به گزارش برنا به نقل از پایگاه خبری «شفق نیوز»، دفتر اطلاع رسانی وزارت کشور عراق در بیانیه خود اعلام کرد: «عثمان الغانمی» وزیر کشور عراق امروز در صدر یک هیات بلندپایه از وزارتخانه خود وارد ریاض شد.

در این بیانیه به اهداف، محورها و جزئیات بیشتری از این سفر از پیش اعلام نشده اشاره ای نشده است.

حکومت سعودی در طول چهارماه اخیر برای نزدیک کردن روابط خود با دولت عراق وارد عمل شده و در این مدت، رایزنی های فشرده ای با دولت عراق در بخش های سیاسی، اقتصادی و نظامی و سفرهای دوجانبه اقتصادی و نظامی بین دو کشور صورت داده است.

این رویکرد نگرانی شماری از محافل سیاسی، امنیتی و اقتصادی عراق را درباره پیامدهای این همکاری و باز شدن پای سعودی ها به عراق به همراه داشته است.

این محافل از چهار ماه قبل به این سو نسبت به حضور عربستان در عراق با توجه به سابقه بد ریاض در برخورد با بغداد هشدار داده و آن را تهدیدی برای امنیت ملی کشورشان دانسته اند.

برخی کارشناسان امنیتی عراقی ‌گفته اند که دست کم ۱۵ هزار تروریست سعودی در سالهای گذشته انواع جنایت تروریستی را در عراق مرتکب شدند و ۵ هزار نفر از آنها خود را در عملیات انتحاری در این کشور منفجر کردند.

در آخرین مورد اقدامات سعودی علیه ملت عراق نیز شبکه تلویزیونی سعودی «العربیه» چند روز پیش اقدام به مصاحبه با «رغد صدام» دختر دیکتاتور سابق عراق کرد که با موج گسترده محکومیت ها و اعتراضات در داخل عراق روبرو شد و آنها جنایت های صدام و حزب بعث منحل شده را یادآور و تصاویر این جنایت ها را منتشر کردند و خواهان فراخواندن سفیر عربستان در اعتراض به مصاحبه شبکه سعودی العربیه با دختر دیکتاتور پیشین عراق و اقدامات قانونی علیه دفتر این شبکه در عراق شدند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: