به گزارش برنا، «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی، در حاشیه دولت در جمع خبرنگاران گفت: ابتدا تشکر می کنم که این فرصت پیش آمد و توانستیم در خدمت شما خبرنگاران باشیم در آستانه 29 فروردین و برگزاری سالگرد سازمان انرژی اتمی هستیم، به خاطر شرایط کرونا امیدواریم این مراسم 20 فروردین  در روز شنبه 21 فروردین برگزار شود در این سالگرد که با حضور جناب آقای رییس جمهور برگزار می شود، نمایشگاهی را دایر کردیم  و 133 دستاورد را به نمایش خواهیم گذاشت و حدود 7 رونمایی داریم که شخصا خود رییس جمهور رونمایی خواهند کرد، مهمترینش چند رادیو دارو جدید است، اکنون غریب به یک میلیون نفر به امراض صعب العلاج مبتلا هستند سازمان انژری اتمی داروهای این افراد را تأمین می کند و هر سال به تعداد این داروهای جدید اضافه می شود. 

او ادامه داد: دارو معالجه سرطان پروستات را به خوبی پیش می بریم و درمان می کنیم، این ها قدم های بزرگی است که برداشته شده، یکی دو مورد دیگر هم وجود دارد که نمی توانیم در معرض نمایش بگذاریم، انشالله در شهریور ماه مراحل اولیه آنها عملیاتی می شود یکی مرکز یون درمانی در استان البرز است که  یک بیمارستان برای درمان امراض صعب العلاج است، تجهیزات این بیمارستان ۲۰۰ میلیون یورو و معادل ۶ هزار میلیارد تومان و ساختمان آن نیز ۱۰۰ میلیارد تومان است که تمام این هزینه‌ها را وام گرفتیم. این مرکز، ششمین نوع از این بیمارستان‌ها در جهان است و در غرب آسیا هم فقط ما چنین بیمارستانی داریم.

صالحی گفت: پروژه دیگری داریم تحت عنوان پروژه تولید رادیو دارو بر اساس GMP یا پروژه تترا که ۶۰ میلیون یورو تجهیزات دارد و هزینه این را هم از دولت نگرفتیم. این پروژه دارای ۳۷ هزار متر ساختمان است. مقدمات این پروژه شهریور ماه افتتاح خواهد شد.مطمئن باشید با برجام صنعت هسته‌ای نه متوقف و نه کُند می‌شود، خودتان مقایسه کنید که ما در سال ۹۲ در عرصه‌های مختلف چه داشتیم و الان چه داریم. رابرت مالی اخیرا گفته بروید ببینید با اقدامات ترامپ صنعت هسته ای ایران به کجاها رسیده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی مطرح کرد:ما ۱۵ نوع سانتریفیوژ داریم که در حال غنی سازی اورانیوم هستندمثل IR۶، IR۴، IR۲M ، در سال ۹۲ ما تنها با IR۱ غنی سازی می کردیم، این خیلی جهش بزرگی است. قبل از برجام، حداکثر غنی‌سازی‌مان ۱۳ هزار سو بود اما الان بدون اینکه تمام امکاناتمان را بسیج کنیم، ۱۶۵۰۰ سو غنی‌سازی داریم. خب آیا این صنعت کُند و متوقف شده است؟ما حدود ۵ تن اورانیوم غنی شده و حدود ۵۷ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد داریم درحالی که قرار است در یکسال ۱۲۰ کیلوگرم داشته باشیم اما الان به ۵۷ کیلو رسیده‌ایم.با همکاری روس‌ها در حال ساخت دو نیروگاه هستیم. تولید کیک زرد ما قبل از برجام ۴ الی ۵ تن بوده اما الان به طور متوسط به ۳۵ تن رسیده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوالی درخصوص مذاکرات وین گفت: کارشناسان فنی سازمان انرژی اتمی در مذاکرات هستند. جلسه اول این گفت‌وگوها هم جلسه مثبتی بوده است. موضع ایران در این مساله موضع روشن و اصولی است.اگر آمریکا به برجام برگردد و تحریم‌ها را رفع کند، ایران هم باز خواهد گشت، در این خصوص بحث گام به گام نداریم و اصلا چیزی در این ارتباط نشنیدم. در زمان ترامپ تحریم‌های جدیدی اضافه شده است که در این مذاکرات باید لیست این تحریم‌ها مرور شود و از طرفی می‌خواهند اقدامات ما را هم مرور کنند. ما برخی اقدامات را به صورت لحظه‌ای می‌توانیم متوقف کنیم، مثلا تولید اورانیوم ۲۰ درصد را می توانیم لحظه‌ای متوقف کنیم اما برای جمع کردن سانتریفیوژهای جدید، زمان می‌خواهیم.

صالحی گفت: آمریکا در یکی دو سال اخیر شکست‌های سیاسی زیادی خورده است، اگر برجام نبود قطعا این شکست‌های آمریکا محقق نمی‌شد. حفظ برجام ما را در موضع حق قرار داده است. اینکه آمریکایی‌ها از این موضع که اول ایران باید اقدام کند، عدول کرده یک دستاورد سیاسی است.تا امروز نشانه‌های خوبی دیدیم و ایران هم اعلام کرده به تعهداتش پایبند خواهد بود به شرطی که آنها هم به تعهداتشان عمل کنند. ۱۰۰۰ سانتریفیوژ IR۲M را در این یکی دو ماهه نصب کردیم، یک زنجیره کامل IR۶ هم در حال کار کردن است و امروز زنجیره‌های ۳۰ تاییIR۵، IR۶S کار می‌کند. این ۱۶۵۰۰ سو عمدتا در این چند ماه اخیر و براساس قانون مجلس ایجاد شده است. این دستاوردها درچارچوب گام‌های کاهش تعهدات است و اگر قرار شد برجام اجرایی شود، این‌ها را متوقف می‌کنیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: