به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، «علی ربیعی»، سخنگوی دولت، در نشست خبری در جمع خبرنگاران گفت: همزمان با بازگشایی مدارس، مبارزه ای چند کرونایی دولت و ملت ما وارد مرحله جدیدی می شود. این یک مبارزه ساده نیست، مبارزه زندگی است، مبارزه برای بقای ملی است. ما هم باید اموزش را طبق روال همیشگی به پیش ببریم و هم امر سلامت و مراقبت از جان فرزندان خودمان را در صدر همه اولیت ها قرار دهیم. این یک آزمون ملی است ما در شرایط متفاوت با کشورهای دیگر قرار داریم. ما یک کرونا نداریم، دو کرونا داریم، کرونای تحریم، کرونایی که دولت ایالات متحده امریکا مسئول آن است. یعنی کرونایی که از یک میانجی در حیات وحش جهش پیدا کرد و کرونایی که به شکل ویروسی تحریم و تروریسم اقتصادی و از مغز و از ذهنیت غلط و قلدرمنشانه آمریکا سرچشمه گرفته است. به همین جهت مبارزه ملت ما برای حفظ بقای خود یک مبارزه مضاعف است. مبارزه ای است برای سلامت و برای کرامت. و این یعنی هم "کار" و هم "پیکار" ما هم تحصیل، هم سلامت و همچنان که در رمضان و محرم دیدیم، هم دیانت وهم سلامت.

او افزود: امروز معلمان زحمتکش و متعهد ما در خط مقدم این پیکار قرار دارند و از امروز مناسبات میان معلمان، دانش اموزان ، مناسبات معلمان و اولیاء وارد مرحله جدیدی می شود. ستاد ملی کرونا در تصمیمات آموزشی مدارس، همه ابعاد آن را مورد توجه قرار داد. اعم از آینده دانش آموزان، ضرورت تحرک و دریافت آموزش بهتر و علاوه بر توجه به شیوه های بهتر برای آموزش، ایجاد تسهیل برای استفاده از فضای مجازی. همچنین مسئله منزلت و نقش معلمان مورد توجه قرار دارد و در راستای عدالت آموزشی در دولت نیز موارد ذیل تصمیم گرفته شد. بنابر پیشنهاد وزیر ارتباطات، استفاده از شبکه شاد در سرویس های خانگی و تلفن همراه رایگان شده است.  ۸۶ هزار مدرسه به اینترنت پرسرعت رایگان مجهز شده اند و امکان استفاده پرسرعت رایگان معلمان از فضای مجازی فراهم شده است.  برای حدود ۶۰۰ هزار معلم، همانند آنچه در فروردین ماه رخ داد، وزارت ارتباطات یک بسته هدیه ۳ ماهه را ارائه خواهد کرد.  برای دانش اموزان هم بسته های اختصاصی تعریف و ارائه خواهد شد. این بسته صرفا برای سالنهایی است که در لیست سفید قرار دارند تا سلامت دانش اموزان در فضای مجازی تامین شود.  برای اساتید و دانشجویان هم بسته هایی در نظر گرفته شده که تا اول مهر اعلام خواهد شد. در این میان رییس جمهور و دولت به دغدغه و نگرانی پدران و مادران هم توجه کرد و در مورد شیوه حضور در مدارس همانگونه که رییس جمهور روز شنبه نیز تاکید فرمودند هیچ اجباری برای حضور نداشته و دولت خود را مکلف می داند ترتیبی اتخاذ نماید هیچ دانش اموزی دچار عقب ماندگی تحصیلی نیز نشود.

ربیعی اضافه کرد: در بحث دیگری که در دولت صورت گرفت رییس جمهور اظهار داشت، هیچ ایرانی نباید از تحصیل بازبماند. وزارتخانه های رفاه آموزش و پرورش مکلف شدند که بازماندگی از تحصیل در دوران ابتدایی که به علل اقتصادی، فرهنگی و معلولیت در ثبت نامها نبودند را با جدیت دنبال و تک تک خانواده ها گفتگو نمایند و موانع حضور این کودکان را برطرف کنند. یکی از مصوبات هیات دولت در ستاد ملی کرونا بود براساس این موصبه انتخابات میان دوره ای مجلس در زمان مقرر با رعایت پروتکل ها برگزار خواهد شد. بنابراین این مصوبه تشکیل ستاد و سخنرانی ممنوع و تبلیغات و اطلاع رسانی نیز در فضای مجازی انجام خواهد شد. به برای شناسایی بیشتر داوطلبان صداوسیما امکانات برابر اطلاع رسانی و تبلیغاتی در حد متعارف در اختیار آنان قرار خواهد داد.

ربیعی اظهار کرد: در مصوبه دیگر با توجه به درخواست تعدادی ودیعه گیران اجاره مسکن اجازه داده شد تا متقاضایان با بانک های عامل تفاهم کرده و مانده بدهی های آنها به اقساط تبدیل و پرداخت شود.  دولت برای تسریع در برنامه طرح ملی مسکن و نیز کمک به کارکنان دستگاهها دولت تصویب کرد، ۵۰ درصد از اراضی مازاد دستگاهها به تامین مسکن کارکنان همان واحد اختصاص یابد و مابقی اراضی برای تامین مسکن برای تامین افراد فاقد مسکن تخصیص یابد.

او با اشاره به دستاوردهای ایران در حوزه سیاست خارجی بیان کرد: در روزهای گذشته شاهد مرحله تازه و رو به پیشرفتی در توسعه تعاملات بین المللی سازنده و موثر بودیم که در سفرهای اخیر مقامات بلندپایه آژانس و همینطور حضور هیئت اروپایی در ایران بازتاب داشت. این تحرکات دیپلماتیک نشانه دیگری از ناکامی ایالات متحده در پیشبردن طرح های ویرانگری است که نه تنها نابودی برجام بلکه فراتر از آن تهاجم همه جانبه به چندجانبه گرایی و قانونمندی های بین المللی را در نظر داشت. وزیر امور خارجه آمریکا خبر می دهد که قصد اعمال تحریم های منسوخ شده شورای امنیت علیه ایران را دارد؛ همان تحریم هایی که اعضای شورای امنیت یکصدا با آن به مخالفت برخاستند و هرگونه برگشت پذیری آن بدست آمریکا را ناممکن دانستند. ما بی اعتنا به این تهدیدها و نمایش های بی معنا، مصمم به تداوم تعامل توأم با احترام و حسن نیت با همه کشورها جهان و سازمان های بین المللی هستیم تا در برابر این یاغی گری کم سابقه و در کنار ملت های جهان، از حاکمیت قانون و هنجارهای مشترک بین المللی دفاع کنیم. علاوه بر اعتمادسازی مستمر به عنوان زیربنای ارتقای روابط خارجی سازنده و موثر با جهان، تلاش برای توسعه روابط تجاری و کاهش موانع مربوط به مناسبات اقتصادی هم در مرکز توجه این دور جدید از دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی است. هیچ دستاوردی خود به خود حاصل نمی شود. وزارت امور خارجه در خط مقدم نبردهای دیپلماتیک در ماه های اخیر، زحمات فراوانی را متحمل شد.  این مسیر به عنوان خط مشی ثابت جمهوری اسلامی ایران در هفته ها و ماه های آینده نیز ادامه خواهد داشت و اطمینان داریم که بیش از این هم، شاهد خبرها و نشانه های امیدبخش دیگری در برابر اردوی تحریم، شرارت و نفرت پراکنی جهانی آمریکا خواهیم بود.

پاسخ ربیعی به سوالات خبرنگاران به شرح زیر است:

سوال روزنامه همشهری: خانواده ها برای حضور دانش اموزان به شکل حضوری و غیرحضوری نگرانی هایی دارند، تصمیمات ستاد ملی کرونا در این خصوص چه هست؟ در خصوص تشبیه مدرسه و پادگان نیز انتقاداتی مطرح شده نظر شما چیست؟

پاسخ سخنگوی دولت:

رئیس جمهور تاکید کردند که حضور در مدارس به هیچ عنوان اجباری نیست. از ابتدا هم قرار نبود حضور در مدارس اجباری باشد متاسفانه این روزها باب شده برخی به روش برجسته سازی آنچه را از هر متنی می خواهند استخراج و بازنمایی می کنند. بحث مهم این بود که در کنار موضوع سلامت دو مساله برای دانش اموزان اهمیت دارد. یکی موضوع عدالت اموزشی بود که دلسوزان شخصیت های تاثیرگذار نیز نسبت به آن حساسیت نشان داده و این نگرانی وجود داشت که همه دانش اموزان نتوانند از امکانات و فضای مجازی جهت آموزش استفاده کنند و باید این طبقه از جامعه را هم حتما در نظر داشت. همچنین بارها تاکید شد که آموزش و پرورش تنها بعد آموزشی ندارد و حضور در مدارس برای افزایش سیاستهای اجتماعی و شکل گیری شخصیت فرزندان به خصوص دانش اموزان عزیز پایه اول بسیار مهم و موثر است. با این حال رییس جمهور محترم تاکید کردند که حضور در مدارس به هیچ عنوان اجباری نیست. در خصوص نظم در مدارس و تعبیر رییس جمهور هم برخی مجدد بازنمایی کردند. اتفاقا ما هم نگران پادگانی شدن جامعه هستیم. نگران این هستیم که برخی بخواهند با همان نگاه پادگانی اینترنت و فضای مجازی را محدود کنند. آزادی ها مشروع را محدود کنند. همیشه یکی از صفات نیروهای مسلح در نزد افکار عمومی نظم است و منظور رییس جمهور نظم و انضباط در مدارس بود.

سوال خبرگزاری ایسنا: رییس‌جمهوری در سخنانشان بارها از دوگانه‌هایی همچون «نان و جان»، «دین و جان» و در روزهای اخیر «آموزش و جان» سخن گفته‌اند اما پرسش اینجاست که آیا آمار ابتلای ایرانیان به کرونا نشان‌دهنده موفقیت در زمینه‌ برقراری تعادلی میان این دوگانگی‌ها بوده یا خیر؟

پاسخ سخنگوی دولت:

اتقافا برگزاری و ایجاد تعادل بین این دوگانه ها رمز موفقیت ما بوده است. برگزاری این دوگانه ها باعث جلوگیری از افراط و تفریط است. اتفاقا اینجا جای مقایسه با سایر کشورهای دیگر هم هست. کشورهای اروپایی دچار موج سوم شدند و برخی کشورها در فستیوالها و اجتماعات نتوانستند مراعات کنند. اجازه بدهید آخرین موضوع برگزاری دین و جان را بگویم که شاهد بودیم که مردم در عزاداریها  تمام پروتکل ها را رعایت کردند. همکاران ما در وزارت بهداشت در گزارشی که ارائه کردند پروتکل های بهداشتی به اندازه مطلوبی مراعات شده است. در مورد دو گانه نان و جان ما از این مرحله عبور کردیم. از ۱۷ درصد رعایت پروتکل ها امروز گزارش ناظران وزارت بهداشت نشان می دهد در صنوف ۷۷.۵ درصد در ادارات و بانکها ۹۰ درصد پروتکل ها رعایت شد و تعطیلات کمی داشتیم. الان هم به رشد رسیدم، ما رشد منفی کمی را تجربه کردیم و امسال خوشبختانه نشان می دهد از رکود خارج می شویم. هر گونه تحلیل شرایط بدون دیدن محدودیت های طاقت فرسا و نفس گیر تبیینی صادقانه نیست.

سوال خبرگزاری‌اسپانیا:  هر چند شورای امنیت با آمریکا همراهی نکرده اما آمریکا اصرار دارد که ۲۰ سپتامبر تمامی تحریم های بین المللی سازمان ملل علیه ایران بر میگردد، شما فکر میکنید ۲۰ سپتامبر چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا ایران نگرانی ای از این حیث که شاید فشارهای آمریکا باعث شود شرایط ایران دشوارتر شود دارید؟

پاسخ سخنگوی دولت:

همانطور که قبلاً بارها تکرار کرده ایم، آنچه ایالات متحده آمریکا به آن استناد  می کند از اساس مبنای حقوقی ندارد؛ این کشور عضو برجام نیست که بخواهد از یکی از بندهای برجام استفاده کند. ضمن آنکه در همان بند قطعنامه و بندهای مرتبط در برجام (بندهای ۳۶ و ۳۷)، اشاره شده که تمامی راه های حل و فصل اختلافات باید طی شده باشد، در صورتی که هیچ کدام از آنها طی نشده است. از نظر ما و دیگر اعضای شورای امنیت و جامعه بین المللی، در بیستم سپتامبر هیچ اتفاقی نخواهد افتاد جز تداوم زورگویی های نامشروع و شکست خورده و البته انزوای بیشتر آمریکا. همانطور که اعضای شورای امنیت با صدایی بلند به آمریکا گوشزد کردند، این کشور هیچ حقی در بازگرداندن تحریم های پیشین ندارد و از این پس نیز تلاش آمریکا هیچ معنایی غیر از سرکشی در برابر خواست و اراده جامعه بین المللی نخواهد داشت. تحریم های مرتبط با قطعنامه های ملغی شده پیشین شورای امنیت، در ذات خود تحریم های چندجانبه و بین المللی بودند و تلاش برای اعمال یکجانبه آن کاملاً بی معنا و مضحک بوده و فاقد هرگونه اثرگذاری است.

سوال شبکه خبر: رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد  "به دنبال طراحی مسیری هستیم که به واسطه آن بتوانیم تورم را کنترل و هدف‌گذاری کنیم" در این خصوص به چه ساز و کاری رسیدید؟

پاسخ سخنگوی دولت:

در واقع منظور رییس کل بانک مرکزی استفاده از تجربیات مختلف حتی در بانک های مرکزی کشورهای پیشرفته در اجرای سیاست های نوین پولی است که "عملیات بازار باز" محور اساسی این سیاست برای کنترل تورمی می باشد. این سیاست با هدف گذاری تورم تلاش می کند از طریق عملیات بازار باز با خرید و فروش اوراق اسلامی خزانه در سود بین بانکی تاثیر گذاشته و از آن طریق بر نرخ تورم تاثیر داشته باشد. روش ۶۰ سال گذشته در کشورمان این سیاست نبوده است. طی چند ماه گذشته این سیاست در بانک مرکزی اجرایی شده است و بانک مرکزی با اجرای بخش هایی از آن در حال کنترل نقدینگی و تورم است.

سوال خبرگزاری برنا:  با توجه به اعلام آمادگی ایران برای ساخت واکسن کرونا با همکاری روسیه آیا شاهد چنین همکاری بین ایران و روسیه در زمینه ساخت واکسن کرونا خواهیم بود؟ همچنین ضمن توجه به دستور رییس جمهور برای خرید واکسن کرونا مشخصا بفرمایید آیا تاکنون کشور هایی توانستند به اهدافی در زمینه ساخت واکسن دست یابند؟ کشور های مقصد ایران برای خرید واکسن چه کشور هایی است؟

پاسخ سخنگوی دولت:

در کشور خوشبختانه گروههای مختلف در ساخت واکسن کار می کنند. با کشور روسیه هم مذاکراتی داشته ایم و بعضی کشورهای دیگر که تبادل اطلاعات می شود. همچنین در مورد خرید واکسن از منابعی که احتمالا موفق خواهند شد پیگیری می شود. fا روسیه در حال رایزنی برای ساخت واکسن هستیم و در صورت حصول هر نتیجه وزیر بهداشت اعلام می کند با کشور های دیگر در نیز در حال تبادل اطلاعات هستیم فقط روسیه نیست. حرکتی برای ساخت واکسن از سه دستگاه مهم ما و شرکت های دانش بنیان شروع شده و خوشبختانه گروههای مختلف در ساخت واکسن کار می کنند و کارشناسان اظهار امیدواری کرده اند.خرید واکسن از مواضع مختلف پیگیری می شود و نام شرکت ها تا موقع نهایی شدن اعلام نمی‌گردد. حتما باید چه در واکسن کرونا و واکسن های دیگر که نیاز است تامین و همکاری کنیم و‌منابع تامین و مذاکرات انجام میشود. بازار جهانی  کرونا داوطلب زیاد دارد و تولید محدود است

سوال ایران پرس: آقای روحانی قرار است نقشه راه اقتصادی یک سال باقی مانده به قرن جدید را با مردم درمیان بگذارد. این نقشه راه چه تغییری به نفع مردم ایجاد می‌کند

پاسخ سخنگوی دولت:

این برنامه اقتصادی از چند جهت تدوین شده است یکی تداوم بخشیدن و سرعت بخشیدن به برنامه هایی است که در این ماهها انجام شده است. سیاست های تکمیلی برای موثرتر بودن تداوم آن برنامه هاست. لحاظ نمودن تحولات بین المللی بر ظرفیت های همسایگان و شرایط داخلی اقتصاد کشور، تهدیدهای امریکا و فرصتها و قوتها،  برنامه در نظر گرفته شده است. به علاوه مجموعه اقداماتی در قالب پروژه هایی که در یکسال پایان خواهند یافت در برنامه یکساله هست. بی تردید این مجموعه برنامه ها در بازار سرمایه تورم و اشتغال اثرگذار خواهد بود همچنین بخشی از برنامه در زمینه معیشتی است بنابراین به صورت مستقیم و غیرمستقیم تاثیر خود را خواهد داشت.

سوال خبرگزاری مهر: شما در نشست های قبلی گفته بودید که دولت همچنان بر لایحه قبلی اصلاح قانون انتخابات، که به مجلس دهم ارائه شده بود، اصرار دارد. برای تصویب این لایحه چه رایزنی‌هایی با مجلس یازدهم انجام گرفته است؟ آیا ممکن است از سوی دولت تغییراتی در این لایحه داده شود؟

پاسخ سخنگوی دولت:

هنوز هم بر صحبت قبلی باقی هستیم، لایحه تقدیمی لایحه ای جامع است، نتیجه تجربه انباشته دستگاههای مختلف که در امر انتخابات دارای مسئولیت هستند می باشد. این لایحه با مشارکت کارشناسان وزارت کشور، صاحب نظران و شخصیتهای علمی و دانشگاهی، استانداران ادوار، نمایندگان مجالس گذشته، احزاب و کنشگران سیاسی تهیه شده در کمیسیون سیاسی، دفاعی دولت مورد رسیدگی دقیق و مفصل و مبسوط قرار گرفته و کمیته منتخب دولت با لحاظ سیاستهای کلی نظام انتخابات یک بار دیگر آن را دیده و اظهار نظر کرده اند، در دولت چندین جلسه بحث شده است، بهر حال از جامعیت خوبی برخوردار است، دولت با فوریت آن را به مجلس تقدیم کرد، البته با وصف پیگیری های مکرر معاونت پارلمانی رییس جمهور در مجلس قبلی متاسفانه اعلام وصول آن به طول انجامید و مجلس دهم طرح نمایندگان مقدم بر لایحه دولت قرار گرفت و رسیدگی نشد، به مجلس یازدهم محول شد که از جمله لوایحی که دولت از مجلس یازدهم درخواست اولویت رسیدگی کرده لایحه جامع انتخابات است که امیدوارم کار کمیسیون های تخصصی مجلس مورد رسیدگی قرار گیرد. معاون پارلمانی رییس جمهور از طریق رییس و هیات رییسه محترم مجلس پیگیر لایحه در مجلس هستند.

لایحه پیشنهادی دولت فقدان وحدت رویه در فرآیندهای انتخابات را مورد توجه قرار داده و حیطه اختیارات هیات های اجرایی مشخص کرده و نماینده نحوه حضور نامزدها را مشخص کرده و انتخابات به استفاده فناوری های نوین، نظام مالی شفاف و دقیق فعالیت های تبلیغاتی را پیش بینی کرده است.

سوال تلویزیون‌العربی‌قطر: تحلیل شما از سفر وزیر خارجه سوییس و صحبتش در مورد تلاش برای راه انداختن حداقل گفتگو با امریکاچیست؟

پاسخ سخنگوی دولت:

ایران و سوییس دارای روابط تاریخی و دوستانه با یکدیگر هستند. دیدار رییس جمهور سوییس از ایران در سال ۱۳۹۴ و دیداررییس جمهوری اسلامی ایران از سوییس در سال ۱۳۹۷، اوج روابط دو طرف بود. دو کشور دارای نقشه راه روابط در ابعاد گوناگون  رایزنی سیاسی، امور اقتصادی و مالی، حمل و نقل، کشاورزی، گردشگری ، علوم وپژوهش، محیط زیست و ایمنی هسته ای غیر نظامی هستند که در سفر سال ۹۴ رییس جمهور سوییس به ایران ترسیم شده است. در خصوص کانال مالی بین ایران و سوئیس قابل توجه است:این کانال بعد از ۲۰ ماهه تعلل از سوی طرف آمریکایی، در خرداد ماه گذشته بطور رسمی عملیاتی شد.

این کانال برای واردات اقلام ضروری دارویی و غذایی که از نظر قوانین بین المللی مشمول تحریم نمی شوند طراحی شده است. ما تردیدی در حسن نیت دولت سوئیس برای راه اندازی کانال  نداریم ولی در مورد کارکرد آن با توجه به بد عهدی های دولت آمریکا تردید داریم. تا کنون دو تراکنش مالی با حجم نه چندان رضایت بخش، برای تامین داروهای بیماران سرطانی و بیماران پروانه ای از این کانال صورت گرفته است. امیدواریم با تامین مبالغ لازم، کانال فعالتر عمل کند.

همانطور که پیش از این هم تصریح شده، این سفر ربطی به مسایل روابط ایران و آمریکا ندارد. جمهوری اسلامی ایران بارها موضع رسمی خود را نسبت به گردنکشی‌های رژیم ترامپ اعلام کرده است و تغییری در آن‌ ایجاد نشده است. به نظر نمیرسد که تغییری در رویکردهای نادرست و مخرب واشنگتن ایجاد شده باشد. تا وقتی شاهد اصلاح رویه در سیاست های خصمانه آمریکا نباشیم، زمینه ای برای از سرگرفتن گفتگوهای موثر و سازنده نیز وجود نخواهد داشت. اما اگر تغییرات مورد انتظار در سیاست های آمریکا تحقق یابد، بدون نیاز به میانجی گری و پیام رسانی و بر اساس ساختار مذاکراتی از پیش موجود در گروه ۵+۱، آمریکا می تواند به میز گفتگوها بازگردد. این موضع جمهوری اسلامی ایران از مدت ها قبل اعلام شده و همچنان به قوت خود باقیست.

سوال خبرگزاری فارس: نوبخت، معاون رئیس جمهور گفت که برای خرید به بازار نمیرود و خبری از قیمتها ندارد، آیا شما و بقیه دولتمردان این روزها به بازار رفته اید؟ از قیمتها خبر دارید؟

اگر مطلع نیستید خدمتتان عرض کنم که هر روزی که مردم به بازار میروند شاهد افزایش لحظه ای قیمتها مثلا در بازار مسکن و خودرو هستند، برای همه مردم سوال شده دولت اصلا از اوضاع باخبر است و دولتمردان کاری برای مدیریت بازار میکنند؟

پاسخ سخنگوی دولت:

اینکه یک مقام مسئول صادقانه گفته که همسرش خرید انجام می دهد آیا کار اشتباهی است؟ آیا درست بود که در این خصوص دروغ گفته شود یا مثلا گفته شود در محله ما قیمت ها ارزان است؟

دقیق ترین گزارها در خصوص قیمت ها و تحولات بازار را به خصوص در مورد ۱۰۰ قلم کالاهای ضروری و مهم دستگاههایی چون وزارت اطلاعات، کشور، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی بطور نوبه ای تهیه و در اختیار رییس جمهور و اعضای دولت ارائه می کنند. باید بدانیم تا زمانی که تنش قیمت ارز که ناشی از تحریم بوجود آمده را نتوانیم به سامان برسانیم این مشکلات را شاهد خواهیم بود. علیرغم حرکات جدید آمریکایی ها و فشارهای بین المللی و تکرار آن توسط رسانه های خارجی که روان جامعه را هدف قرار داده اند تلاش می کنیم تکانه های ارزی را به ثبات برسانیم. کاهش تورم را بانک مرکزی و ستاد اقتصادی دنبال کرده اند. امیدواریم مسیر نرخ تورم در کانال های هدف گذاری شده قرار خواهد گرفت. اما مشخصا خودم قیمت برخی کالاها را که می خرم می دانم.

سوال خبرگزاری فارس: نوبخت، معاون رئیس جمهور گفت که برای خرید به بازار نمیرود و خبری از قیمتها ندارد، آیا شما و بقیه دولتمردان این روزها به بازار رفته اید؟ از قیمتها خبر دارید؟

اگر مطلع نیستید خدمتتان عرض کنم که هر روزی که مردم به بازار میروند شاهد افزایش لحظه ای قیمتها مثلا در بازار مسکن و خودرو هستند، برای همه مردم سوال شده دولت اصلا از اوضاع باخبر است و دولتمردان کاری برای مدیریت بازار میکنند؟

پاسخ سخنگوی دولت:

اینکه یک مقام مسئول صادقانه گفته که همسرش خرید انجام می دهد آیا کار اشتباهی است؟ آیا درست بود که در این خصوص دروغ گفته شود یا مثلا گفته شود در محله ما قیمت ها ارزان است؟ دقیق ترین گزارها در خصوص قیمت ها و تحولات بازار را به خصوص در مورد ۱۰۰ قلم کالاهای ضروری و مهم دستگاههایی چون وزارت اطلاعات، کشور، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی بطور نوبه ای تهیه و در اختیار رییس جمهور و اعضای دولت ارائه می کنند. باید بدانیم تا زمانی که تنش قیمت ارز که ناشی از تحریم بوجود آمده را نتوانیم به سامان برسانیم این مشکلات را شاهد خواهیم بود. علیرغم حرکات جدید آمریکایی ها و فشارهای بین المللی و تکرار آن توسط رسانه های خارجی که روان جامعه را هدف قرار داده اند تلاش می کنیم تکانه های ارزی را به ثبات برسانیم. کاهش تورم را بانک مرکزی و ستاد اقتصادی دنبال کرده اند. امیدواریم مسیر نرخ تورم در کانال های هدف گذاری شده قرار خواهد گرفت. اما مشخصا خودم قیمت برخی کالاها را که می خرم می دانم.

سوال روزنامه کیهان: در سال جهش تولید هستیم اما همچنان وضعیت بازار خودرو بی سرو سامان است و طی روزهای اخیر برای چندمین بار قیمت خودروها بعضا تا چند ده میلیون افزایش داشته. این در حالی است که با گذشت 4 ماه هنوز وزیری برای تصدی پست وزارت صنعت معدن و تجارت از سوی دولت معرفی نشده است. این وضعیت چگونه قابل توجیه است؟

پاسخ سخنگوی دولت:

انتخاب وزیر صمت از سوی دولت انجام شد اما متاسفانه مجلس به ایشان رای ندادند. لیستی تهیه شده و 5 نفر این لیست قرار دارند که در روزهای آینده به مجلس معرفی می شوند. افزایش اخیر قیمت خودرو مربوط به بازار است و امیدواریم با سیاست های دولت برای جمع آوری نقدینگی در یکسال آینده شاهد بهبود وضعیت در این بخش ها باشیم. وزرات صمت و سازمان تعزیرات نیز اقدامات خود را در این زمینه دنبال می کنند.

سوال روزنامه اطلاعات:  در سال جهش تولید افزایش چند درصدی سموم و کود مورد نیاز باغداران و کشاورزان چه توجیهی دارد؟ اگر از سال آینده فرآیند تغییر کاربری باغات و زمین های کشاورزی به ویژه در خطه شمال که ازاصول آفت خیز برای محصولات کشاورزی است افزایش چشمگیر یابد نباید امر غریبی باشد.

به راستی با این حجم از گرانی نهاده ها، کمبود سوخت و عدم حمایت درست و صحیح دولت از تولید گران انتظار دارید تنظیم قیمت ها همچنان بر عهده دولت باشد؟

پاسخ سخنگوی دولت:

دولت حمایت از کشاورزان را رها نکرده است و سیاست خرید تضمینی را دنبال کردیم. بخشی از مشکلات موجود در زمینه تامین نهاده ها به دلیل کاهش اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی بود که به علت محدودیت های ناشی از تحریم اتفاق افتاده است. پیشتر بیش از ۱۴ میلیارد دلار سوبسید می دادیم که این رقم به ۸ تا ۹ میلیادر دلار رسیده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه «ابهامات سپرده گذاری یک درصد از دارایی صندوق توسعه ملی در صندوق تثبیت بازار رفع شده است» گفت:‌ این سپرده گذاری از ابتدای هفته بعد انجام خواهد شد که موجب پایداری بازار سرمایه و بورس خواهد شد.

ربیعی با بیان این که موضوع بورس در جلسه امروز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بررسی شد گفت: از سال ۹۴ مصوبه ای وجود داشته که صندوق توسعه ملی یک درصد از دارایی‌های خود را در صندوق تثبیت بازار سپرده گذاری کند. این مصوبه تاکنون ابهام داشت و این کار انجام نشده بود.  اخیرا ابهامات رفع شد و از ابتدای هفته آینده این سپرده گذاری انجام می شود و کارشناسان معتقدند این اقدام موجب پایداری بازار بورس می‌شود.

سوال خبرگزاری ایرنا: برخی اخبار در مورد پیام های میانجی‌گرایانه برای ارتباط با آمریکا مطرح شده است.  موضع دولتدر این خصوص چیست؟

پاسخ سخنگوی دولت:

در سفر وزیر امور خارجه سوئیس به ایران ارتباط و مسائل تهران و واشنگتن مد نظر نبوده است؛ نه تنها این سفر، بلکه درباره هر کشوری دیگری هم (که چنین نیتی دارد) پاسخ ما روشن است آمریکایی باید ابتدا دست خود را از گلوی طرف مقابل بردارند، سپس ادعای مذاکره کردن را مطرح کنند. آمریکایی ها اقدامات شرورانه مانند ترور سردار شهید سلیمانی را انجام دادند که ملت ایران را جریحه دار کردند و نفرت در افکار عمومی ملت ما و مردم منطقه را بیش از پیش افزایش دادند.

خبرنگار: محبوبه رستمی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: