به گزارش برنا، بابوشکین در نشستی با یک هیأت رسمی اقتصادی از جمهوری اسلامی ایران در شهر آستاراخان، شاخص های مبادلات کالا را به عنوان نمونه ای موفق از توسعه همکاری ها بین استان آستراخان و ایران ذکر کرد و افزود: بر اساس آمار سال گذشته این مبادلات با رشد ۶ درصدی به بیش از ۲.۵ میلیون تن بار و حجم مبادلات تجاری با ۱۵ درصد افزایش از ۳۲۰ میلیون دلار آمریکا فراتر رفته است. 


نشست هیات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و استاندار آستاراخان 

این نشست با حضور ایگور بابوشکین استاندار آستراخان و هیأتی رسمی از جمهوری اسلامی ایران به ریاست «هادی تیزهوش تابان» رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه و رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان گیلان برگزار شد. مهدی آکوچکیان سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آستراخان، مِرگِن جِواکوف سرپرست نمایندگی وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه در آستراخان و ولادیمیر گالافکوف رئیس آژانس روابط بین الملل استان آستراخان نیز در این مذاکرات حضور داشتند.

استاندار آستارخان اظهار داشت: «روابط ما با استان گیلان با بیشترین شتاب در حال گسترش است. ما در حوزه های بسیار متنوع همکاری داشته و به نتایج چشمگیری دست پیدا کرده ایم».

بابوشکین با بیان اینکه سرای تجاری ایران در آستراخان افتتاح شده است، تصریح کرد:  فعالیت این سرا به افزایش حجم تجارت متقابل یاری می رساند.وی خاطر نشان کرد:  در نتیجه تلاش های این استان ایرانی در آستارخان روسیه یادبود  «عمر خیام« شاعر ایران زمین در آستراخان نصب شد.

رئیس منطقه آستاراخان روسیه از توسعه کریدور بین المللی حمل و نقل «شمال-جنوب» به عنوان اولویت در افزایش بیشتر همکاری ها با ایران یاد کرد.

«بابوشکین» اظهار داشت: در دسامبر سال گذشته میلادی  بین آستراخان و ایران خط کانتینری به شکل آزمایشی شروع به کار کرد که گام اول در برقراری حمل و نقل کانتینری منظم در دریای خزر به شمار می رود و تا پیش از این عدم وجود آن مانع از توسعه این کریدور شده بود.

 استاندار به شرکای ایرانی پیشنهاد داد که به فعالانه از ظرفیت های این خط بهره ببرند.

وی همچنین از شرکت های ایرانی برای مشارکت در اجرای پروژه های مربوط به توسعه زیرساخت های منطقه ویژه اقتصادی بندری در نزدیکی بندر اُلیا آستراخان دعوت به عمل آورد.

 ایگور بابوشکین خطاب به آقای تیزهوش تابان گفت: «من می دانم که جنابعالی برنامه هایی برای ایجاد مرکز لجستیک برای سرای تجاری ایران داشته اید. پیشنهاد می کنم که این مرکز را در منطقه بندری ما تأسیس کنید».

در عین حال وی از وجود علاقه مندی به افزایش تحویل کالاهای ایرانی به آستراخان، ارائه سفارشات کشتی سازی ایران به استان آستراخان، تحویل محصولات گوشتی و کالاهای دیگر آستراخان به این کشور و جذب سرمایه گذاران ایرانی به حوزه کشاورزی استان آستراخان سخن گفت.

 «هادی تیزهوش تابان» رئیس هیات ایرانی  هم گفت: «به رغم همه گیری، مرزهای روسیه همواره برای ما باز بوده است، هر چند سال گذشته ما ناچار شدیم تمامی مذاکرات با شرکای روس را به شکل آنلاین برگزار کنیم.

 وی افزود:  اینکه مبادلات تجاری با استان آستراخان در سال گذشته افزایش چشمگیری داشته، گواه تلاش های ما در امر تحکیم همکاری ها است».

به نظر رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه، نمایندگان جوامع تجاری ایران به استان آستراخان علاقه نشان می دهند.
وی اظهار داشت: «آنها آمادگی دارند که پس از باز شدن مرزها به همراه کالاهایشان به منطقه آستارخان بیایند.

تیزهوش تابان گفت: ارتقای فعالیت سرای تجاری ایران در آستراخان در برنامه های ما هست. روش های مختلف تحویل بار از ایران به روسیه شامل در وهله اول از طریق راه دریایی در دست بررسی قرار دارد».

وی تیزهوش تابان همچنین به توسعه همکاری های فعالانه بین منطقه آزاد اقتصادی «انزلی» و منطقه ویژه اقتصادی «لوتوس» اشاره کرد.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه گفت: «من همواره به شرکت های ایرانی توصیه می کنم که در منطقه ویژه اقتصادی آستراخان سرمایه گذاری کنند».

شرکت کنندگان در این نشست راه های توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی را مورد بحث قرار دادند.

 
 

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: