به گزارش برنا، بخش اولیه اظهارات «علی ربیعی»، سخنگوی دولت، به شرح زیر است: سیزدهم رجب میلاد حضرت علی(ع) و روز پدر و مرد را به همه مردمان ایران و علاقمندان آن حضرت تبریک می گویم.

در آستانه روز پدر و مرد هم قرار داریم. صمیمانه این روز را به همه پدران و مردان ایران، پدربزرگانی که در دوران سخت کرونا بیش از گذشته در خانه تنها ماندند و همه مردم عزیز و مسلمانان جهان تبریک و شادباش می گویم.

در ایام ماه مبارک رجب و در آستانه نوروز شاهد همپوشانی پدیده های مبارک هستیم. در یکسو پیروزی به ثمر نشستن مقاومت ملت ایران را داریم  با به سر آمدن عصر فشار حداکثری با اعتراف صریح سه مقام بلند پایه آمریکایی به شکست فشار حداکثری این پیام را برای همگان داد که هیچ کس با هیچ فشاری نمی تواند ایران را تسلیم کند.

و در سوی دیگر شاهد بازتاب روشن همان شکست در گفتار و بیانیه های کاخ سفید هستیم.در این میان پس گرفتن نامه سازمان مللی ترامپ توسط رئیس جمهور کنونی کاخ سفید نکات عبرت آموز بسیاری دارد.پیشتر شاهد انزوای مکرر امریکا در سازمان ملل و در شورای امنیت سازمان ملل بودیم اما نکته مهم این است که مقامات کنونی امریکا به صراحت می گویند آن شکست ها محصول یک شکست بزرگ تر یعنی، نتیجه بی نتیجه شدن فشار حداکثری بوده است.

این سخن یعنی آنکه کاخ سفید پیروزی این ملت بر ترامپ را به رسمیت شناخته است.به این ترتیب امریکا اکنون در معرض یک آزمون دشوار زمانه قرار گرفته است.پرسش اصلی این آزمون این است: آیا امریکا کاخ سفید به رای ملت امریکا علیه ترامپ تن خواهد داد آیا امریکا به واقع آمادگی گسست بی شائبه از ترامپ و از آنچه که " میراث ترامپ" نامیده می شود را دارد؟ این را باید در مقام عمل به نمایش بگذارد.خروج یکجانبه و قلدر منشانه از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ در واقع یکی از ارکان اصلی آن میراث شوم است.

موضوع بیانیه ایران و آژانس

آنچه ما در سه سال گذشته پیش بینی می کردیم امروز از زبان مقام های دولت آمریکا تکرار می شود: این واقعیت که فشار و تحریم علیه مردم ایران شکست خورده است. در ادامه این اقرار به شکست، دولت آمریکا در نامه ای به رئیس شورای امنیت ادعای ناکام مانده دولت قبل آمریکا برای بازگرداندن قطعنامه های تحریمی لغو شده را پس گرفت و به محدودیت غیرقابل قبول در تردد دیپلمات های ایرانی در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک خاتمه داد. هرچند از این اقدامات دیرهنگام استقبال می کنیم و آن را به معنای قرار دادن آمریکا در مسیر سازنده ارزیابی می کنیم اما این اقدامات را به شدت ناکافی می دانیم. اقرار به شکست فشار حداکثری به مردم ایران که تاکنون ملازم با نقض گسترده حقوق بشر از جمله اخلال در دسترسی مردم ما به منابع مالی خود در بیرون از مرزها وحتی دسترسی عادلانه به تجهیزات درمانی و بهداشتی در عصر پاندمی کرونا بود، تنها باید شروعی بر جبران گذشته باشد. انتظار داریم که دولت امریکا به آنچه در زبان میگوید در عمل نیز متعهد باشد و این اتفاق نخواهد افتاد مگر آنکه در اولین گام دولت آمریکا مانند یک عضو مسئولیت پذیر از سازمان ملل متحد به قطعنامه 2231 فوراً و کامل عمل کند. ما همیشه برای ازسرگیری دیپلماسی با اعضای برجام همراه با جدیت و حسن نیت آماده بوده ایم تا اطمینان پیدا کنیم که این توافق با همه جزییات آن بدون هیچ زائده و کاستی با دقت به اجرا درخواهد آمد. در یکی از آخرین اتفاق ها و همزمان با سررسیدن موعد اجرای قانون مصوب مجلس در راستای توقف اجرای پروتکل الحاقی، سازمان انرژی اتمی توافق موثر و اطمینان بخشی را با آقای گروسی دبیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته ای صورت داد که اجرای قانون و مصوبات شورای عالی امنیت ملی، در آن مدنظر قرار گرفت به نحوی که مانع از آسیب رسیدن به مناسبات، اعتماد متقابل و همکاری های مثبت میان ایران و آژانس شد.

امیدواریم که جامعه بین المللی و به ویژه طرف های برجام آخرین نمونه از شکیبایی جمهوری اسلامی ایران را دال بر حسن نیت ایران در فرصت دادن و به نتیجه رساندن تلاش های سیاسی در حفظ دستاوردهای پیشین ببینند و از آخرین فرصت ها برای احیای اعتبار و کارآمدی توافق های بین المللی و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد استفاده کنند.

توضیحی نیز پیرامون مواضع و ابهامات مطرح شده در مجلس و بیانیه دولت را به استحضار مردم شریف می رسانم:

اولویت دولت تدبیر و امید در این سالها همواره دفاع از حقوق مردم، حق ملت ایران برای برخورداری از زندگی عزتمندانه و شرافتمندانه بوده و از این میثاق خود با مردم هیچگاه عدول نخواهد کرد.

دولت همواره خود را متعهد به قانون اساسی و قوانین جاری کشور می داند و برای اجرای این قوانین، مصالح ملی و صیانت از زندگی شرافتمندانه مردم را مبنای عمل خود قرار داده است.

با ابراز تاسف شدید از برخی مباحث مطرح شده روز گذشته در مجلس شورای اسلامی و متخلف دانستن رئیس محترم جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی همانطور که در بیانیه شب گذشته هیات دولت مطرح شد ضمن استقبال از دستور مقام معظم رهبری برای ایجاد یک صدایی در اجرای قانون مجلس تاکید می کنیم که اجرای این قانون بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی بوده و انتظار رفتاری توام با شکیبایی را از همگان داریم.  حل مسائل کلان کشور به دور از هیجان راحت تر و امکان پذیرتر است.

در موضوع هسته ای موضع دولت، پس از اعلام نظرات خود در مرحله تصویب، اجرای تکلیف قانونی بوده است ولی در نحوه اجرا، کاهش هزینه های اجرا و کمک نکردن به دشمنان ایران را هدف قرار داده است.

تدبیری هم که اندیشیده شد، و به تصویب شورایعالی امنیت ملی رسید، همین هدف را تحقق داد.

لازم می دانیم از مقام معظم رهبری تشکر صمیمانه کنیم که یکبار دیگر ضرورت شنیده شدن صدای واحد از کشور را مورد تاکید قرار دادند.

پس از آنکه در مسیر صحیح، تدبیر شد و تصمیم گرفته شد، همه باید همین سخن واحد را بگویند.

امیدواریم تمهیدی اندیشیده شود که اطلاعات مربوط به این تدبیر به نمایندگان محترم مجلس منتقل شود، این در سایه همکاری متقابل امکان پذیر می باشد.

دولت به دنبال تعامل با قدردولت از ابتدا وظیفه خود می دانست که همه تلاش خود را بر این مبنا استوار نماید تا ظلم هایی را که سالها  تحت عنوان تحریم و جنگ اقتصادی بر زندگی، معیشت و سلامت مردم سایه افکنده و تحمیل شده است، رفع نماید. اکنون بیش از هر زمان دیگری در سالهای اخیر به هدف عقب راندن تحریم و  ناکام گذاشتن جنگ اقتصادی نزدیک شده ایم.

دولت با تکیه بر مقاومت و شکیبایی ملی دوراندیشانه بر همان هدف نخست اصرار دارد و تا اطمینان از برچیده شدن فشار و تحریم از زندگی روزمره مردم از پای نخواهد نشست.

دولت به عنوان مجری قانون و براساس آیین نامه اجرایی تدوین شده، قانون اقدام راهبردی علیه رفع تحریم ها را به طور کامل و بر اساس ملاحظات فنی و منافع ملی ابلاغ کرده و خود را متعهد به اجرای آن می داند.

در میسر اجرای این آیین نامه و در مذکرات صورت گرفته بین سازمان انرژی اتمی ایران و مدیرکل آژانس انرژی اتمی  و با تایید توافق از سوی شورای عالی امنیت ملی در عین توقف پروتکل الحاقی تلاش شد که سطح همکاری ها و اعتماد متقابل و مناسبات ایران و آژانس که ستون اعتماد جامعه بین المللی به فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران است آسیب وارد نشود.

 همانطور که بارها گفته ایم در صورتی که سایر اعضای برجام براساس قطعنامه 2231 شورای امنیت به تعهدات خود بازگردند ما نیز آمادگی داریم به تعهدات برجامی خود بازگردیم.

اجرای پروتکل را هم متوقف کرده ایم که در صورت بازگشت آمریکا و سایر طرفها به تعهدات برجامی، ایران نیز به تعهدات قبلی خود بازخواهد گشت.

دولت بر اساس وظایف قانونی خود در تعریف آیین نامه های اجرایی متکی بر قوانین کشور و مصالح نظام اطمینان پیدا کرد که قانون مصوب مجلس شورای اسلامی بطور کامل در عین رعایت ملاحظات فنی و منافع ملی به اجرا درخواهد آمد. لازم به یادآوری است که این مرحله از کاهش تعهدات جمهوری اسلامی ایران در برجام همانند گام های پیشین کاهش تعهدات، برگشت پذیر بوده و دولت آمادگی دارد که به محض راستی آزمایی در التزام سایر طرف های توافق به تعهدات شان بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، به تعهدات خود کمافی سابق بازگردد.

جلسه ستاد اقتصادی

رییس کل بانک مرکزی امروز صبح در ستاد اقتصادی دولت گزارشی از توافقات انجام گرفته با نمایندگان کشورهای کره جنوبی و ژاپن در خصوص نحوه استفاده از منابع بانک مرکزی در این کشورها ارائه کرد.

ایشان اعلام کرد به نظر می رسد در گام اول در حد یک میلیارد دلار از منابع ارزی بانک مرکزی ایران در اختیار ما قرار خواهد گرفت.

مذاکرات دیگر نیز با کشورهای عراق و عمان داشته اند که بتوانند از منابع بانک مرکزی برای تامین نیازهای اساسی و ضروری کشور مثل کالاهای اساسی، نهاده های کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی استفاده کنند.

زلزله استان کهگیلویه و بویر احمد (سی سخت)

ضمن همدردی با هموطنان مناطق زلزله زده، خوشبختانه این زلزله تلفات جانی نداشت اما سرمای هوا و مشکلات ناشی از سرما نگرانی هایی برای ما داشته است.

استاندار کهگیلویه و بویر احمد به همراه جمعی از مدیران استان بلافاصله پس از وقوع زلزله در محل حادثه حضور پیدا کردند و مدیریت بحران زلزله را آغاز نمودند. همچنین وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان مدیریت بحران به نمایندگی از رییس جمهور در سی سخت حضور پیدا کرده و بررسی های لازم انجام دادند.

در اثر این زلزله 682 واحد مسکونی شهری و 580 واحد مسکونی روستایی در استان کهگیلویه و بویراحمد، 58 واحد شهری و 159 واحد روستایی در شهرستان سمیرم استان اصفهان خسارت دیده اند.

هیات وزیران مبلغ 172 میلیارد تومان به عنوان کمک بلاعوض و نیز مبلغ 307 میلیارد تومان تسهیلات بانکی به خانواده های آسیب دیده از زلزله در استانهای کهگیلویه و بویراحمد (شهرستانهای سی سخت و دنا) و اصفهان (شهرستان سمیرم) موافقت کرد.

بر همین اساس مقرر شد برای احداث به هر خانوار شهری و روستایی 20 میلیون تومان برای بلاعوض اعطا می شود.

همچنین 100 میلیون تومان به خانواده های شهری و 80 میلیون تومان به خانوارهای روستایی تسهیلات پرداخت خواهد شد.

برای اسکان موقت در شهرها 20 میلیون تومان و در روستاها 15 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

رییس جمهوری دستور دادند بازسازی کلیه مناطق زلزله زده اخیر تا پایان تیرماه 1400 به اتمام برسد.

سخنگوی دولت در خصوص موضع دولت برای مذاکره با آمریکا گفت: موضع ما همانی است که در ابتدا و همیشه گفته شده است. مذاکره بین ایران و آمریکا تنها در چارچوب برجام امکان پذیر است و از آنجاییکه آمریکا هنوز به توافق بازنگشته، نمی تواند از ساختار و سازوکار مذاکراتی درون برجام بهره بگیرد.  اما آنچه تحت مطالعه و مورد بررسی ما قرار دارد، پیشنهاد طرف اروپایی برای برگزاری نشستی غیررسمی به منظور گفتگو و نه مذاکره بین ایران و ۴+۱ با آمریکا به عنوان میهمان است. ما نیت آقای بورل را خوب می دانیم و  این را در چارچوب تلاش های ایشان برای حفظ برجام می دانیم. دعوت از دولت های ناظر به نشست های کمیسیون در برجام پیش بینی شده و برای آن مقرراتی خاص تعیین شده است. مطابق پیوست چهارم برجام، دعوت یک دولت ناظر باید در نشست کمیسیون برجام و با اجماع به تصویب برسد.  خارج از این چارچوب، دولت ناظری حق شرکت در کمیسیون نخواهد داشت. البته هنوز تصمیمی هم دراین باره اتخاذ نشده و تصمیم نهایی بستگی به متقاعد شدن ما نسبت به این مسئله دارد که شکل گیری این گفتگو می تواند به آمریکا برای انجام کامل تعهداتش کمک کند. این نشست احتمالی صرفاً جهت تکرار روشن و بی واسطه مواضع صریح ما و شنیدن مواضع دیگر طرف هاست و به هیچ وجه مذاکره و چانه زنی در کار نخواهد بود.

ربیعی در مورد "موضع دولت در انحلال جمعیت امام علی" گفت: توجه به سازمان‌های مردم‌ نهاد و تقویت و توسعه آن‌ها از سیاست های راهبردی دولت است. از گسترش سازمان های مردم نهاد و افزایش نقش و کارکرد آنها در جامعه حمایت کردیم و از ابتدای انقلاب تا سال ۹۲ حدود ۴ هزار ۳۰۰ تشکل خیریه عضو سازمان بهزیستی فعالیت کرده و در دولت های یازدهم و دوازدهم به بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ سمن و خیریه مجوز فعالیت داده شد و هم اکنون فقط در حوزه خیریه های سازمان بهزیستی، بیش از ۹ هزار و ۸۰۰ سمن فعالیت می کنند.۶۸۰۰ مجوز نیز توسط وزارت کشور صادر شده که در مجموع با احتساب سایر دستگاه های مسئول، دولت به ۲۲ هزار تشکل، مجوز داده است.

او مطرح کرد: دولت به گسترش و حمایت از نهادهای میانجی اجتماعی به عنوان یک اصل باور دارد و از گسترش نقش زنان و جوانان در تشکل ها استقبال می کنیم. در مورد تشکل مدنظر شما وزارت کشور بیانیه‌ای صادر کرد، برای مدیران موسسه پرونده قضایی تشکیل شده و با توجه به برخی قوانین تصمیم گیری درباره مجوز سمن‌ها توسط شورای ملی توسعه و حمایت از تشکل های مردم نهاد اتخاذ می شود. تنها تعدادی از اعضای شورا نمایندگان دولت هستند و وزارت کشور صرفا مسئول ابلاغ این صورتجلسه است. تمهیدی اندیشیده شده است تا دفاتر و شعبات این تشکل برای آنکه جامعه هدفشان آسیب نبیند و فعالان آنها در سطح استانها پابرجا بمانند همه اعضا و داوطلبان دفاتر نمایندگی و شعب این جمعیت در استانها در صورت انحلال جمعیت می توانند با ایجاد یک تشکل مردم نهاد مستقل از آن جمعیت به فعالیت های خود، ادامه بدهند.

ربیعی در مورد برنامه دولت برای جلوگیری از شیوع کرونا در استان خوزستان اظهار کرد: قرنطینه معانی و برداشت های متعددی دارد. طبق مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا دستورالعمل های متناسب با قرار گرفتن مناطق در هر رنگ در استان ها اجرایی می شود و  ممنوعیت های اعمال‌شده برای هر شهر متناسب با رنگ شهر است یا اینکه در هر کشور باتوجه به شرایط خاص خود اعمال مقررات و محدودیت به نحوی متناسب، صورت می گیرد. الگوی تصمیماتی که در ستاد اتنخاذ شده بنابر تجارب جهانی است. بهترین راه مقابله با کرونا اعمال محدودیت های هوشمند و پلکانی مبتنی بر ارزیابی ریسک بیمار در هر منطقه است که در ایران با دقت و جدیت، اعمال شده و طبیعتا ادامه مسیر، میزان و نوع محدودیت ها نیز تابعی از آن خواهد بود. در مورد وضعیت قرمز استان خوزستان تصمیماتی اتخاذ شده بستن مرز ایران و عراق یکی از تصمیمات است.  

او ادامه داد: همچنین مرزهای مسافری خوزستان بسته شده تا شرایط برای انجام تست در مناطق مرزی فراهم شود. یک سوم کارمندان در شهرهای قرمز باید در محل کار خود حاضر شوند و بجز دستگاه های امدادرسان، همه ادارات موظف به رعایت این دستورالعمل هستند و هیچ دستگاهی حق تفسیر این دستورالعمل را ندارد. قرار است در اهواز مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال از طریق وزارت بهداشت کمک شود تا بتوان برخی از نیازها را تامین کرد. افرادی که تست کرونای جهش یافته انگلیسی آنان مثبت شده، به همراه خانواد‌شان کاملا قرنطینه شده ‌اند.

ربیعی در رابطه با "تجمعات عده ای در مخالفت با سفر مدیرکل آژانس به ایران و  انتقادات به روش دولت برای لغو پروتکل‌الحاقی" گفت: همه تشکلها و افراد براساس قانون اساسی از حق اظهار آزادانه برخوردارهستند و دولت حق اظهار نظر را برای همگان قائل بوده و به آزادی بیان اعتقاد دارد. در موضوعات حساس و پیچیده مثل مذاکرات هسته ای، ایجاب می کند که ما با عقلانیت تمام و پرهیز از شعار زدگی، عمل کنیم.

او ادامه داد: در عین حال سیاست های دولت در اجرای قوانین براساس رعایت مصالح و منافع ملت و رهنمون های مقام معظم رهبری تحت تاثیر فضاهای احساسی قرار نمی گیرد. دولت همواره با درک عمیق از تحولات جهانی شرایط بین المللی و منافع ملی تلاش کرده که با حفظ عزت و استقلال کشور ضمن مرتفع ساختن شر بدخواهان ایران همچون دولت ترامپ و در سایه مقاومت ایستادگی و تدبیر منافع مردم را تامین و حق حیات  پیشرفت و سلامت ایرانیان را در این میان حفظ کند. دولت همواره مصالح نظام را نیز در نظر داشته و  از همگان بخصوص نخبگان دارای تریبون انتظار دارد که فقط به منافع و رفع مشکلات مردم بیندیشند و با کمی صبر و اندیشه از رفتار و بیان جملات هیجان زده اجتناب کنند.

ربیعی در مورد "عملکرد دولت در لایحه خشونت علیه زنان و ثبت نام مادران در کارت ملی و ارائه خدمات درمانی به زنان معتاد گفت: لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت حدودا یک ماه قبل در دولت به تصویب رسید و به مجلس ارسال شد اما تاکنون با وجود پیگیری‌های متعدد  اعلام وصول نشده لوایح زیادی از سوی دولت درمجلس اعلام وصل نشده اند. برای تبیین لایحه سه نشست تخصصی در تهران و سه جلسه در قم برگزار شد چون لایحه اجماع دولت و قوه قضاییه است، ‌انتظار می رود مجلس اقدام لازم را انجام دهد. دولت برنامه‌هایی برای حمایت از زنان در معرض اعتیاد اجرا کرده معاونت و ستاد مقابله با مواد مخدر دو دوره توان‌ افزایی برای زنان و خانواده‌های در معرض آسیب اعتیاد را در نقاط پر آسیب کشور در حال اجرا دارد.

سخنگوی دولت در همین راستا گفت: طرح ارتقا تاب آوری اجتماعی و گفتگوی ملی خانواده برای خانواده‌های زندانیان و جوامع در معرض اعتیاد نیز اجرا می شود. طرح مرکز مادر و کودک از سال ۹۶ به اجرا درآمده و تاکنون توانسته به ۶۹۷ زن در تهران برای بهبودی و ارتقا  توانمندی‌های روانی اجتماعی کمک کند. طرح مرکز توانمندسازی و جامعه پذیری برای ایجاد مکانی امن برای زنان بهبود یافته از اعتیاد و بازگشت به خانواده و اجتماع از سال ۹۴ اجرا شده است که در نتیجه آن، ۸۳۰ نفر خدمات دریافت کردند. طرح مرکز بهبود و بازتوانی اختلال مصرف مواد از سال ۹۲ توسط دولت در ۲۵ استان به اجرا درآمده است و حدود ۷۴ هزار نفر مورد درمان اعتیاد قرار گرفته و به خانواده و اجتماع بازگشتند. مراکز کاهش آسیب اعتیاد هم طرح دیگری است که آن هم از سال ۹۲ به اجرا درآمده و با هدف کاهش بیماری های منتقله از راه تزریق و رفتارهای پرخطر در زنان مصرف کننده مواد، به بیش از ۱۵۶ هزار نفر در ۳۰ استان خدمت رسانی کرده اند.

ربیعی گفت: همه طرح ها تا قبل از شروع به کار دولت تدبیر و امید وجود نداشت و با آغاز به کار دولت یازدهم برنامه‌ ریزی‌ها برای اقدامات فوق آغاز شد و طرح‌های مورد اشاره همچنان در حال اجرا است. قانون صدور شناسنامه برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی است که تاکنون بیش از ۵۵ هزار  نفر از فرزندان زیر ۱۸ سال و بیش از ۳۳ هزار نفر فرزند بالای ۱۸ سال در سایت مربوطه پیش ثبت نام کردند که از این حدود ۱۵ هزار پرونده به مراجع مربوطه جهت استعلام ارسال و بیش از ۶۰۰ شناسنامه صادر شده است.

او اظهار کرد: هم اکنون هیچگونه صف انتظاری برای دریافت شناسنامه وجود ندارد و بلافاصله بعد از تشکیل پرونده اقدامات لازم برای صدور شناسنامه انجام می شود. در خصوص افزودن نام مادر روی کارت ملی، با توجه به موانع زمانی و مالی که در حال حاضر وجود دارد، یک نظر کارشناسی توسط همکاران ما در وزارت کشور در حال بررسی است مبنی بر اینکه پس از اصلاح آیین‌نامه اجرایی مربوطه درخصوص اطلاعات چاپی روی کارت، برای متقاضیات کارت ملی از تاریخ ۱۴۰۱/۱/۱ به بعد، شامل نام مادر هم باشد.

سخنگوی دولت در خصوص راه اندازی خط تولید واکسن اسپوتنیک وی و آخرین تحولات در خصوص تولید واکسن مشترک ایران و کوبا گفت: طبق تفاهم بعمل آمده و به لطف زیرساخت موجود در کشور، تولید مشترک واکسن اسپوتنیک وی با مشارکت بخش خصوصی ایران با موسسه گامالیا روسیه قبل از پایان سال با انتقال دانش فنی و سل بانک به ایران آغاز خواهد شد و طبیعتا بعد از حداقل ۴۵ روز محصول نهایی در دسترس قرار خواهد گرفت و ایران یکی از ۵ سانتر تولید اسپوتنیک وی خارج از مرزهای روسیه خواهد بود و پیش بینی می‌شود افزون بر ۴۰ میلیون دز ظرفیت سالانه این خط تولید باشد. در مورد واکسن مشترک انستیتو پاستور ایران نیز، مطالعه بالینی فاز دوم با موفقیت و با اشراف انستیتو پاستور ایران در هاوانا در حال انجام است و فاز ۳ نیز همزمان در ایران و کوبا در هفته های آتی انجام شده و درصورت موفقیت، تولید این واکسن همزمان در ایران و کوبا از میانه بهار کلید خواهد خورد.

او در خصوص موضع گیری دولت در خصوص دستمزد ۱۴۰۰ کارگران گفت: جلسات کمیته مزد شورای عالی کار منظم تشکیل شده است. و مذاکرات نمایندگان کارگران و کارفرمایان در کمیته مزد انجام شده است. معمولا تا نیمه دوم اسفندماه برای بررسی کاملتر و دقیق تر نرخ تورم شورای عالی کار منتظر می ماند و در نزدیکترین زمان به شروع سال ۱۴۰۰ در این باره بر مبنای ماده ۱۶۸ قانون کار یعنی اکثریت اعضای شورای عالی کار اتخاذ تصمیم خواهد کرد.

او در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه حاضر به سازش و همراهی با ایالات متحده آمریکا هستید گفت: این ما نیستیم که باید با آمریکا سازش و همراهی کنیم بلکه این آمریکاست که باید عداوت خود را با مقررات و قوانین بین المللی کنار بگذارد و آنطور که رئیس جمهور آمریکا وعده داده است یکبار دیگر با برگشت به جامعه بین المللی به هنجارهای بین المللی احترام بگذارد. اجازه بدهید دریافت شما نسبت به گفته های پیشین خودم تصحیح کنم. آنچه من گفتم این بود که «با اطمینان می‌توانیم پیش بینی کنیم که به رغم کش و قوس‌های دیپلماتیک که مقدمه طبیعی در بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات و از جمله لغو تمامی تحریم‌ها در آینده نزدیک است، ابتکارهای دیپلماتیک به خوبی و تا رسیدن به نتیجه مطلوب عمل خواهند کرد». این پیش بینی از دو مسئله ریشه می گیرد: اول اطمینان به اینکه بعد از شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا هیچ راهی جز بازگشت به برجام، اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ و لغو کامل تحریم ها ندارد. دوم اطمینان نسبت به اراده ما برای استقبال از مسیرهای دیپلماتیک و همینطور انعطاف در پیگیری راه حل های سیاسی که به پیمان شکنی آمریکا خاتمه می دهد. در صورتیکه آمریکا آماده نشان دادن حسن نیت و جدیت در جبران گذشته باشد، خواهد دید که جمهوری اسلامی ایران هیچ زمانی را برای برداشتن گام های متقابل مبتنی بر حسن نیت و جدیت تلف نخواهد کرد.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آقای آملی لاریجانی به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و مرکز نظارت و ارزیابی اجرای سیاست های کلی نظام و اسناد بالادستی معتقدند که دولت سیاست های کلی نظام را اجرا نکرده است گفت: شما مطمئن هستید که ایشان چنین صحبتی داشته اند؟ آنچه که از سخنان رئیس محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی منتشر شده درخواست ایشان برای توجه جدی و بیش از پیش به سیاست‌های کلی نظام در روند تقنینی و اجرایی کشور بوده است. من اصل خبر را که نگاه می کردم ایشان در این جلسه گفته اند: متاسفانه در روند اجرایی سیاست‌های کلی نظام و مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام از سوی دستگاه‌های مختلف، گاهی قوانینی مغایر یا با کمترین میزان انطباق با سیاست‌های کلی دیده می‌شود که چندان مطلوب نیست و باید نسبت به افزایش ضمانت‌های اجرایی سیاست‌های کلی نظام اقدامات موثر تری صورت گیرد. حتی در سایت مجمع هم چنین جمله ای وجود ندارد. من ندیدم ایشان دولت را متهم به عدم اجرای سیاست های کلی که باعث مشکلات معیشتی کرده باشد. بهر حال چنانچه این سوال خود خبرگزاری است به چند نکته اشاره می کنم. نکته اول اینکه دولت همیشه به سیاستهای کلی نظام و اسناد بالادستی توجه داشته و اساسا همه قوانین با توجه به سیاستهای کلی نظام در نظر گرفته می شود و دولت هم مجری قوانین است. به این حقیقت هم باید توجه کرد که بیشتر این سیاستها قبل از ۷ سال گذشته تصویب شده اند که ما در شرایط عادی به سر می بردیم. این دولت با وجود قرار گرفتن در دوران جنگ اقتصادی و نیز شرایط کرونا که اقتصاد جهانی را متاثر و کوچک نموده است، همه اهتمام و تلاش خود را به کار گرفته است. نکته دوم بهتر است از کلی گویی اجتناب و به طور مشخص اعلام شود کدام سیاست است که تبدیل به قانون شده و اجرا نشده است و آثار آن بر معیشت چه بوده است. که بتوان پیرامون آن بحث کرد.

ربیعی در پاسخ به برنا مبنی بر این که باتوجه به نزدیک شدن به شب عید و نگرانی سالانه مبنی بر احتمال افزایش قیمت ها از سوی مردم، مشخصا برنامه دولت برای کنترل بازار عید و تهیه مایحتاج ضروری مردم چیست؟ گفت: بطور کلی همه ساله و در ایام پایانی سال، با افزایش تقاضا در بازار با روند صعودی قیمت ها مواجه می شویم و بر این اساس و به منظور مداخله موثر در بازار، دولت برنامه ریزی و پیشبینی های لازم را در این خصوص انجام می دهد. ذخیره سازی مناسب برخی اقلام اساسی مانند گوشت مرغ، گوشت قرمز، انواع میوه، برنج، روغن ، قند و شکر و ... از اهم این اقدامات است  و برنامه ریزی برای این امور در طول سال نیز در دستور کار قرار دارد.

در سال جاری نیز به طور ویژه به این مهم توجه و اقدامات لازم مطابق تجربیات مکتسبه در سنوات گذشته  صورت پذیرفته است. همچنین استفاده از توان و ظرفیت های موجود در اصناف و تشکل های تولیدی و توزیعی و افزایش کنترل و نظارت های دائمی در سطح بازار نیز در دستور کار است. ضمناً شایان ذکر است با عنایت به تأثیر  تحریم های ظالمانه بر اقتصاد کشور با هماهنگی و همکاری بین دستگاههای مسئول در کارگروه تنظیم بازار، تدابیر  لازم برای مقابله با تحریم ها و تامین مناسب و مکفی اقلام ضروری مصرفی مردم صورت پذیرفته است.

دلایل عدم کاهش قیمت کالاها در بازار برغم کاهش نرخ ارز:

1-  بطور کلی فرآیند واردات از زمان تخصیص ارز و به تبع آن تامین ارز و انتقال ارز بویژه در شرایط تحریم، زمان بر است، لذا اثر کاهش نرخ ارز با وقفه در بازار محقق خواهد گردید به گونه ای که اثر ثبت سفارش کالاهای جدید با نرخ ارز کاهش یافته، پس از اتمام موجودی کالاهای قبلی، در بهای تمام شده واردات یا تولید (متاثر از مواد اولیه وارداتی) اثر خواهد گذاشت، لذا کالاهایی که در ماههای گذشته تامین و انتقال ارز آنها انجام پذیرفته، مشمول این تعدیل نرخ ارز نخواهند شد.

2- در خصوص کالاهای اساسی و ضروری که ارز دولتی به آن ها تخصیص داده شده است، به جهت تثبیت نرخ ارز 42000 ریالی، هر گونه کاهش نرخ ارز نیمایی و یا آزاد، قیمت تمام شده آن¬ها را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

3- در خصوص برخی کالاها، عوامل دیگری همچون قیمت های جهانی نیز در تعیین نرخ بجز تغییرات نرخ ارز تاثیرگذار است. به عنوان نمونه محصولات پتروشیمی که در بورس عرضه گردیده و قیمت گذاری آن ها مبتنی بر نرخ ارز نیما و قیمت های جهانی خواهد بود.    

دولت سازوکار ویژه برای کنترل قیمت و تامین کالا‌های مورد نیاز مردم در شب عید در نظر گرفت.

براساس تصمیم و تقسیم کار صورت گرفته در ستاد اقتصادی دولت وزرای جهاد کشاورزی و صمت با جدیت این موضوع را دنبال کنند.

سه هزار و ۸۰۰ نفر در حوزه نظارتی در وزارت صنعت، معدن و تجارت کار نظارت را انجام می‌دهند. طرح ویژه کنترل و نظارت بر بازار امسال زودتر از موعد از ۱۵ بهمن شروع شد. گشتهای مشترک بازرسی بصورت مستمر با اولویت نظارت بر انبارها و مراکز نگهداری کالا برگزار میشود.

- تولید در بخش مرغ و تخم مرغ مشکلی ندارد و بیش از نیاز وجود دارد. توصیه می شود مصرف کننده های محترم به قیمت های بسته بندی و فله ای تخم مرغ توجه فرمایند.

کلیه تخم مرغ ها باید قیمت گذاری شده باشند. حتی غیر بسته هایی ها و این قیمت ها در سایت سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده وجود دارد.

 علاوه بر موارد فوق اقدامات عملیاتی ذیل نیز پیش بینی شده است:

- تشدید بازرسی ها توسط اتحادیه های صنفی و تولیدی و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان (طرح ویژه نوروزی)

چون امکان برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم به لحاظ مراعات شیوه نامه های بهداشتی وجود ندارد، فروش ویژه اصناف در این ایام بصورت اینترنتی (جشنواره مجازی نوروز 1400) در سراسر کشور توسط اتاق اصناف ایران برگزار می گردد.

- فروش های فوق العاده شیرینی، شکلات، آجیل، خشکبار، کیف و کفش و پوشاک در واحدهای صنفی منتخب با نظارت اتاق های اصناف ایران و شهرستانها انجام خواهد شد. توزیع میوه و مرکبات مورد نیاز شب عید در فروشگاههای منتخب

توزیع فراوان کالاهای اساسی مانند برنج، روغن، شکر و مرغ و گوشت بصورت فوق العاده از طریق شبکه اصناف انجام خواهد شد.میادین میوه و تره بار شهرداری ها عرضه مستقیم میوه و سایر مایحتاج عمومی مردم در این ایام را بعهده خواهد داشت.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: