«حسن یونسی»، وکیل سابق پرونده برادران افکاری، در توضیح علت دستگیری حبیب و وحید افکاری به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: وحید به عنوان معاون در قتل عمد به حبس محکوم شده است و حبیب هم به دلیل سیاسی- امنیتی در زندان است. درحال حاضر این دو برادر حدود 50 روز است که خارج از بند عمومی نگهداری می‌شوند، خانواده‌ آنها نگران هستند و شرایط مناسبی ندارند.

این وکیل دادگستری افزود: نگهداری طولانی این دو برادر در خارج از بند عمومی زندان هیچ توجیه قانونی و حقوقی وجود ندارد.

یونسی در پاسخ به اینکه خانواده برادران افکاری و یا وکلای آنها نسب به این قضیه اعتراض و شکایتی نکردند؟ تصریح کرد: پیگیر هستند اما هنوز به نتیجه مشخصی نرسیدند، علاوه بر اینکه وحید و حبیب طی تماس‌هایی که با خانواده خود داشتند اعلام کردند که در زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و همچنین گفتند که پزشک قانونی آثار این ضرب و شتم را طی صورت جلسه‌ای ثبت و ضبط کرده است. در حال حاضر این دو برادر نسبت به این قضیه شکایت دارند و وکلای آنها نیز درخواست دارند که به شکایت آنها رسیدگی شود.

وکیل سابق پرونده برادران افکاری ادامه داد: با توجه به اینکه طبق گفته برادران افکاری صوررت جلسه‌ای تنظیم شده و آثار ضرب و شتم در آن ثبت شده است، باید زمینه رسیدگی به این شکایت فراهم شود که تاکنون این امکان فراهم نشده و براساس وکلای آنها در شیراز، امکان دیدار وکلا و اینکه آن صورتجلسات را ببیند و به استناد آنها شکایت تنظیم کنند، وجود ندارد.

یونسی در پاسخ به اینکه این امید وجود دارد که بستری برای رسیدگی به این شکایت‌ فراهم شود، خاطرنشان کرد: همیشه امیدواریم. در حال حاضر رئیس قوه قضائیه با انجام اصلاحاتی نظیر صدور دستورالعمل‌هایی برای رعایت حقوق متهمین و زندانیان نشان داده که درصدد اصلاح قوه قضائیه و برطرف کردن این ضعف‌ها و کاستی‌ها است. لذا از ایشان درخواست داریم که رسیدگی کنند و اجازه ندهند که حقوق این دو برادر پایمال شود.3

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: