«حسن هانی زاده»، کارشناس مسائل خاورمیانه، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا در رابطه با سفر پاپ فرانسیس به عراق و دیدار او با آیت الله سیستانی گفت: سفر رهبر کاتولیک های جهان به عراق سه پیام دارد؛ نخستین پیام امنیت عراق است، عراق بعد از سال ها درگیری با گروهک های تکفیری و تروریستی به یک ثبات نسبی و یک امنیت مناسب دست یافته است؛ سفر پاپ نشان می دهد عراق وارد مرحله جدیدی از ثبات و آرامش شده است. پیام دوم این است که این آرامش و ثبات مرهون جانفشانی ها و ایثارگری‌های دو سردار رشید اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس است که این دو شهید سال ها برای حفظ امنیت عراق جان خود را در طبق اخلاص قرار دادند و سرانجام به شهادت رسیدند. 

او ادامه داد: پیام سوم و مهم ترین پیام سفر، ارزش‌گذاری و پاسداشت موضوع و نگاه مرجعیت عراق نسبت به طوایف و مذاهب موجود در عراق در طول سالهای گذشته به ویژه از سال ۲۰۰۳ و بعد از سرنگونی رژیم صدام است. مرجعیت عراق به عنوان اهرم ثبات عراق و همگرایی همه طوایف عراق عمل کرد. در جریان حمله داعش به عراق در سال ۲۰۱۴ مرجع شیعیان عراق آیت الله سید علی سیستانی تاکید داشتند که حفظ امنیت مسیحیان و طوایف دیگر عراقی باید در اولویت قرار بگیرد و زمانی که داعش به مناطق شمال و غرب عراق حمله کرد و نیروهای داعش توانستند به مناطق حساس نفوذ پیدا کند، الحشد شعبی تشکیل شد. تلاش شد تا مسیحیان و سایر مذاهب از دست داعش نجات یابند. 

هانی زاده گفت: رفتار انسانی شیعیان عراق نسبت به مسیحیان از دید رهبر کاتولیک های جهان کاملاً پیدا بود و به همین دلیل او در سفر به عراق، اصرار داشت تا با مرجع شیعیان آیت‌الله سیستانی دیدار کند تا احترام به جایگاه مرجعیت را به جهانیان ثابت کند. این دیدار پیامدهای زیادی به همراه دارد که مهمترین آن ارتقاء جایگاه عراق در سطح منطقه و جهان است و عراق از این پس به عنوان یک کشور محوری در عرصه تعاملات منطقه و جهانی ایفای نقش خواهد کرد و مرجعیت عراق می‌تواند، نقش آفرین تلقی شود. 

این کارشناس افزود: عراق به عنوان کانون تعامل و همگرایی ادیان آسمانی تلقی می شود، کشورهای غربی سعی کردند تقابل میان شیعیان و مسیحیان و سایر اتباع مذاهب دیگر را ایجاد کنند ولی با توجه به هوشمندی مرجعیت عراق، رسانه های عربی و کشورهای عربی که تلاش کردند شکاف ایجاد کنند موفق نشدند.۶ 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: