به گزارش برنا جوزپ بورل، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۱۱ ژانویه (۲۲ دی) از اظهارات جو بایدن و مشاوران او در رابطه با بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه بورل گفته است: «ما از رویکرد رئیس جمهوری جدید آمریکا، جو بایدن در قبال توافق هسته‌ای استقبال می‌کنیم و خواستار همکاری با دولت جدید ایالات متحده در این رابطه هستیم.»

هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: «این اتحادیه همه تلاش‌های دیپلماتیک خود را به کار خواهد گرفت تا راه بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران را هموار کند و زمینه را برای پایبندی کامل ایران به تعهدات برجامی خود فراهم سازد.»

در پی تصمیم دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و پس از آن تحریم‌های خود علیه جمهوری اسلامی را پیوسته تشدید کرد.

جمهوری اسلامی نیز در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، از سال ۲۰۱۹ اقدام به کاهش گام‌به‌گام اجرای تعهدات برجامی خود کرده است.

جدی‌ترین گام جمهوری اسلامی در نقض تعهدات برجامی اقدام ایران به افزایش غنی‌سازی اورانیوم به میزان ۲۰ درصد اعلام شده است.

ایران از سوی دیگر، کشورهای آلمان، فرانسه و بریتانیا را متهم به همکاری و پشتیبانی از سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه خود کرده است.

جوزپ بورل این اتهام را بی اساس خوانده و تاکید کرد که اتحادیه اروپا به همه تعهدات برجامی خود و از جمله تعهدات ناظر بر تحریم‌ها عمل کرده است.

هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «به‌رغم چالش‌های جدی که توافق هسته‌ای را تهدید می‌کنند، اتحادیه اروپا به تلاش خود برای نجات و حفظ آن ادامه داده است.»

بورل درباره غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم از سوی ایران به مقامات آن کشور هشدار داد و جمهوری اسلامی را فراخواند تا از افزایش تنش در ارتباط با توافق هسته‌ای پرهیز کنند.

هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین از ایران درخواست کرد، به همکاری کامل و به‌موقع خود با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه دهد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: