به گزارش خبرنگار سیاسی برنا، «سعید خطیب زاده»، سخنگوی وزارت خارجه، در مقدمه نشست خبری خود گفت: فردا ایام الله سیزده ابان است و سیزده ابان در تقویم ایران یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است که در سه دوره مختلف رخ داده است. تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه در 13 آبان، کشتار دانش آموزان در 13 آبان که روز دانش‌آموز نام گرفت و تسخیر لانه جاسوسی عنوان این سه واقعه تاریخی است.

او ادامه داد: میزان خصومت امریکا نشان دهنده این است که  تا چه حد واشنگتن لجوجانه بر سیاست های غلط خود پافشاری میکند و تا وقتی که آمریکا سلطه گر هست، ایستادن در مقابل او هم هست. در6 ابان سفر عراقچی به منطقه را داشتیم که  برای پیگیری طرح صلح ایران در منطقه بود. 

خطیب زاده مطرح کرد: 30 مهر گفت و گوی تلفنی ظریف با رییس جمهوری بولیوی را داشتیم. 29 مهر ماه سخنرانی ظریف در شورای امنیت انجام شد.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: ظریف فردا به منظور شرکت در مراسم تحلیف رییس جمهور بولیوی عازم آمریکای لاتین می شود و بعد هم سفر به کوبا و ونزوئلا را در برنامه ‌های خود دارد. 

سخنگوی دستگاه دپیلماسی در پاسخ به سوالی درباره هشدار دیروز محمد جواد ظریف مبنی بر حضور تروریست‌ها در مرزهای شمالی ایران و طرح این مسئله از سوی سید عباس عراقچی در سفر به کشورهای منطقه برای حل مناقشه قره‌باغ اظهار داشت: این مسئله نه تنها به باکو و ایروان بلکه به پایتخت‌های دیگر هم گفته شد. این موضوع نگرانی جدی ماست و در این باره جدی صحبت کردیم. این موضوع انکار شده ولی نگرانی ما سر جای خود است و با کسی هم مسامحه و شوخی نداریم و امیدواریم گزارش‌ها غلط باشد.  

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره قرار گرفتن مجدد ایران در لیست سیاه FATF و رایزنی وزارت امور خارجه با دیگر دستگاه‌های حاکمیتی برای حل این موضوع تصریح کرد: موضع ایران و دستگاه دیپلماسی درباره FATF روشن است. نظرات خود را به دستگاه‌های دیگر گفته‌ایم ولی آنها باید نظر بدهند و در این زمینه در درون حاکمیت در حال گفت‌وگو هستیم.   از نظر وزارت امور خارجه به خاطر دوستان خود این مسئله را باید حل کنیم. امیدواریم دستگاه‌های دیگر هم کمک کنند تا این موضوع را با کمترین خسارت حل کنیم.

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره آخرین رایزنی‌های تهران و سئول در مورد بدهی کره جنوبی به ایران گفت: مذاکرات به کندی جلو می‌رود. بانک مرکزی باید توضیحات بیشتری بدهد ولی اقداماتی در حال انجام است که ما از این کندی، راضی نیستیم و تسهیل در این امر ضروری است. 

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آمریکایی‌ها ادعا می‌کنند که ایران به همراه روسیه و چین به‌صورت سایبری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دخالت می‌کند، اظهار داشت: ما علاقه‌ای برای مداخله در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نداریم و به نفع کسی نیز نمی‌دانیم که دخالتی انجام شود. این مردم آمریکا هستند که باید انتخاب کنند. 

وی با بیان اینکه معتقدیم انتخابات‌ آمریکا بیش از پیش در حال تبدیل شدن به یک نمایش است، تصریح کرد: ما تمام اتهاماتی که در این زمینه مطرح می‌شود را رد می‌کنیم و آن را کاملا بی‌اساس می‌دانیم. تاریخ نشان داده است چه کشوری با دخالت در امور داخلی دیگر کشورها اقدام به کودتا کرده، روسای کشورها را عوض کرده است و نیروهای CIA به دیگر کشورها اعزام کرده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره بدهی انگلیس به ایران و علت خودداری این کشور از پرداخت این بدهی خاطرنشان کرد: بدهی انگلیس به ایران قطعی است و آن چیزی که در این زمینه به تأخیر افتاده یک موضوع کوچک است ولی مابقی این مساله روشن است. اصل این بدهی و سود آن روشن است و دولت انگلیس هیچ بهانه‌ای ندارد که این بدهی را پرداخت نکند. 

خطیب‌زاده با تاکید بر اینکه لندن در پرداخت این بدهی تاخیر ناموجهی - به خاطر برخی از ادعاهایی که مطرح می‌کند - دارد، ابراز داشت: ما در حال پیگیری هستیم که این بدهی هرچه زودتر به ایران پرداخت شود و همانطور که اشاره کردم اصل این بدهی و سود آن روشن است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با فرض انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا، پیام دیپلماتیکی بین تهران و بایدن رد و بدل خواهد شد؟ بیان کرد: ما اصلا به افراد نگاه نمی‌کنیم. ما نگاه می‌کنیم که دولت جدید آمریکا، حالا هرکسی که رئیس‌جمهور باشد، چه سیاستی را در پیش خواهد گرفت. هر دو حزب حاکم بر آمریکا متوجه شدند که چقدر سیاست‌هایشان در قبال ایران شکست خورده است و به هیچ کدام از اهداف‌شان نرسیدند. 

مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه چارچوب گفت‌وگو برجام است، یادآور شد: هرکسی در این چارچوب جبران خسارت کند، برگردد و این جنگ تروریستی علیه ملت ایران را متوقف کند، می‌تواند در آن چارچوب همراه با بقیه حضور داشته باشد. ما بیشتر از نتیجه به اقدامات دولت آمریکا توجه می‌کنیم.

خطیب‌زاده درباره توهین به مقدسات اسلامی به خصوص پیامبر اکرم (ص) در فرانسه عنوان کرد: وزارت امور خارجه در دو نوبت بیانیه شدیدالحنی داد و آن را محکوم کرد. با کشورهای دیگر اسلامی در پایتخت‌هایشان نیز در این باره رایزنی کردیم. ما توهین به پیامبران الهی به ویژه پیامبر رحمت (ص) را تحمل نمی‌کنیم. این چرخه باطلی است که روی دیگر آن تروریسمی است که دست‌پرورده همین دول غربی هستند. 

وی با اشاره به احضار کاردار فرانسه به وزارت امور خارجه گفت: کاردار فرانسه را در غیاب سفیر این کشور احضار کردیم. به نظر می‌رسد که مکرون بر اساس اظهاراتی که داشته‌ است، از موضع خود عقب‌نشینی کرده ‌است. با این حال، راه‌حل نهایی در احترام به ادیان است و ملل آزاده جهان از جمله ایران نمی‌پذیرد به مقدسات‌ آنها توهین شود. 

این دیپلمات ارشد درباره عدم انسجام و هماهنگی کشورهای اسلامی در واکنش به اهانت‌ها به مقدسات اسلامی و اینکه آیا ایران برای هماهنگی با سایر پایتخت‌های اسلامی طرح یا اقدامی را داشته است؟ اظهار داشت: یکی از بحران‌های جهان اسلام عدم وحدت است و این یکی از مصائب جهان اسلام است. البته ایران از طریق سفارتخانه‌های خود در کشورهای اسلامی رایزنی‌های خود را انجام می دهد. 

به گفته خطیب‌زاده، برخی از کشورهای اسلامی به موضوعات اسلامی و فلسطین خیانت می‌کنند. البته این نافی تلاش کشورهای اسلامی دیگر نمی‌شود. امیدواریم که کشورهایی مانند فرانسه هم از مسیر اشتباه خود برگردند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: