به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا به نقل از العالم منتقدان تغییرات ایجاد شده توسط "مصطفی الکاظمی" نخست‌وزیر در تعدادی از مناصب‌های دولتی تأکید کردند، ملت عراق و مرجعیت دینی سیستم سهمیه‌بندی را رد می‌کنند؛ چرا که ملت عراق به خاطر پایان دادن به این پدیده به خیابان‌ها آمدند و شهدایی را تقدیم کردند و مرجعیت دینی نیز که سوپاپ امنیت کشور محسوب می‌شود، وارد خط بحران شد و دولت نیز کاملا تغییر کرد.

"هادی العامری" رهبر ائتلاف "الفتح" اعلام کرد، از اقدام مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق از این تغییرات در مناصب دولتی اطلاعی نداشته است.

وی تصریح کرد پست‌هایی که اعطا شد و در مورد آنها صحبت‌های زیادی به عنوان بازگشت به سیستم سهمیه‌بندی مطرح شده است، ائتلاف الفتح خود را مبرا از این اظهارات می‌داند و از آن هیچ اطلاعی ندارد.

وی افزود: ائتلاف الفتح از این دولت دو چیز می خواهد نخست زمان بندی برای خروج نیروهای آمریکایی در اولین فرصت ممکن و دوم احیای اعتبار دولت و ایجاد فضای مناسب برای برگزارب انتخابات آزاد، عادلانه و شفاف، به دور از تاثیر پول و سلاح.

"صالح محمد العراقی" از نزدیکان "مقتدی صدر" رهبر جریان صدر عراق در بیانیه‌ای به نقل از صدر اعلام کرد: "ناامید شدیم، به سیستم سهمیه‌بندی بازگشتیم، به حکومت افراد فاسد، تضعیف کشور و نهادهای خدماتی، امنیتی و دولتی بازگشتیم. اگر افراد فاسد محاکمه نشوند و این سهمیه‌بندی‌ها لغو نشود ما این کارها را انجام خواهیم داد و هیچ چیزی ما را نمی ترساند."

 

ائتلاف "دولت قانون" به ریاست "نوری المالکی" هم از این تغییرات ایجاد شده ابراز تعجب کرده و اعلام کرد، این دولت قادر نیست سیستم سهمیه‌بندی را کنار بگذارد.

این ائتلاف در بیانیه ای اعلام کرد: "انتصابات جدید در ارگان های مستقل و تعداددی از وزارتخانه‌ها و مدیران کل، به دور از حرفه‌ای بودن و بررسی صلاحیت ها و تجارب ملی سیستم سهمیه‌بندی را نهادینه کرد. این همان چیزی است که ما از ابتدای تشکیل دولت فعلی که قادر به ترک سیستم سهمیه‌بندی نیست، نسبت به آن هشدار دادیم و همین امر ما را بر آن داشت تا نسبت به ساختار دولت موضع محافظه‌کارانه داشته باشیم."

همچنین اتحادیه اسلامی ترکمن‌های عراق نسبت به انتشار لیستی از اسامی متصدیان مناصب عالی دولتی در دولت عراق که اکثر آنها وابسته به احزاب سیاسی حاکم هستند ابراز تعجب کرده و بازگشت به سیستم سهمیه‌بندی را رد کرد و خواستار تجدید نظر در این اسامی شد.

کاربران نیز در شبکه‌ اجتماعی توییتر به آن واکنش نشان داده‌اند. "Karim talib" نوشته است: "همان رویکرد، همان شکست، همان فساد... . "فتح_سهمیه‌بندی_را_رد_می‌کند".

"المد الشیعی#HST" نوشته است: "ائتلاف فتح از همان ابتدا بارها و بارها اعلام کرده که تمام چیزی که از این دولت می‌خواهد این دو امر است: جدول زمانی عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی در نزدیک‌ترین زمان ممکن."

"نزار الرماحی" نیز توییت کرده است: "#فتح_سهمیه‌بندی_را_رد_می‌کند" و به الکاظمی برگزاری انتخابات و اجرای تصمیم مردم برای اخراج آمریکایی‌ها را متذکر می‌شود."

"حیدر الغریفی" نیز نوشته است: "سیاسیون عراق...# ناامید شدیم."

روز گذشته یک منبع مسئول عراقی اعلام کرد که نخست‌وزیر این کشور تغییرات گسترده‌ای را در تعدادی از مناصب دولتی اعمال کرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: