«محمد صالح جوکار»، رئیس کمیسیون شوراها در مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا در رابطه با طرح افزایش تعداد نمایندگان و حوزه های انتخابیه گفت: طرح اصلاح حوزه های انتخابیه پیشنهادات مختلفی را داشت و به کمیسیون شوراها ارجاع شد. کمیسیون در این رابطه کمیته‌ ای تشکیل داد تا با دعوت از دستگاه های مختلف و مرتبط به این موضوع، بررسی ها انجام گیرد. بهتر بود تا دولت ها لایحه ای را براساس جمعیت و معیارهای دیگری که وجود دارد ارائه می کردند زیرا باتوجه به جابجایی و تغییر تقسیمات کشوری در طی ۲۰ سال گذشته، ضرورت داشت چنین اقدامی انجام شود. اما دولت‌ها به دلایل پاسخگویی بیشتر غالباً موافق با این موضوع نبودند و نهایتا نمایندگان اقدام به ارائه این طرح کردند. 

او ادامه داد: این طرح در دستور کار کارگروه قرار دارد و پس از کارشناسی های متعدد به دستور کار کمیسیون می‌آید و پس از تصویب در کمیسیون به صحن علنی ارجاع خواهد شد. موافقت یا عدم موافقت نمایندگان با موضوع بستگی به کارهای کارشناسی شده در کمیسیون دارد. باید دلایل متقن برای این افزایش داشته باشیم تا بتوانیم نظر نمایندگان را جلب کنیم. 

جوکار افزود: نگاه نمایندگان نباید یک نگاه بخشی و حوزه‌ای باشد باید منافع ملی و منافع مردم مدنظر باشد، در بعضی از مناطق واقعاً مردم دچار مشکل هستند و به دلیل تعداد کم نمایندگان این ارتباط برقرار نمی شود. در ادوار قبل به دلیل نگاه بخشی نمایندگان این طرح به موفقیتی نرسید. امیدواریم بتوانیم با دلایلی که داریم یک نگاه کلان به سطح کشور داشته باشیم و حوزه هایی که نیاز به افزایش تعداد نماینده دارد موضوعشان حل و فصل شود. 

او در رابطه با طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری گفت: بعد از لایحه بودجه، طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را مطرح می‌کنیم امیدواریم برای انتخابات آینده مدنظر قرار گیرد. 6

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: