به گزارش برنا، علی‌رغم برخی اظهارنظرهای تند مقامات دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» مبنی بر تداوم سیاست‌های سختگیرانه پکن، وزارت خارجه چین خواستار بهبود روابط با واشنگتن شد.

«وانگ یی» وزیر خارجه چین بامداد امروز (دوشنبه) گفت اگر واشنگتن و پکن روابط دوجانبه آسیب‌دیده را ترمیم کنند، می‌توانند در موضوعات مختلفی از جمله تغییرات اقلیمی و مقابله با همه‌گیری «کووید۱۹»، همکاری کنند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وانگ تصریح کرد که پکن آماده است تا گفت‌وگوهای سازنده با واشنگتن را از سر بگیرد اما لغو تعرفه‌های وارداتی کالاهای چین و همچنین پایان سرکوب شرکت‌های این کشور توسط آمریکا، «شرایط لازم» برای شروع این همکاری است.

او از واشنگتن خواست تا به منافع بنیادین چین احترام گذاشته، از تخریب وجهه حزب حاکم این کشور دست کشیده، دخالت در امور داخلی پکن را پایان داده و جدایی‌طلبان تایوان را بیش از پیش تحریک نکند.

بر اساس این گزارش، وزیر خارجه چین با اشاره به صدماتی که دولت «دونالد ترامپ» به روابط آمریکا با چین وارد کرد، توضیح داد: «طی چند سال قبل، ایالات متحده گفت‌وگوهای دوجانبه [با چین] را تقریبا در تمام سطوح قطع کرد. ما آماده‌ایم تا ارتباط صریحی با طرفی آمریکایی داشته باشیم و با هدف حل مشکلات در گفت‌وگوها تعامل کنیم».

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: