تقابل چین و آمریکا در تنگه تایوان

عبور کشتی‌های جنگی از طریق تنگه تایوان و حمایت این کشور از استقلال تایوان، روابط پکن- واشنگتن را دچار تنش کرده است، نیروهای چین در همین ارتباط از تعقیب یک کشتی جنگی آمریکایی هنگام عبور از تنگه حساس تایوان خبر دادند.

به گزارش برنا، اسپوتنیک به نقل از رویترز گزارش داد، نیروهای چین روز 19 دسامبر (شنبه) از تعقیب ناوشکن موشکی هدایت‌شونده آمریکا در تنگه تایوان از سوی نیروهای چینی هنگام عبور از تنگه حساس تایوان خبر دادند.

چنین همچنین مأموریت‌هایی را که تحت عنوان «نگاه‌های عاشقانه» به طرفداران استقلال تایوان صورت می گیرد، محکوم کرد.

چین که مدعی است تایوان تحت اداره دموکراتیک به این کشور تعلق دارد، از حمایت فزاینده آمریکا از این جزیره، از جمله فروش تسلیحات به آن و عبور دادن کشتی‌های جنگی از طریق تنگه تایوان، عصبانی شده و این موضوع روابط پکن- واشنگتن را دچار تنش بیشتری کرده است.

ارتش چین، در بیانیه‌ای که توسط فرماندهی عرصه شرقی آن منتشر شد، گفت: نیروهای هوایی و دریایی این کشور، کشتی را در مسیر خود تعقیب کرده و مورد نظارت قرار داده‌اند. در این بیانیه همچنین آمده است: آمریکا در حال مشارکت در نمایش زور است و سعی دارد از تایوان به عنوان گروگانی برای اهداف استراتژیک خودخواهانه خود استفاده کند.

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد، ناوشکن موشکی هدایت‌شونده «یواس‌اس ماستین» در 19 دسامبر یک انتقال معمولی از طریق تنگه تایوان را مطابق با قوانین بین‌المللی انجام داده است. این دوازدهمین کشتی نیروی دریایی آمریکا است که امسال از تنگه تایوان عبور کرده است.

 

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار سیاسی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار سیاسی

    اخبار برگزیده