به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، همزمان با ورود بخش قابل توجهی از وزرا و مدیران دولت نهم و دهم به مجلس یازدهم گمانه‌های، شکل‌گیری گعده‌های مدیران احمدی‌نژاد در مجلس پررنگ‌ شد. در دوران تعیین رئیس مجلس بود که شمس‌الدین حسینی، وزیر اقتصاد دولت دهم، به برنا می‌گوید که فرض بر این است که در بین مدیران ارشد دولت نهم و دهم حداقل در صحن رقابتی برای هیچ مسئولیتی صورت نگیرد. حسینی با بیان این اظهارات ضمن آنکه گمانه شکل‌گیری جمع‌ مدیران احمدی‌نژاد در مجلس را تائید می‌کند، ادامه می‌دهد: در خصوص ریاست مجلس بین من و دیگر دوستانی که کاندیدا هستند، قرار بر این است که بعد از بررسی‌ها به آن کسی که مطمئن باشیم هم به لحاظ ویژگی‌ها و هم به لحاظ اقبال در بین منتخبین برای اداره مجلس، موقعیت بهتری دارد او انتخاب شود و در داخل، خودمان کمک کنیم به اینکه نظر دیگر نمایندگان را هم جلب کنیم.

در ابتدا مجلس یازدهم، تنها شمس‌الدین حسینی نیست که خبر از شکل‌گیری جمع مدیران و وزرای احمدی‌نژاد در مجلس را داد. علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی دولت دهم، نیز در همان دوران انتخاب رئیس مجلس، با مطرح کردن اینکه از میان وزرا و مدیران احمدی‌نژاد  شمس‌الدین حسینی و حاجی بابایی نیز مدعی ریاست مجلس هستند، به برنا می‌گوید: با مکانیزمی به تفاهم خواهیم رسید و یک نفر را معرفی می‌کنیم. البته رقابتی که انجام خواهیم داد فقط یک رقابت است و هیچ اختلافی با یکدیگر نداریم. این رقابت براساس اخلاق است و قبل از صحن مجلس شورای اسلامی در فراکسیون و قبل از اینکه رأی‌گیری به صحن مجلس کشیده شود، ما نیروهای کارکرده در دولت نهم و دهم به یک نفر واحد خواهیم رسید.

در مقابل نیکزاد و شمس‌الدین حسینی که خبر از گعده‌های مدیران احمدی‌نژاد در مجلس را می‌دهند، مدیرکل سیاسی وزارت کشور دولت نهم و دولت دهم که به مجلس راه یافته، در خصوص دورهمی‌های احمدی‌نژادی‌های مجلسی به برنا می‌گوید: فعلا در منتخبان مجلس مقوله‌ای به نام ائتلاف احمدی‌نژاد وجود ندارد، این عبارتی است که برخی از رسانه‌ها درست کردند و البته اگر باشد، بنده مطلع نیستم.

عباس‌زاده مجلس را محل کار تشکیلاتی و جمعی می‌داند و با تاکید بر ائتلاف با سایر نیروهای حاضر در مجلس، اظهار می‌کند که مجلس جای ائتلاف است و اگر چهار تا اقلیت باشید و بخواهید کاری را پیش ببرید، باید به اکثریت تبدیل شوید.

اما سمیه رفیعی، از جمله مدیران دولت احمدی‌نژاد ائتلاف مدیران و وزرای دولت‌های نهم و دهم را یک نوع خاطره‌بازی می‌خواند و به برنا می‌گوید: اصولا برنامه محوری و کارایی و تعهد در کارایی از هر نوع خاطره، نوستالژی، قرابت حزبی و مورادی از این قبیل مهم‌تر است.

مشاور معاون رئیس جمهور در دولت احمدی‌نژاد دورهمی مدیران دولتی قبلی براساس سابقه حضور در یک دولت را اقدامی کودکانه قلمداد می‌کند و یادآور می‌شود که مجلس جای یار و یارکشی دبستانی نیست، باید ببینیم منفعت کشور و مسائل کلی نظام چه ایجاب می‌کند و آن، در دستور کار قرار بگیرد.

«سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی»، معاون امور مجلس رئیس‌جمهور در دولت دهم، درباره گعده احمدی نژادی ها در مجلس یازدهم به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا می‌گوید: اولین بار نیست که مدیران دولت نهم و دهم در مجلس حضور دارند، به عنوان مثال افرادی مانند زاهدی، سلیمانی و کاظمی سابقه حضور در مجالس قبلی را دارند و اولین بار نیست که نماینده شدند، البته این دوره تعداد مدیران دولت نهم و دهم در مجلس تا حدودی افزایش یافته است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بر روی تعلق داشتن مدیران احمدی‌نژاد به جریان اصول‌گرایی تاکید می‌کند و ادامه می‌دهد: اکثر این افراد قبل از آنکه در دولت نهم یا دهم باشند، در جریان اصول‌گرایی بوده و هستند، که در این اثنا دوره‌ای را هم در دولت حضور داشتند. بنابراین مجموعه مدیرانی که در دولت قبل بودند و در حال حاضر در مجلس حضور دارند، در فراکسیون اصول‌گرایان حضور دارند و جلسات رسمی فراکسیونی را به همراه اصول‌گرایان برگزار می‌کنند و اینکه به این عنوان جلسه‌ای ندارند، اگر چه همه نمایندگان به صورت تخصصی در کمیسیون‌ها حضور دارند.

میرتاج‌الدینی در واکنش به اینکه، امکان گردهمایی مدیران احمدی‌نژاد در موارد خاص وجود دارد یا خیر، اظهار می‌کند: در ابتدای مجلس گروه‌های مختلف که همه از طیف‌های اصول‌گرا بودند، در رابطه با ریاست مجلس نشست‌هایی برگزار کردند به عنوان مثال پایداری‌ها و سایرین در این زمینه نشست‌هایی برگزار کردند. در حقیقت این نشست‌های به اقتضای شرایط ناشی از شروع مجلس و بحث ریاست مجلس، برگزار می‌شد اما بعد از آن چنین موردی اتفاق نیافتاد، البته شناخت بیشتر نمایندگان از یکدیگر نیز در این امر دخیل بوده است، به این ترتیب که در ابتدای مجلس به دلیل اینکه بسترها و ظرفیت‌ها آشکار نشده بود، افرادی که با یکدیگر آشنا بودند، دور هم جمع می‌شدند.

معاون امور مجلس رئیس‌جمهور در دولت دهم آشنایی بیشتر نمایندگان از یکدیگر را به عنوان عاملی در جهت شکل نگرفتن نشست‌هایی مانند نشست‌های اول مجلس می‌داند و تصریح می‌کند: در حال حاضر به دلیل آشنایی بیشتر نمایندگان از یکدیگر اگر چنین تصمیم‌هایی نیاز باشد در داخل جریان اصول‌گرا شکل می‌گیرد.

«وحید جلال‌زاده» از جمله مدیران احمدی‌نژاد که در حال حاضر در مجلس حضور دارد، در رابطه با گردهمایی احمدی‌نژادی‌های مجلس به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا می‌گوید: تعدادی از مدیران خدوم، جهادی و انقلابی در دولت نهم و دهم مشغول بودند و کار کردند، مقام معظم رهبری به مناسبت‌های مختلف بارها از عملکرد این دو دولت تقدیر کردند، همچنان که ایشان در آخرین سخنرانی خود در سال آخر دولت دهم، در هفته دولت که رئیس‌جمهور با اعضای کابینه به دیدار ایشان رفته بودند، گفتند حملاتی که به شما می‌شود به دلیل این است که ارزش‌های انقلاب را سر دست گرفتید.

این نماینده مجلس ضمن اشاره به توانمندی مدیران احمدی‌نژاد در مجلس، شناخت نمایندگان از یکدیگر را عاملی جهت نزدیکی بیشتر آنها می‌داند و عنوان می‌کند: بسیاری از مدیران دولت نهم و دهم بعد از پایان دولت در مناصب مختلف در نهادهای انقلابی منشأ اثر بودند. مجلس یازدهم فرصتی بود که تعدادی از این مدیران نامزد و بخش عمده‌ای از آنها با رأی مردم وارد مجلس شوند، این مدیران سال‌ها با هم کار کردند و در کنار یکدیگر بودند لذا شناختی که از یکدیگر دارند باعث می‌شود در مجلس ارتباط بیشتری با یکدیگر داشته باشند اما از همان ابتدا تصمیم بر این بودکه در قالب فراکسیون اکثریت حاضر شویم، لذا هیچ‌گونه فراکسیون و گروه منتسب به دولت نهم و دهم تشکیل نشده است.

«علی اکبر بسطامی» یکی دیگر از مدیران دوران احمدی‌نژاد در گفتگو با برنا ضمن تاکید بر اینکه قبل از ریاست جمهوری احمدی‌نژاد مسئولیت مدیرکل کمیته امداد خمینی ار برعهده داشته، در پاسخ به این پرسش که مدیران احمدی‎نژاد در مجلس چه برنامه‌ای را دنبال می‌کنند؟ می‌گوید: درگیر این مسائل نیستم.

«علی حدادی» که سابقه خدمت در دولت احمدی‌نژاد را در کارنامه خود را دارد، از برگزاری گردهمایی و نشست‌ بر اساس افراد استقبال نمی‌کند و ضمن اظهار بی‌اطلاعی نسبت به شکل‌گیری جمعی در مجلس توسط مدیران و وزرای احمدی‌نژاد به برنا می‌گوید: برای ما ولایت و ولی امر مسلمین محور و معیار است و اشخاص معیار نیستند.۶

خبرنگار: فرشته صائمی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: