«محمد مهاجری»، فعال سیاسی اصولگرا، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا در رابطه با «طرح اصلاح قانون انتخابات که در کمیسیون شوراهای مجلس یازدهم در جریان است» گفت: اصلاح قانون انتخابات قطعا به این دوره از انتخابات نخواهد رسید زیرا این قانون در رفت و برگشت با شورای نگهبان به زمان بیشتری نیاز دارد. مجلس یازدهم با شعار معیشت و مشکلات مردم روی کار آمد، اما کجای قانون انتخابات مشکلات مردم است؟! نمایندگان پاسخ دهند این قانون چه مسئله‌ای از مردم را حل می‌کند؟!

او ادامه داد: تنها ایرادی که در انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد تعدد کاندیداهاست، مشکل دیگری در انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد. مجلس یازدهم بنا دارد دست شورای نگهبان  را در انتخابات باز بگذارد البته که شورای نگهبان، دستش باز است و احتیاجی نیست و هر کسی را بخواهد رجل سیاسی می‌داند و هر کسی را بخواهد، تائید و یا رد می‌کند. بازتر کردن دست شورای نگهبان طرحی است که عملا وجود دارد. به نظر می‌آید نمایندگان مجلس در جاهای دیگر نمی‌توانند کاری انجام دهند و مانند کسانی که از بیکاری جدول حل می کنند، قانون انتخابات را عوض می‌کنند.

مهاجری گفت: به نمایندگان مجلس پیشنهاد می‌کنم اگر واقعا کار خاصی ندارند چراغ‌های مجلس را خاموش کنند زیرا هم در هزینه‌های مجلس صرفه‌جویی می‌شود و هم یک سالی استراحت می‌کنند تا دولت بعدی که دولت خودشان است، روی کار بیاید و آنجا وظایف وکیل‌الدوله‌ای خود را انجام دهند. در این یک سال اگر واقعا مجلس را تعطیل کنند روزی چند صد میلیون تومان به مملکت خدمت می‌کنند.

او درباره بند مربوط به سابقه مبارزه و مخالفت با جریان غرب‌گرا که برای کاندیدای ریاست جمهوری در اصلاح قانون انتخابات در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: نمایندگانی که چنین موضوعاتی را در اصلاح قانون انتخابات آورده‌اند نه تنها تجربه قانون‌گذاری ندارند بلکه به نوعی جدیدالورود نیز بوده و بنا بر آن، تصورات ذهنی که در کتاب‌ها مطالعه کرده‌اند، گمان می‌کنند اگر همان تصورات را در قالب قانون بیاورند، می‌توانند تغییراتی را ایجاد کنند در حالی که هنر قانون انتخابات، به این است که شرایط کاندیداها کاملا قابل احصا باشد. کدخدایی چندی پیش  مطرح کرد باید قانون انتخابات به گونه‌ای باشد تا میزان سلیقه‌ها در آن بسیار پائین بیاید.

مهاجری بیان کرد: اگر گرایش به غرب یکی از دلایل رد صلاحیت باشد زین پس شورای نگهبان هرکسی را بخواهد رد صلاحیت کند، برچسب گرایش به غرب به فرد می‌زند مثلا یک مصاحبه دلیل رد صلاحیت آن فرد می‌شود. چنین کارهایی فقط از مجلس یازدهم بر می‌آید، انتظار داشتم مجلس با شعارهایی که می‌دهد، حداقل در ظاهر اقدامات خوبی را از او شاهد باشیم اما متأسفانه، طبق پیش‌بینی‌ها این مجلس ضعیف‌ترین مجلس بعد از انقلاب است.

او در رابطه با ویژگی‌هایی که برای کاندیداها مطرح شده است، گفت: مشکلی با 50 ویژگی و مشخصه برای کاندیدای ریاست جمهوری ندارم اما این ویژگی‌ها، باید قابل اندازه‌گیری باشد، روی هوا راجع به صلاحیت یا عدم صلاحیت افراد تصمیم می‌گیرند، در حالی که بود و نبود این شرایط فرقی نمی‌کند و فقط آبرو و حیثیت مجلس، قانون انتخابات و نظام را زیر سوال می‌برد و باعث، بدنامی شورای نگهبان می‌شود. ویژگی‌های غیر قابل لمس برای کاندیدای ریاست جمهوری کار شورای نگهبان را هم سخت می‌کند. 

مهاجری در رابطه با اینکه چنین اصلاحیه‌ای در قانون انتخابات چقدر در کشاندن مردم به پای صندوق‌های رای تاثیر دارد، بیان کرد: همه این بازارگرمی‌ها، مصداق این ضرب‌المثلی است که «خانه عروس بزن و بکوب است اما خانه داماد خبری نیست»، نمایندگان باید به دنبال این باشند مردم را پای صندوق رای بیاورند اما با کارهایشان بر اعصاب مردم، مته می‌گذراند.

این فعال سیاسی اصولگرا در پایان گفت: نمایندگان هنر به خرج دهند و مردم را برای حضور در انتخابات ترغیب کنند. در انتخابات اسفند ماه، معدل شرکت مردم خیلی پائین بود و نمایندگان رأی 12 درصد مردم را داشتند. باید اصل موضوع را درست و مردم را برای حضور در انتخابات، ترغیب کرد. 3

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: