به گزارش برنا، بنا بر اعلام روابط عمومی ارتش، برابر تصویب «شورای عالی نشان ها» در ارتش، به‌پاس رشادت در صحنه‌ها و برهه‌های سرنوشت ساز دوران پیروزی انقلاب و ایثار و بذل جان در اعتلای ایران سربلند اسلامی، نشان فداکاری به شهید والامقام ارتش اسلام؛ «غلام‍ رضا عاقل»که سرسختانه در خط مقدم دفاع از استقلال، تمامیت ارضی و نظام مقدس جمهوری اسلامی  ایستاده‌اند، تعلق گرفت.

نشان فداکاری که اعطایی مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) به ارتش جمهوری اسلامی ایران است، نماد ایثار و از خودگذشتگی دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه افسری امام علی(ع) ارتش است که در راه پاسداری از استقلال و تمامیت ارضی کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران مردانه ایستاده و دفاع کرده‌اند.

خلبان شهید غلامرضا عاقل در ۳۱ تیرماه سال ۱۳۳۴ در تهران دیده به جهان گشود. دوران تحصیلات خود را تا اخذ دیپلم ریاضی ادامه داد. سپس با عشق و علاقه و باوجود داشتن فرصت تحصیل در سایر دانشگاهها، وارد دانشکده افسری شد. با پایان تحصیلات در دانشکده افسری، به‌عنوان خلبان بالگرد کبری انتخاب و در هوانیروز مشغول خدمت شد. با اوج‌گیری انقلاب اسلامی به صفوف مردم پیوست.

با شروع غائله کردستان، مأموریت‌های پروازی این شهید والامقام اوج گرفت و با شجاعتی مثال‌زدنی به سرکوب ضدانقلاب پرداخت.

روز ۲۰ دیماه ۱۳۵۸، با وجود اینکه نوبت پروازش نبود، ولی داوطلبانه به مأموریت سرکوب ضدانقلاب در سقز و سردشت اعزام شد. در همین منطقه بود که بالگرد ایشان مورد اصابت گلوله ضدانقلاب قرار گرفت و به فیض شهادت نائل آمد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: