به گزارش برنا، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه درباره تنش‌ها در روابط این کشور با اتحادیه اروپا و تشدید بحران در روابط مسکو و واشنگتن اظهارنظر کرد.

سرگئی لاوروف در بخشی از این مصاحبه به اتحادیه اروپا هشدار داد، مسکو به هرگونه اقدام خصمانه اتحادیه علیه خود پاسخ خواهد داد.

وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: «ما همیشه هشدار داده‌ایم که برای پاسخ دادن آماده هستیم. ما به هرگونه اقدام خصمانه علیه‌مان پاسخ خواهیم داد البته ضرورتا این پاسخ به روشی متقارن نخواهد بود».

او افزود: «البته این حرف من، تهدید کردن (هیچ طرفی در اروپا) نیست. برای مثال به چین نگاه کنید. این کشور (به تحریم‌ها و قادامات خصمانه غربی‌ها) با توقف فعالیت اقتصادی پاسخ نداد بلکه افراد و شرکت‌هایی را تحریم کرد که با صدایی بلند مواضع ضد چینی داشتند. ما هم اقدامی شبیه به این را انجام می‌دهیم».

لاوروف در بخش دیگری از این مصاحبه تلویزیونی به تشدید بحران در روابط روسیه و آمریکا اشاره و تاکید کرد که بازگشت «آناتولی آنتونوف» سفیر مسکو به واشنگتن مشروط به تصمیم ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه است.

وزیر خارجه روسیه در پاسخ به این سوال که چه زمانی سفیر این کشور به آمریکا برمی‌گردد، گفت: «این به تصمیم ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه بستگی دارد».

لارورف همچنین با تأکید بر رسیدن روابط روسیه و آمریکا به پایین‌ترین سطح گفت:‌ «چیزهایی که در مصاحبه بایدن رئیس جمهور آمریکا با شبکه اِی‌بی‌سی شنیدیم لفاظی‌هایی بی‌سابقه و شوکه‌کننده بود». به گفته او، روابط روسیه و آمریکا از زمان روسای جمهور پیشین این کشور نیز رو به تیرگی گراییده بود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: