به گزارش برنا؛ روسیه از انتقال تجهیزات نیروهای مسلح ترکیه و همچنین تقویت استحکامات نیروهای این کشور در استان رقه سوریه ابراز نگرانی کرد.

«الکساندر کارپوف»، معاون مرکز آشتی روسیه ر یک نشست خبری گفت: «روسیه از انتقال تجهیزات نظامی نیروهای مسلح ترکیه و ساخت استحاماتدر منطقه عین‌‌عیسی در استان رقه سوریه به شدت نگران است.»

وی اضافه کرد: «این اقدامات، نقض وضعیت موجود در نظر گرفته شده در تفاهم [میان ترکیه و روسیه] محسوب می‌شوند و تلاش‌های هر دو طرف در حل و فصل بحران سوریه را تضعیف می‌کند.»

روسیه، ترکیه و ایران در حال حاضر ضامن‌های آتش‌بس در سوریه هستند. جنگ در این کشور از سال ۲۰۱۱ برافروخته شد.

منابع خبری پنجشنبه گذشته از احداث چهارمین پایگاه نظامی ترکیه در استان رقه واقع در شمال سوریه خبر دادند. خبرگزاری «هاوار» خبر داد که این پایگاه در یک کیلومتری شمال جاده بین‌المللی «ام-4» و در نزدیکی روستای «هوشان» در اطراف شهر «عین عیسی» واقع شده است.

به گزارش هاوار، نیروهای ترکیه‌ای، این پایگاه را به برج مراقبت، رادار، سلاح سنگین و خودروی نظامی مجهز کردند و در اطراف آن، سنگر احداث کردند.

این چهارمین پایگاه غیر قانونی است که ترکیه در اطراف شهر عین عیسی احداث کرده است. این پایگاهها در شمال، شرق و غرب این شهر احداث شده است.

نظامیان ترکیه طی سه ماه گذشته این سه پایگاه را احداث کردند. پایگاههای مذکور در دو کیلومتری مرکز عین عیسی قرار گرفته است.

به گزارش این خبرگزاری، ترکیه در دو پایگاه خود در اطراف عین عیسی، رادار مستقر کرده است. این رادارها سامانه‌های پدافند هوایی برای مقابله با پهپاد هستند.

بنا بر این گزارش، در جریان حملات توپخانه‌ای و راکتی اخیر ترکیه در اطراف عین عیسی، شش غیر نظامی کشته و ۱۶ نفر نیز زخمی شدند.

دولت سوریه حضور ترکیه در خاک خود را غیر قانونی می‌داند و بارها هشدار داده است که به این حضور اشغالگرانه پایان خواهد داد.

نظامیان ترکیه به بهانه دفع خطر حملات شبه‌نظامیان کُرد وارد شمال سوریه شده و مناطق گسترده‌ای را در این منطقه، اشغال کرده‌اند.

روسیه سال ۲۰۱۵ به دعوت دولت «بشار اسد»، رئیس‌جمهور سوریه و برای کمک به این کشور جهت مقابله با تروریسم وارد سوریه شد.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: