادثه هولناک با تصمیم دادگاه رسیدگی به ترور رفیق الحریری نخست وزیر لبنان، در پی آن هستند که حزب‌الله و جریان مقاومت اسلامی را متهم این حادثه جلوه دهند، در حالیکه طبق اعلام نظر مقامات رسمی لبنان این حادثه ناشی از منفجر شدن همزمان مقایر زیادی از مواد آتش‌زا مانند ترقه بوده است.

«سیدرضا صدرالحسینی»، کارشناس مسائل بین‌الملل، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری برنا در خصوص انفجاری که در بیروت حادث شد، گفت: «گمانه‌زنی‌های سیاسی بسیاری در رابطه با این حادثه وجود دارد اما یکی از نکات اساسی این است که باید سوال کنیم که چه کسی از این اقدام منفعت بیشتری می‌برد.»

این کارشناس مسائل بین‌الملل با تاکید بر اینکه اسرائیل بیشتری منفعت را از این حادثه می‌برد، اظهار داشت: «به نظر می‌رسد که رژیم صهیونیستی از این اتفاق سود بیشتری می‌برد. آنها احساس می‌کنند که می‌توانند مدتی از زیر فشار توازن وحشتی که حزب‌الله ایجاد کرده مصون بمانند.»

صدرالحسینی بر لزوم اتمام تحقیقات در این حادثه تاکید کرد و بیان داشت: «واقعیت امر این است که همه ابعاد و زوایای این حادثه به طور کامل استخراج نشده اما این مشخص است که انبار آمونیاکی بوده که در آنجا انبار می‌شده، در این رابطه هیچیک از افراد موثر و یا مرتبط با حزب‌الله به شهادت نرسیدند که بگوییم که این مسئله بر عهده آنها بوده یا هست.ادیان، مذاهب، قومیت‌ها و احزاب مختلف لبان باید در این رخداد با یکدیگر یکپارچه و متحد باشند. »

بر اساس شواهد امر تا به امروز هیچ نشانی از دخالت یا نقش داشتن حزب‌الله در این حادثه به دست نیامده است و اظهارنظرهای مغرضانه‌ی برخی از رسانه‌ها در حدود و ثغور حدس و گمان و عناد و ستیز باقی می‌ماند. به نظر می‌رسد که تا تکمیل تحقیقات درباره علل و عوامل این حادثه باید از هر اظهارنظر عجولانه‌ای خودداری کرد. 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: