به گزارش ایرنا، آنتونی بلینکن که روز دوشنبه ریاست نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره وضعیت انسانی در سوریه را عهده دار بود، از همان ابتدا خط خود را روشن کرد و بحران ۱۰ ساله سوریه را "قیام" نامید.

وی افزود: پس از یک دهه درگیری که مردم سوریه به طرز بی اندازه‌ای رنج برده‌اند، وضعیت همچون همیشه وخیم است. همانطور که شنیده‌ایم ، تخمین زده می‌شود که ۱۳.۴ میلیون نفر - از هر سه سوری دو نفر - به کمک مایحتاج اولیه نیاز دارند. ۶۰ درصد از مردم سوریه در معرض خطر جدی گرسنگی قرار دارند.

وزیر خارجه بایدن ادامه داد: اکنون به یاد داشته باشید که ۱۲.۴ میلیون نفر در سوریه از نظر غذایی ناامن هستند و شما می‌توانید میزان درد و رنج انسان را در این درگیری احساس کنید. با وجود اختلاف‌ها، ما باید راهی برای انجام کاری برای کمک به مردم پیدا کنیم. این مسئولیت ماست و اگر ما آن را رعایت نکنیم شرم آور است.

بلینکن اضافه کرد: توجه به این نکته مهم است که تنها راه حل طولانی مدت این درد و رنج، حل و فصل سیاسی و حل دائمی منازعه مطابق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل آمده است. آمریکا و متحدان و شرکا، همچنان از تلاش‌های گیر پدرسن فرستاده ویژه سازمان ملل متحد پشتیبانی می‌کنند.

وی بدون توجه به تحریم‌های شدید یکجانبه علیه دولت قانونی دمشق، خاطرنشان کرد: واضح است که این نیازها از جمله داشتن غذای کافی و دسترسی به داروهای اساسی توسط اسد برآورده نمی‌شود. بنابراین، دوباره سوالی که پیش روی ماست این است که شورای امنیت برای کمک به میلیون‌ها سوری که زندگی آنها در تعادل است چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

وزیر خارجه آمریکا که همسو با سایر کشورهای غربی هدف باز شدن مسیر ارسال مایحتاج گروه‌های ضد دولت سوریه را دنبال می‌کرد، افزود: ما باید اطمینان حاصل کنیم که سوری‌ها کمک‌های بشردوستانه مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند. در حال حاضر ، موثرترین راه برای ارسال بیشترین کمک به مردم در شمال غربی و شمال شرقی سوریه، از طریق گذرگاه‌های مرزی است.

بلینکن که حاکمیت دمشق و ضرورت مقابله با ترویست‌ها را به کلی نادیده گرفته بود، ادامه داد: دلیل خوبی وجود ندارد که این گذرگاه‌ها بسته باشند. این گذرگاه‌ها مسیری را برای ارائه کمک‌ها فراهم می‌کردند که مقرون به صرفه‌تر، ایمن‌تر و کارآمدتر بود.

وی مجوز ندادن به عبور از مرزهای سوریه را به نفع مردم این کشور ندانست و اظهار کرد: دسترسی بدون مانع به سوری‌ها نه تنها به دلیل افزایش بحران انسانی بلکه همچنین به دلیل تهدیدهای ناشی از کووید-۱۹، بیش از هر زمان دیگری مهم است.

این مقام آمریکایی ادامه داد: متوقف کردن کمک های بشردوستانه که میلیون ها نفر از مردم سوریه به آن وابسته هستند، یک مساله سیاسی است و چشم امید به شورای امنیت دارند.

موضوع عبور بی ضابطه و بدون هماهنگی با دولت سوریه به بهانه ارسال کمک‌های انسان دوستانه از سوی دمشق و با حمایت روسیه رد شده است.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: