«حسین گودرزی»، نماینده دورود و ازنا در مجلس، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری برنا با نظر به اینکه کشاورزی محور توسعه دو شهرستان دورود و ازناست، گفت: کشاورزان، جهادگران عرصه تولید هستند و امروز هم در شرایط مواجهه کشور با تحریم‌های ظالمانه با حضور در میدان جهش تولید، امنیت غذایی کشور را تامین می‌کنند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی از اهتمام فعالان این عرصه که با اقدامات جهادگرانه در خدمت مردم هستند؛ از تلاش های کشاورزان در ایام شیوع کرونا و اهتمام آنان در بر عهده گرفتن تأمین امنیت غذایی قدردانی و یکی از مهمترین مولفه‌های اساسی در عرصه استقلال اقتصادی کشور را بخش کشاورزی عنوان و بیان کرد: کیفیت زندگی مردم تا حد زیادی به نوع کارکرد و عملکرد متولیان و فعالان این بخش بستگی دارد و تقریباً می‌توان گفت هیچ حوزه‌ای یافت نمی شود که از نوع عملکرد بخش کشاورزی متاثر نباشد.

وی با اشاره به وجود مشکلاتی در بخش کشاورزی افزود: بهره‌گیری از دانش و فناوری می‌تواند یاری گر این حوزه باشد و در این میان شرکت های دانش بنیان در هوشمندسازی و تکمیل زنجیره های تولید در بخش کشاورزی، نقش بسزایی دارند که باید از آنها حمایت شود.

نماینده مردم شریف دورود و ازنا با یادآوری عنوان جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری برای سال جاری ادامه داد: با بهره‌گیری از فرصت اقتصاد مقاومتی در جهت رشد و توسعه بخش کشاورزی، باید بانک اطلاعاتی در خصوص پروژه‌های قابل واگذاری به سرمایه گذاران تهیه و در این عرصه گام هایی جدی و عملیاتی برداشته شود.

وی ضمن تقدیر از عملکرد بانک کشاورزی گفت: باید تلاش کنیم از طرح های صنایع تبدیلی و تکمیلی که موجب ارزش افزوده و افزایش درآمد کشاورزان می شود، حمایت کنیم.

عضو ناظر مجلس در شورای مدیریت و سرمایه انسانی کشور بیان کرد: طرح "کشاورز کارت" که جهت خرید نهاده‌های کشاورزی به صورت تسهیلات به مبلغ حداکثر ۲۰۰ میلیون ریال و با نرخ سود ۱۲ درصد به کشاورزان از سوی بانک کشاورزی در حال اجراست، می تواند تا حدی مشکل گرانی نهاده های کشاورزی را جبران کند.

این نماینده مجلس در دوره یازدهم در این خصوص گفت: در نشستی با روح اله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی کشور برگزار شد، او در خصوص صدور کشاورز کارت برای کشاورزان دو شهرستان دورود و ازنا بدون محدودیت قول مساعد داد.

وی در خصوص این کارت بیان کرد: در این کارت منابعی برای خرید نهاده در اختیار کشاورزانی که محصولات استراتژیک مانند گندم، جو، دانه‌های روغنی و... تولید می‌کنند، قرار می‌گیرد و از همین هفته در شعب بانک‌های کشاورزی قابل دریافت است.

نماینده مردم شریف دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: به ازای هر هکتار زراعت دو میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود و سقف در نظر گرفته شده برای پرداخت تسهیلات از طریق کشاورز کارت ۲۰ میلیون تومان و سود آن ۱۲ درصد و مدت باز پرداخت آن یکساله است که در مقایسه با نرخ تسهیلات عادی یعنی ۱۸ درصد، نرخ مناسبی است.

وی افزود: طی پیگیری های صورت گرفته از سوی بانک کشاورزی از سال 1398 تا پایان شش ماه نخست سال 1399بیش از 80 تسهیلات از طریق بند ب تبصره 16 به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، بیش از 260 تسهیلات از طریق خط اعتباری مکانیزاسیون شامل تراکتور، کمباین و ماشین آلات کشاورزی، بیش از 560 تسهیلات از طریق خط اعتباری حوادث غیرمترقبه شامل سیل و زلزله و... در دو شهرستان حوزه انتخابیه بنده پرداخت شده که در مجموع از طریق همه پرداخت های تسهلات بانک کشاورزی و طرح های افتتاح شده از طریق این بانک شامل گلخانه و پرورش گاو شیری و پرواربندی گوساله و پرورش ماهیان خاویاری و...، از سال 1398 الی شش ماه نخست سال 1399 زمینه اشتغال بیش از 600 نفر در دوشهرستان دورود و ازنا فراهم شده است.

گودرزی خاطرنشان کرد: همچنین طی پیگیری های صورت گرفته در حوزه وصول مطالبات و بخشودگی دیرکرد های کشاورزان حوزه انتخابیه بنده از طریق بند (خ) ماده 33 برنامه پنج ساله ششم توسعه بیش از یک هزار پرونده، از طریق بند (ل) تبصره 16 بیش از 110 پرونده، بخشودگی جرائم وجه التزام بیش از دو هزارو 500 پرونده از بخشودگی استفاده کرده اند.۳ 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: