«مهرداد لاهوتی»، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس دهم، در گفت و گو با خبرنگار برنا در رابطه با اظهارات نمایندگان مجلس یازدهم نسبت به بودجه 1400 گفت: ایجاد تغییرات در بودجه و لوایح دولت حق مجلس است اما تغییرات باید از منطق برخوردار باشد، 12 کمیسیون تلفیق را پشت سر گذراندم، با توجه به تجربه ای که کسب کردم تغییرات معمولا از 3 تا 5 درصد بیشتر تجاوز نمی کند. رهبر معظم انقلاب تاکید داشتند اگر قرار باشد لایحه ای بیش از 10 یا 20 درصد تغییر کند دیگر لایحه دولت نیست، به طرح نمایندگان تبدیل می شود؛ ساختار لایحه دولت را نباید بهم ریخت.

این نماینده پیشین مجلس ادامه داد: از اینگونه اظهارات تعجب می کنم، شش ماه از این بودجه را دولت فعلی باید اجرایی کند دولت بعدی خیلی درگیر بودجه نیست زیرا تا خودش را جمع و جور کند چندین ماه زمان می برد. اصطلاحات نمایندگان را برازنده مجلس نمی دانم. هرکسی نگاهی و دغدغه ای دارد ولی نباید موجبات نگرانی مردم را فراهم کنند، مردم دیگر حال حوصله ندارند. دولت به دنبال شکستن فضای روانی ارز است پس چگونه می‌توان گفت درصدد فروپاشی نظام است؟! در هر دولتی متناسب با تورم افزایش قیمت ارز داشته ایم.

لاهوتی مطرح کرد: نمایندگان باید با دولت بنشینید گفتگو کنند چرا پشت میکروفن صحبت می کنند؟ ما همه در یک کشتی نشسته ایم. الان اختلاف نظر بر روی ارز 4200 تومانی است قبلا همین ارز 4200 تومانی متعلق به 25 کالا بود الان رسیده به 5 کالا البته ممکن است در این مسیر کسی تخلفی کرده باشد که باید با متخلف برخورد کرد. اما همین الان شما اعلام کنید یارانه دارو حذف می شود 4 برابر قیمت دارو بالا می رود و فردا هرکس دارو در انبارهایش دارد آن را احتکار می کند، با زور و چوماق مگر می شود کار کرد باید منطقی رفتار کرد.

او در پایان افزود: شورای نگهبان اگر پایبند به رهبری معظم است که فرمودند لایحه دولت نباید ماهیت و شاکله آن تغییر کند باید طبق همین روال پیش برود، اگر شورای نگهبان به منطق سال های گذشته خود پایبند باشد این تغییرات در بودجه قابل تصویب نیست. شورای نگهبان باید حساسیت خود را لحاظ کند که ساختار اصلی لایحه از هم نپاشد. عجولانه تصمیم نگیریم و صحبت نکنیم و عجولانه یکدیگر را متهم نکنیم. 4

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: