به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، «محمود واعظی»، رئیس دفتر رئیس جمهور، در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره  اقدامات یکجانبه آمریکا در شورای امنیت برای بازگشت تحریم‌ها گفت: این موضوع را از چند جنبه می‌توان مورد بحث و بررسی قرار داد. اولین جنبه حقوقی است، یعنی هر اقدامی در شورای امنیت یا موسسات بین‌المللی باید یک مبنای حقوقی داشته باشد. این چیزی است که هم حقوقدانان ایرانی و هم حقوقدانان اروپایی و همه کشورهای دنیا و حتی در خود آمریکا، اعلام کردند.

او افزود: آنچه، دولت فعلی آمریکا برای رجوع به شورای امنیت به آن استناد می‌کند هیچ مبنای حقوقی ندارد. در واقع به چیزی استناد می‌کند که برجام استناد می‌کند و قطعنامه 2231 که عملا آمریکا در اوایل سال 97 از برجام، خارج شده است. پس نکته اول بحث حقوقی است که هیچ مبنایی ندارد.

واعظی بیان کرد: در ارتباط با مسئله سیاسی، وقتی کسی، معاهده‌ای را قبول ندارد و علیه آن اظهارنظر می‌کند در واقع به نوعی از آن خارج شده به ویژه اینکه ترامپ همواره گفته چون ایرانی‌ها کلاه سَر ما گذاشتند و آنچه خودشان می‌خواستند به ما تحمیل کردند ما برجام را یک موافقتنامه بد می‌دانیم و از آن خارج می‌شویم. از این رو آمریکا دیگر از نظر سیاسی نمی‌تواند به آن استناد کند.

واعظی با اشاره به توافق چهارشنبه هفته گذشته جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای و انتشار بیانیه مشترک، گفت: کشورهای دنیا از این همکاری ایران با آژانس استقبال خوبی داشتند و به نظرم امروز هیچ فضایی برای مانور دادن آمریکا نیست.  

او نگاه ترامپ را بیزینسی  و کاسب‌کارانه دانست و اظهار کرد: آقای ترامپ فکر می‌کند در مساله سیاست و حقوق هم می‌تواند با زور  فشار و سیاست عمل کند که در اینجا هم به جایی نخواهد رسید. تهدید اعضای شورای امنیت مبنی بر اینکه در صورت مخالفت کردن با پیشنهاد آمریکا با تحریم مواجه می‌شوند، در شورای امنیت و جامعه جهانی یک بدعت است.

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره تعیین کردن تاریخ برای بازگشت و اعمال تحریم ایران در ۳۰ شهریور گفت: برای کشورهای عضو برجام در قطعنامه ۲۲۳۱ پیش‌بینی شده است که هر کدام از اعضا – چه ایران و چه اعضای دیگر – به اختلاف برخورد کردند، باید در کمیته‌های مختلف مراحلی را طی کنند و پس از ان نتیجه به شورای امنیت برود و آنجا شورا یک ماه فرصت دارد برای این که به این مساله رسیدگی و نتیجه را اعلام کند.

واعظی افزود: وزیر خارجه آمریکا به همان حق فرصت اعضای برجام استناد می‌کند و این یک ماه (از اول تا ۳۰ شهریور) را برمبنای قطعنامه ۲۲۳۱ استفاده می کند که با توجه به خروج امریکا از برجام و عضو نیست به این تاریخ تعیین نمی‌تواند استناد کند این ۳۰ روز همان تاریخی است که پمئپو در ذهن خود دارد و اعلام کرده است.

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره برخی القائات در ایجاد دوگانه‌های «جان- کار»، «جان- دیانت» و اکنون «جان – آموزش» گفت: از روز اول پافشاری کردیم که هم می‌توانیم «سلامت مردم» و هم «تولید کشور» را حفظ کنیم.  ‌طبق آمارهای ارائه شده کمترین ابتلا به کرونا را در کارگاه‌های تولیدی و کارخانجات شاهد بودیم، برعکس افرادی در خیابان‌ها تردد می‌کنند و مسافرت می‌روند بیشتر با خطر ابتلا کرونا مواجه هستند، زیرا در کارگاه‌ها، شرکت ها و کارخانجات هم صاحبان مشاغل و هم کارکنان، پروتکل‌های بهداشتی را بیشتر و دقیق‌تر رعایت می‌کنند.  

واعظی ادامه داد: در ایام محرم مردم مداحان، هیئات و وعاظ به بهترین نحو عزاداری کردند و همه پروتکل بهداشتی را رعایت کردند. 

او درباره حفاظت از جان مردم و ضرورت آموزش و سال تحصیلی اظهار داشت: برای آغاز سال تحصیلی پروتکل‌های خوبی تدوین شده است، در مناطقی قرمز کرونایی آموزش از طریق تلویزیون و فضای مجازی انجام می شود.

واعظی با بیان اینکه  سال تحصیلی بر اساس پروتکل های بهداشتی از ۱۵ شهریور آغاز می شود، افزود: آموزش در مناطق زرد بخشی به صورت حضوری و بخشی به صورت غیر حضوری است و در مناطق سفید هم آموزش با رعایت پروتکل‌هایبهداشتی به صورت حضوری انجام می‌شود.

واعظی با بیان اینکه فروش اوراق سهام نفت منتفی نشده است، گفت: مذاکرات در این زمینه میان نمایندگان سران سه قوه درحال انجام است.  

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره اینکه وزیر پیشنهادی صنعت، معدن وتجارت چه زمانی به مجلس معرفی می‌شود، گفت: مجلس فعلا در تعطیلی دو هفته‌ای است و با باز شدن مجلس در اولین فرصت ممکن، وزیر پیشنهادی اعلام می‌شود.

او یادآورشد: مجلس هفته آینده باز می‌شود و اگر همه چیز خوب پیش برود تلاش می کنیم هفته آینده گزینه پیشنهای وزارت صمت به مجلس معرفی ‌شود.

خبرنگار: محبوبه رستمی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: