به گزارش خبرنگار برنا، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که کرونا، فشار اقتصادی ناشی از تحریم های آمریکا و تنگناهای معیشتی مردم بر آن سایه افکنده شرایط متفاوت تری را در تاریخ انتخابات کشور رقم زده است. شرایط کشور به گونه ای است افرادی که می خواهند کاندیدا شوند و احتمال پیروزی آنها وجود دارد با وعده‌های اقتصادی و اجتماعی پا به عرصه انتخابات گذاشته  اما لزوم مشارکت گسترده، دغدغه اصلی داوطلبین به شمار می رود. افراد پس از اعلام کاندیداتوری معتقدند که باید تمام هم و غم، برنامه و هدفشان بهبود معیشت و زندگی مردم باشد و با یک انسجام فکری از مشکلات اقتصادی مردم گره گشایی کنند، مردمی که درطی سال های اخیر اعتماد و باورشان مورد آسیب قرار گرفته و این مهم راه را برای مشارکت حداکثری در انتخابات دشوار کرده است.  

در این 52 روز باقی مانده تا انتخابات، نام های مختلفی در فضای سیاسی کشور مطرح میشود، وعده و شعارهای تبلیغاتی نمایندگان بازار داغی دارد و افراد برای ورود به گود رقابت، سخنانی متفاوت مطرح می کنند. 

فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشور در دولت دهم، از دیگر چهره هایی است که  نام او در بین داوطلبین انتخابات ریاست جمهوری دیده می شود. او در مصاحبه ای با خبرگزاری برنا رسما اعلام کاندیداتوری کرد و نام دولت اش را دولت نخبگانی گذاشت. او معتقد است که به صورت مستقل  و بدون حمایت هیچ جریانی پا به عرصه می‌گذارد. فریدون عباسی در یازدهمین دوره انتخابات مجلس با ۳۷ هزار و ۹۱۹ رای پیروز انتخابات شد و به بهارستان راه یافت و اکنون ریاست کمیسیون انرژی را بر عهده دارد.

عباسی مطرح کرده است که پس از احراز صلاحیت توسط شورای نگهبان به  نفع  هیچ  جریانی کنار نمی کشد و تا پایان  انتخابات حضور خواهد داشت. عباسی معتقد است پس از ترور شهید فخری زاده راه برای ریاست جمهوری او هموار شده است و با طرح کازرونی می تواند به موفقیت دست یابد. 

فریدون عباسی‌دوانی در سال ۱۳۳۷ در آبادان متولد شد. خانواده وی اهل روستای دوان بخش مرکزی کازرون هستند. وی دارای لیسانس فیزیک هسته‌ای از دانشگاه شیراز، فوق لیسانس فیزیک هسته‌ای دانشگاه فردوسی مشهد و دکتری مهندسی هسته‌ای از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.

عباسی در جبهه‌های جنگ تحمیلی نیز حضور داشته و بعد از جنگ دکترای فیزیک هسته‌ای گرفته‌است.

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در دولت دهم، معاون دانشجویی – فرهنگی دانشگاه شهید بهشتی ۱۳۸۶-۱۳۸۵، موسس و دبیر انجمن هسته‌ای ایران ۱۳۸۵-۱۳۸۲، رییس گروه فیزیک دانشگاه امام حسین(ع) ۱۳۸۵-۱۳۸۳، رییس پژوهشکده دانشگاه مالک‌اشتر ۱۳۸۴-۱۳۷۹، معاون تحصیلات تکمیلی دانشگاه امام حسین(ع) ۱۳۷۹-۱۳۷۶، مدیر اجرایی و مشاور حوزه معاونت دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ۱۳۷۶-۱۳۷۳ و رییس مرکز آموزش و تحقیقات فیزیک دانشگاه امام حسین(ع) ۱۳۷۲-۱۳۷۰ بخشی از سوابق این دانشمند هسته‌ای است.

در سوابق پژوهشی عباسی دوانی، راه‌اندازی نرم‌افزارهای هسته‌ای در زمینه محاسبات راکتور، دزیمتری و اندازه‌گیری تابش‌های هسته‌ای، طراحی و ساخت آشکارسازها و سیستم‌های ثبت و پردازش داده‌های هسته‌ای، طراحی و ساخت هدف‌های هسته‌ای برای تولید نوترون، طراحی و ساخت دستگاه پلاسمای کانونی و دستگاه‌های تشخیصی مرتبط با آن، طراحی و ساخت اجزاء شتابگر خطی الکترون، ارایه ۲۵ مقاله در کنفرانس‌های داخلی و خارجی و ارایه ۱۵ مقاله در مجلات علمی و پژوهشی داخلی و خارجی به چشم می‌خورد.

وی از متخصصین لیزری است که در طرح جداسازی و غنی‌سازی اورانیوم با لیزر نیز شرکت داشته است.

جبهه استکبار که توان ایستادگی و مقابله با پیشرفت‌ها علمی جوانان ایرانی را ندارد در رویکردی ضد بشری روی به ترور دانشمندان کشورمان آورده که صبح روز ۸ آبان ۱۳۸۹ عباسی مورد سوء قصد نافرجام جهه استکبار قرار گرفت و خوشبختانه تیر تروریست‌ها به هدف اصابت نکرد و این ترور ناموفق بود.

ماجرا از آن قرار بود که صبح روز ۸ آذر ۱۳۸۹، خبر ترور دو فیزیکدان مجید شهریاری و فریدون عباسی دوانی در راس اخبار کشور قرار گرفت،  مجید شهریاری در این ترور به شهادت رسید و فریدون عباسی دوانی با جراحت‌های شدید روانه بیمارستان شد. شکل ترور هر‌‌ دو مشابه بود: چسباندن بمب به خودرو و سپس انفجار آن.

عباسی خاطرات روز ترور خود را اینگونه بیان می‌کند: معمولا هنگام رانندگی اطرافم را از طریق آئینه خودرو بررسی می‌کردم ولی در جایی که ترور شدم انتظار چسباندن بمب به خودرو را نداشتم. من صدای چسباندن بمب به در خودرو را شنیدم ولی از آنجایی که موتورسوار برای فریب من دستش را به آئینه خودرو زده بود جلوتر رفت و دستش را بلند کرد تا من مطمئن شوم این فرد قصدی ندارد. من به محض اینکه از آئینه خودرو بمب را دیدم فورا ترمز زدم و از همسرم خواستم که از خودرو پیاده شود ولی همسرم متوجه منظورم نشد.

او ادامه می دهد: من سریعا از خودرو پیاده شدم و در سمت راست ماشین را باز کردم و با صدای بلند به همسرم گفتم از خودرو پیاده شود. به محض اینکه از خودرو پیاده شدیم بمب منفجر شد و ۱۶ ترکش به همسرم برخورد کرد و چند ترکش نیز به بدن من اصابت کرد. وقتی به بیمارستان مراجعه کردیم متوجه شدیم دکتر شهریاری و همسرش مورد حمله قرار گرفته‌اند و شهید شده اند.

البته حضور در سمت رییس سازمان انرژی اتمی دردسرهایی را هم برای فریدون عباسی در پی داشت و زمانی که محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، را در سفر به مسکو همراهی می کرد خبر بازداشت او از سوی رسانه ها منتشر شد البته او در گفت و گویی خبر بازداشت اش را تکذیب کرد. عباسی در این باره به خانه ملت گفت: به جهت اینکه نام من سال‌ها قبل در میان دانشمندان هسته‌ای ایران از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سازمان ملل ارسال شده بود، تنها برای دقایقی روند کنترل و تأیید گذرنامه با تأخیر همراه شد. وقتی این مسئله ایجاد شد، آقای قالیباف کل هیئت پارلمانی را متوقف کرد تا این مسئله حل شود و این موضوع نیز در فرصت کوتاهی حل شد. نام من در گذشته در فهرست تحریم‌ها قرار داشت و همین مسئله باعث بروز آن مسئله شد که رئیس کمیسیون سیاست خارجی دومای روسیه وقتی به استقبال ما آمد از همین مشکل کوچک و تأخیر ایجادشده عذرخواهی کردند. 

حال باید دید او‌ در قامت کاندیداتوری برای انتخابات ۱۴۰۰ با چه اقبالی روبرو خواهد شد راهی که به نظر برای اغلب کاندیداها سخت به نظر می رسد. 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: