به گزارش برنا از روزنامه نیویورک پست؛ بایدن در این نشست ۶۲ دقیقه ای تنها به ۱۰پرسش پاسخ داد و بارها از یادداشت های همراهش کمک گرفت.

این یادداشت های بایدن افزون بر مفاد سخنان افتتاحیه اش،  شامل موضوعات مهم بود که احتمال پرسش خبرنگاران در باره آنها، وجود داشت.

رئیس جمهوری آمریکا در حالی پس از ۶۵ روز نخستین نشست خبری خود را برگزار کرد که بیشترین مباحث آن درباره بحران مهاجران مرز جنوبی بود و این دولت مدعی دیپلماسی و دمکراسی، سخنی از پایان دادن به نقض قطعنامه شورای امنیت، بازگشت به برجام و پایان دادن به جنگ‌های دائمی به میان نیاورد.

بایدن در حوزه سیاست خارجی، تنها به سه سوال درباره افغانستان، کره شمالی و چین پاسخ داد، اما هیچ اشاره‌ای به وعده انتخاباتی وی برای بازگشت به برجام، پایان دادن به جنگ یمن و تغییر سیاست با سعودی، حمایت از فلسطین، جنگ سوریه، گفت‌وگوی استراتژیک با عراق و خروج از آن کشور، مسایلی که با روسیه دارد و همچنین خط لوله انرژی نورد استریم ۲ نکرد.

رئیس جمهوری آمریکا مشکل مهاجرتی رخ داده در مرزهای جنوبی این کشور را ناشی از سیاست‌ها و رویکردهای دولت ترامپ برشمرد و شمار زیاد مهاجران را در این مقطع از سال، به شرایط مناسب آب و هوایی ارتباط داد.

بایدن در پاسخ به این سوال که آیا از هم اکنون به فکر شرکت در انتخابات دور بعدی هست و آیا کامالا هریس همچنان معاون او برای دور بعدی خواهد بود، گفت که توقع این است او برای چهار سال دوم حضور در کاخ‌سفید هم نامزد شود و اگر قرار شود چنین کاری کند می خواهد که کامالا هریس همچنان به عنوان معاونش در کنارش باشد.

بایدن به این سوال، آیا انتظار دارید در انتخابات بعدی هم با دونالد ترامپ رقابت کنید؟ با طعنه پاسخ داد:اگر بدانید چه قدر دلم برای این آدم تنگ شده است. نمی‌توانم ازهم اکنون وضعیت سیاسی در سه سال گذشته را پیش‌بینی کنم و چه کسی می داند که آیا اصلا از حزب جمهوریخواه تا آن موقع چیزی باقی خواهد ماند؟

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: