«مرتضی مکی»، کارشناس مسائل آمریکا، در خصوص پیشتاز بودن بایدن در سه ایالت کلیدی فلوریدا، پنسیلوانیا و کارولینای شمالی و اینکه آیا در این دور از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شاهد یک شگفتی خواهیم بود یا خیر؟ به خبرنگار سیاسی برنا گفت: نتایج آخرین نظرسنجی‌ها در فاصله حدود چهار روز مانده تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، همچنان برتری جو بایدن را نشان می‌دهد اما نکته مهمی که در انتخابات‌های آمریکا وجود دارد این است که سیستم انتخاباتی آمریکا که کالج الکترال است می‌تواند، اعتبار برخی نظرسنجی‌ها را کاهش دهد از این رو موجب شده که احتمال پیروزی جوبایدن با وجود پیشتاز بودن در نظرسنجی‌ها، در هاله‌ای از تردید باقی بماند. 

او افزود: ایالت‌هایی که هر دو حزب آمریکا در آنها به نوعی برتری نسبی در ادوار مختلف انتخاباتی داشتند و به ایالت‌های سرنوشت ساز معروف شده اند، تعیین کننده هستند در این باره که چه کسی راهی کاخ سفید خواهد شد. این سه ایالت کلیدی فوق که گفته شده جو بایدن پیشتاز است ایالت‌هایی هستند که نقش تاثیرگذاری در تعیین رئیس جمهور آمریکا دارند، منتهی یک نکته دیگر درباره این نظرسنجی‌ها وجود دارد و تردید‌ها را زیاد کرده، این است که هیلاری کلینتون در مدت چهار، پنج روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در 2016، برتری نسبی بر ترامپ داشت و در حالی که همه منتظر اعلام پیروزی کلینتون به عنوان اولین رئیس جمهور زن آمریکا بودند اما در نهایت، نتیجه دیگری رقم خورد و ترامپ در همین سه ایالت‌ سرنوشت ساز موفق شد با یک برتری نسبی علی رغم کاهش آراء اش نسبت به کلینتون، در سطح ملی به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا انتخاب شود. 

این تحلیلگر مسائل بین المللی ادامه داد: نکته دیگری که درباره افزایش اعتبار نظرسنجی‌ها وجود دارد این است که مردم آمریکا در سال 2016 به چهره‌ای به عنوان رئیس جمهور رأی دادند که کارنامه سیاسی نداشت بلکه به عنوان یک مرد تجاری شناخته می‌شد. با توجه به نارضایتی‌هایی که از آن ساختار جامعه سیاسی آمریکا و گردش قدرت داشتند به ترامپ رأی دادند اما در حال حاضر، ترامپ برای همه مردم آمریکا شناخته شده است و فاصله بایدن با او نسبت به فاصله ترامپ با هیلاری کلینتون، نسبتا بیشتر است. اینها همه شاخص‌هایی است که احتمال پیروزی بایدن، علی رغم بدبینی‌هایی که نسبت به نظرسنجی‌ها وجود دارد را بیشتر می‌کند.

مرتضی مکی در این باره که تحلیلگرانی چون فرید زکریا، بایدن را نسبت به هیلاری کلینتون محبوب تر می‌دانند، تصریح کرد: به هر حال تفاوتی در شخصیت هیلاری کلینتون و جو بایدن وجود دارد که احتمال پیروزی بایدن را افزایش می‌دهد؛ هیلاری کلینتون یا خانواده کلینتون‌ها درست است که جزو سیاستمداران نامی آمریکا به دلیل کارنامه پرکار سیاسی در تاریخ آمریکا، محسوب می‌شوند اما کلینتون اجماع حزبی در داخل حزب دموکرات، نداشت یعنی همه سیاستمداران کهنه کار با همه توان از او حمایت نکردند از این رو در میزان محبوبیت کلینتون نسبت به بایدن، کمتر است.

او اضافه کرد: نکته دیگری که باید متذکر شد این است که آراء منفی ترامپ در این انتخابات جدی است و در واقع به نفع بایدن است مجموعه این متغیرها با توجه به اینکه هیلاری کلینتون، پشتیبان حزبی نداشت اما بایدن دارد. طی روزهای اخیر نیز میشل اوباما و باراک اوباما با همه توان سیاسی خود وارد کارزار سیاسی بایدن شدند که این نکته قوتی برای بایدن محسوب می‌شود اما در میان حزب جمهوریخواه، دونالد ترامپ مانند جورج بوش پسر از چنین حمایتی برخوردار نیست.

مکی عنوان کرد: بنابراین اینها نقاط قوت بایدن در این دور از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است که به هر حال، شانس بایدن را باتوجه به نظرسنجی‌ها نسبت به ترامپ بیشتر و پررنگ‌تر، می‌کند. 

او در پاسخ به این سوال که آیا ما طی روزهای آینده یک غافلگیری در نتایج نهایی و به نوعی شگفتی را شاهد خواهیم بود یا خیر، تاکید کرد: در عرصه سیاست نمی‌توان به طور قطعی نظر داد همچنان گفته می‌شود که ترامپ در دقیقه نود یک کارت جدیدی را رو می کند که می‌تواند به زیان بایدن، تمام شود حال ممکن است این کارت به نوعی بلوف از سوی ترامپ باشد یا هر چیز دیگر که در نتیجه می‌تواند، تردیدها را نسبت به اینکه چه کسی وارد کاخ سفید خواهد شد بیشتر کند اما اگر بخواهیم با توجه به متغیرهای موجود از جمله نظرسنجی، پایگاه حزبی بایدن و آراء منفی ترامپ و غیره نظر بدهیم همه اینها نشان می‌دهد که شانس جو بایدن برای پیروزی در انتخابات 2020 نسبت به شانس هیلاری کلینتون در سال 2016 بیشتر است. 3

خبرنگار: آزاده رحیمی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: