«مهدی آیتی»، فعال سیاسی اصلاح طلب، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا در رابطه با خوشبینی اصولگرایان و اطمینان آنها در باب پیروزی انتخاباتی در ۱۴۰۰ گفت: این دهه، دهه اصولگرایان است و دهه اصلاح طلبان نیست و دلایل مختلفی دارد که بارها به آن اشاره شده است. همانطور که اصولگرایان مجلس یازدهم را بردند، انتخابات ریاست جمهوری 1400 و شوراهای اسلامی شهر و روستای را نیز برنده می شوند ولی اینکه کدام اصولگرایان و کدام جبهه از اصولگرایی، برنده این دوره باشد و چه رییس جمهوری داشته باشیم، محل تردید است.

آیتی افزود: به نظر می رسد با آمدن بایدن و شکست ترامپ، فضا برای مذاکره و تعامل با اروپا و آمریکا و کشورهای همسایه و عربی خاورمیانه بیشتر فراهم باشد. پیش بینی من این است که حتی با برنده شدن یک گزینه نظامی در بین اصولگرایان، می توان گفت فضای دوره جو بایدن فضایی از تعامل و گفتگوهای بیشتر است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد: در مورد تحریم ها ما فضایی سخت تر از امروز نخواهیم داشت و قطعا حتی اگر یک اصولگرا نیز بر سر کار بیاید، باز او هم مذاکره می کند و معامله و بده بستان وجود خواهد داشت.

او تاکید کرد: امروز همه تلاش اصولگرایان این است که در چند ماه باقی مانده از دولت روحانی این برگ برنده در کارنامه او ثبت نشود، ماجرا کش دار شود و به زمانی برسد که رییس جمهور بعدی بیاید و اجازه نمی دهند، چنین امتیازی در تاریخ دولت روحانی ثبت شود.

او با اشاره به تحولات آمریکا اضافه کرد: نباید به برخی افراد اجازه داد تا وضعیت خاورمیانه را بدتر از این کنند. باید صبر کرد تا دولت آمریکا معتدل شود و جو بایدن با استراتژی گفتگوی اوباما بر سر کار بیاید و همزمان همه باید، برای برگزاری یک انتخابات ریاست جمهوری سالم و معتدل تلاش کنیم. اصلا مهم نیست که رییس جمهور آینده ایران از کدام جبهه باشد، بلکه تاکید بر این است که انتقال قدرت به شکلی انجام شود که رییس جمهور 1400 ایران، دیپلماتی میانه رو باشد و به هیچ وجه نباید، یک تندرو حضور پیدا کند و بر طبل جنگ بکوبد. الان که سردار دهقان کاندیداتوری خود را اعلام کرده، او را به عنوان شخصیتی معتدل و میانه رو می‌‌شناسند و او را به عنوان شخصی می شناسند که اهل گفتگو و تعامل است. 3

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: