به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، «محمدباقر نوبخت»، رئیس سازمان برنامه و بودجه، در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران گفت: بعد از ماه‌ها تاخیر در پرداخت کارانه کادر درمان این فرصت برای سازمان برنامه و بودجه فراهم شد که ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان را به صورت یکجا برای تسویه مطالبات کادر درمان و همه افرادی که در وزارت بهداشت مشغول خدمت هستند، پرداخت کند.

وی افزود: این فرصت برای سازمان برنامه و بودجه فراهم شد که ظرف امروز و فردا به صورت یک جا مطالبه کادر درمان و بهداشت تسویه شود.

نوبخت تاکید کرد: همچنین با یک برداشت ناردست، موضوعی در فضای مجازی مطرح شده بود که در فروردین امسال بخشی از فروش فرآورده‌های نفتی سال قبل به حساب خزانه واریز شد و ما حساب کرده بودیم که این رقم را تا اسفندماه بگیریم که به دلایل متعدد از جمله تحریم‌ها، این پول سال ۹۹ واصل شد و ما این رقم را برای طرح‌های خاصی استفاده می کنیم که تا پایان سال انجام شود و از این جهت توافق کردیم که موجودی نقدینگی این ارقام را که حدود ۴ میلیارد تومان بود و الان حدود ۳ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان آن تخصیص داده شده را منتشر کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: این رقم عمدتاً برای تکمیل طرح‌های عمرانی و زیربنایی کشور که به آن‌ها احتیاج داریم، صرف شده است. تلقی‌های دیگری که شده بود، به دلیل ناکافی‌بودن اطلاعات، غیردقیق و نادرست بود.

نوبخت همچنین یادآور شد: در پاره‌ای از موارد برای موضوع همسان‌سازی، مشکلات و کاستی‌های وجود داشت که الان در حال رفع این مشکلات هستیم و مواردی که پیش آمده بود را در حقوق آبان‌ماه این افراد جبران خواهیم کرد تا طبق قانون به اندازه ۹۰ درصد حقوقی که شاغلی در رده آنان دریافت می‌کند را داشته باشند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اقدام مجلس برای اصلاح ساختار بودجه گفت: ابراز مسرت از اخبار خوشی می‌کنم که از مجلس درباب اصلاح ساختار به گوش می‌رسد. الان دو سال است که سازمان برنامه و بودجه در چند جلد به طور کامل برنامه اصلاح ساختار بودجه را تهیه کرد. البته این برنامه قرار بود در شورای عالی هماهنگی اقتصادی به تصویب برسد که به هر دلیلی از جمله موضوع مالیات بر کل درآمد و اینکه در باب این موضوع اتفاق نظر وجود نداشت، ما استقبال می‌کنیم که مجلس این برنامه را تصویب کند.

نوبخت تاکید کرد: مجلس در نظر دارد که تعدادی از مسائل مهم این برنامه در لایحه بودجه ۱۴۰۰ گنجانده شود، باید بگویم که حتی بیش از آنچه که مجلس انتظار دارد که در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ منظور کنیم را منظور می‌کنیم. اما انتظار از مجلس این است که میان کار ما را تنها نگذارد، چرا که دستگاه‌ها همگی طالب این تغییرات نیستند و وقتی مخالفت می‌کنند ما می‌بینیم که حرف‌های آنان از دهان نمایندگان مجلس شنیده می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تأکید کرد: اصلاح قانون مالیات از جمله مواردی است که در این برنامه درنظر گرفته شده است و البته الان هم اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در دستور کار دولت و مجلس است. همچنین اصلاح هزینه‌ها از دیگر مواردی است که آن را در برنامه خود در نظر داریم.

وی تصریح کرد: ما نوع هزینه‌هایی که الان داریم انجام می‌دهیم به دلیل تعدد و موازی‌کاری که دستگاه‌ها صورت می‌دهند، این هزینه‌ها تکراری است. اگر مجلس بتواند این موضوع را در زمینه دستگاه‌هایی که نام‌های مشابه هم دارند - مثلاً ببینیم تبلیغات را چه کسی انجام می‌دهد؟ سازمان تبلیغات اسلامی؟ دفتر تبلیغات اسلامی؟ و مواردی از این دست - انجام دهد و رافع آن باشد، دولت حتماً از این تصمیم حمایت می‌کند.

خبرنگار: محبوبه رستمی

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: