به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح الحاق یک تبصره به ماده 38 قانون آئین نامه داخلی مجلس با کلیات آن با 174 رأی موافق، 39 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 235 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

براساس این گزارش سمیه محمودی سخنگوی کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس در تشریح طرح الحاق یک تبصره به ماده 38 قانون آئین نامه داخلی مجلس، گفت: طرح مذکور که برای بررسی بیشتر به کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس ارجاع شده بود، با حضور مسئولان دستگاه های اجرایی ذیربط و مرکز پژوهش های مجلس مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در تاریخ 21 مرداد 99 با اصلاحاتی در عنوان و متن به تصویب رسید.

نماینده مردم شهررضا در مجلس شورای اسلامی در تشریح ماده واحده طرح اصلاح یک تبصره به ماده 38 قانون آئین نامه داخلی مجلس، افزود: براساس ماده واحده این طرح در دوره یازدهم هیات مشترک رؤسای شعب و هیات رئیسه مجلس می تواند حداقل اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی را تائید کند.

وی اضافه کرد: علیرغم اینکه 3 ماه از بازگشایی مجلس یازدهم گذشته تاکنون کمیسیون قضایی و حقوقی تشکیل نشده است که با تصویب طرح الحاق یک تبصره به ماده 38 قانون آئین نامه داخلی مجلس زمینه تشکیل این کمیسیون فراهم می شود.

براساس این گزارش سیدسلمان ذاکر در جریان بررسی طرح الحاق یک تبصره به ماده 38 قانون آئین نامه داخلی مجلس، گفت: به حدنصاب نرسیدن کمیسیون قضایی و حقوقی به دلیل عدم رغبت نمایندگان برای عضویت در این کمیسیون نیست بلکه ناشی از وزانت این کمیسیون است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی افزود: بهتر است برای به حدنصاب رسیدن این کمیسیون 7 نفر به صورت ثابت در آن عضو شوند سپس از هر کمیسیون نیز نماینده ای برای عضویت در کمیسیون قضایی و حقوقی انتخاب شود.

قالیباف: کمیسیون قضایی و حقوقی یکی از مهم ترین کمیسیون های مجلس است

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این نماینده، گفت: نمایندگان 10 روز زمان داشتند تا پیشنهادات خود درباره طرح الحاق یک تبصره به ماده 38 آئین نامه داخلی مجلس را ارائه دهند.

وی افزود: تمام نکات مدنظر شما طی 3 ماه گذشته بررسی شده تا راهکاری اتخاذ شود تا افرادی که در عرصه مسائل قضایی و حقوقی تخصص دارند به عضویت این کمیسیون درآیند اما از آنجایی که براساس آئین نامه برای تشکیل یک کمیسیون 19 نماینده باید به عضویت آن درآیند تاکنون این مهم برای کمیسیون قضایی و حقوقی محقق نشده است.

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه تلاش شده با اصلاح آئین نامه داخلی مجلس به کیفیت و کمیت کمیسیون قضایی و حقوقی توجه شود، اضافه کرد: کمیسیون قضایی و حقوقی یکی از مهم ترین و کلیدی ترین کمیسیون های مجلس است.

بحرینی: استقبال از پیشنهادات برای تقویت کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس

براساس این گزارش محمدحسین حسین زاده بحرینی رئیس کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس در دفاع از طرح الحاق یک تبصره به ماده 38 آئین نامه داخلی، گفت: یکی از بهترین، دقیق ترین و معقول ترین راهکارها برای تشکیل کمیسیون قضایی و حقوقی تغییر حدنصاب اعضای این کمیسیون است چرا که نمایندگانی که در حال حاضر برای عضویت در کمیسیون قضایی و حقوقی کاندید شدند جزو سرامدان مجلس یازدهم در حوزه حقوقی و قضایی هستند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: می توان با کاندیداهای عضویت در کمیسیون قضایی و حقوقی این کمیسیون را تشکیل داد تا طرح ها و لوایح مربوط به این کمیسیون بلاتکلیف نماند در گام بعدی با ارائه طرح های دو فوریت نقص های موجود را برطرف کرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: