به گزارش خبرنگار برنا، هرچه به زمان انتخابات نزدیک تر می شویم تکاپوی چهره های سیاسی برای حضور در عرصه انتخابات بیشتر و رقابت ها شکل جدی تری به خود می گیرند. در این 53 روز باقی مانده تا سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گمانه زنی ها و بحث های انتخاباتی جدیت پیدا کرده است، برخی به طور  قطع اعلام کاندیداتوری کردند و چهره هایی هنوز کاندیدا احتمالی به شمار می روند و زمزمه نام آنها در صحنه سیاست و جریان های سیاسی در میان است. آرایش های سیاسی جریان های مختلف کشور در حال شکل گیری است و گفتمان های سیاسی یکی پس از دیگری آغاز شده است باید منتظر ماند و دید در روزهای قریب به ثبت‌ نام انتخابات ریاست جمهوری کدام چهره‌ها حضورشان را نهایی می‌کنند و یا کدام چهره ها از عرصه رقابت پا پس می کشند. 

امیر حسین قاضی زاده هاشمی یکی از چهره هایی است که خود را فردی سیاسی با سابقه طولانی کار سیاسی و اجتماعی در کشور می داند. او که در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان نایب رییس اول انتخاب شده اکنون به طور رسمی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری 1400 اعلام کاندیداتوری کرده است و تا لحظه نگارش این گزارش، حضورش در انتخابات ریاست جمهوری قطعی است. هجدهم فرودین ماه بود که او در حاشیه جلسه علنی مجلس یازدهم در جمع خبرنگاران با اشاره به خبرهای مربوط به اعلام نامزدی اش در انتخابات ریاست جمهوری گفت: «من در انتخابات ثبت نام خواهم کرد و حضورم به عنوان نامزد به تایید صلاحیت شورای نگهبان بستگی دارد.»

"اسم دولت 4 ساله ام "دولت اعتماد" است، یک برنامه 20ساله و یک برنامه 4ساله دارم. نظام فکری ام «فصل پروانگی» است"؛ این جملات بخشی از اظهارات قاضی زاده هاشمی در نشست خبری با حضور خبرنگاران است. او در این گفت و گو مطرح می کند: «دولت اعتماد، اعتمادساز و اعتمادگر است و با  اعتماد به مردم جلب اعتماد می‌کند. یعنی دولت هیچ تصمیمی را بدون مردم نمی‌گیرد و هیچ کاری را بدون مردم انجام نمی‌دهد. ما کلی بخشنامه و دستورالعمل صادر می‌کنیم و باید در کنار امضای وزیر امضای نهادهای اجتماعی و مدنی ذی‌ربط هم باشد تا آن بخشنامه صادر شود. در انتصابات باید نظر ذی‌نفعان لحاظ شود تا آن فرد منصوب شود. استاندار که می‌خواهیم انتخاب کنیم مردم باید نظر بدهند و همچنین می‌خواهیم عزل بکنیم مردم باید نظر بدهند و برای این مسئله مکانیزم و مدل طراحی کرده‌ایم. یعنی تعریف کرده‌ایم که مجموعه نخبگان استان می‌آیند و می‌گویند که بین این افراد این استاندار را انتخاب می‌کنیم.»

حضور مستقل در انتخابات

قاضی زاده هاشمی سیاستمداری است که در مجلس هشتم، نهم، دهم حضور داشته و در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با تکیه بر نایب رئیسی مجلس نمایندگی مردم مشهد را بر عهده دارد. او مدتی سخنگوی جبهه پایداری از پر حاشیه ترین جریان های کشور بود و با توجه به اعلام کاندیداتوری اش انتظار می رفت از سوی این جبهه مورد حمایت قرار گیرد اما غلامرضا رضوانی، یک عضو جبهه پایداری، در مورد کاندیداتوری قاضی زاده هاشمی و حمایت پایداری ها از او در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا اینگونه بیان می کند: «آقای قاضی زاده هاشمی عضو جبهه پایداری نیست. مدت کمی سخنگو بوده و بعدها از این سمت برداشته شده است هیچ حمایتی هم از پایداری نخواهد داشت. ناگفته نماند که قاضی زاده هاشمی هم  در گفت وگویی مطرح کرده که روی کمک هیچ جریانی هم حساب نکرده است و به توانایی خودش اتکا می کند.»

رقیبِ رضاخان!

این چهره سیاسی پس از کاندیداتوری در نشست خبری ها و گفت گو های خود اظهاراتی کم و بیش جنجالی را به زبان آورده است اما پر حاشیه تر آن را می توان این جمله دانست «از من پرسیدند رقیب شما در انتخابات کیست؟ گفتم رقیبم رضاخان است" او در این گفت و گو ادامه می دهد: چون نهاد اداره کشور برخاسته از رضاخان است و ادامه پیدا کرده است و آمده ام نهاد ۱۰۰ساله رضاخانی را به هم بریزم. آموزش و پرورش و کنکور سربازی و بانک و سازمان برنامه و بودجه رضاخانی هست و بعد از اینکه انقلاب ترومنی و نظریات اروین تافلری هم به کشور آمد تشدید شد. اینکه شما می گویید ضمانتت چیست؟ هرکسی بر اساس اعتقاد و اندیشه اش عمل می کند و ضمانت من صداقتم است که به مردم دروغ نگویم و بگویم اگر به من رای بدهید فکر من این است.»

امیر حسین قاضی زاده هاشمی که در زمان ریاست علی لاریجانی در مجلس دهم در هیئت رئیسه در قامت نائب رئیسی دوم حضور داشت، شاید به خوبی شیوه اداره و مدیریت صحن را از لاریجانی آموخته باشد اما باید دید در در عرصه انتخابات ریاست جمهوری چه جایگاهی دارد.  9

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: