«حسن هانی‌زاده»، تحلیلگر مسائل غرب آسیا، درباره سفر نوری المالکی به ایران و اهداف این سفر به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: نوری المالکی، نخست وزیر پیشین عراق و رهبر فراکسیون دولت قانون و همچنین رئیس حزب الدعوه، یکی از تاثیرگذارترین شخصیت‌های سیاسی عراق پس از سال 2003 تلقی می‌شود. 

او افزود: دیدگاه نوری المالکی نسبت به مسائل منطقه، عراق و ایران، دیدگاهی مبتنی بر واقعیت‌های موجود است و یکی از شخصیت‌هایی است که در گذشته در اخراج نیروهای آمریکایی از عراق، نقش مهمی ایفا کرد. او با جسارت و شجاع است و حکم اعدام صدام را صادر کرد. اینها نشان دهنده این است که او از محبوبیت بسیار بالایی در عراق و محور مقاومت، برخوردار است. 

هانی‌زاده ادامه داد: سفر المالکی به تهران، با توجه به جایگاهی که نزد جریانات سیاسی و شیعیان عراق دارد می‌تواند در گسترش روابط بین ایران و عراق، موثر باشد. با توجه به اینکه آمریکایی‌ها به مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، فشار وارد می‌آورند مبنی بر اینکه روابط عراق با ایران کاهش پیدا کند اما به هر حال شخصیت‌هایی مانند نوری المالکی و عادل عبدالمهدی و سایر شخصیت‌های تاثیرگذار عراق، به دنبال این هستند که نخست، مصوبه سال گذشته پارلمان عراق، ناظر بر اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور باید، اجرایی شود.

او در پایان با اشاره به سفر نوری المالکی به تهران عنوان کرد: از این رو نوری المالکی به دنبال این است که نیروهای آمریکایی از عراق خارج شوند تا مسئله ترور شخصیت‌هایی مانند سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس مجددا تکرار نشود. 3

خبرنگار: آزاده رحیمی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: