به گزارش برنا، به نقل از معاونت حقوق ریاست جمهوری، لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهور، در این جلسه در مقام بزرگداشت و پاسداشت روز کارگر و روز معلم بیان کرد: هر دو بخش کارگران و معلمان، دو بخش مولد جامعه هستند و نیازهای جامعه را تأمین می‌کنند.

جنیدی گفت: یک بخش یعنی کارگران نیازهای مادی، کالاها، خدمات و مایحتاج جامعه را تولید و تأمین می‌کنند و بخش دیگر یعنی معلمان نیازهای معنوی یعنی آموزش و پرورش فرزندان کشور را تأمین می‌کنند.

وی افزود: بی‌تردید هر دو بخش از نظر حقوق مادی و معنوی باید در حمایت کامل قانون باشند و مقررات حوزه حقوق کار و حقوق استخدامی به ویژه کلیه مقررات آمره در مورد حقوق و دستمزد، فوق‌العاده‌ها، مرخصی‌ها و مشوق‌ها در مورد آن‌ها رعایت گردد.

دکتر جنیدی تصریح کرد:معاونت حقوقی هم برای کارگران به عنوان بخش مولد کالاها، خدمات و نیازهای جامعه و هم برای معلمان به عنوان تأمین کننده نیازهای فکری، معنوی و آموزش و پرورش همیشه تلاش کرده و وظیفه خود می‌داند که به این تلاش و اهتمام ادامه دهد.

معاون حقوقی رئیس جمهور اظهار داشت: درهمین راستا معاونت پیگیر حقوق کارگران مانند تعدیل امور رفاهی کارگران (موضوع بند ۱۰ ماده ۱۴۸ قانون مالیات‌های مستقیم) و نیز همکاری در تصویب ده مقاوله‌نامه مربوط به حقوق مختلف حوزه کار و تشکل‌های کارگری و نیز حمایت از لوایح و مقررات مربوط به معلمان مانند رتبه‌بندی معلمان و نیز طراحی و پیشنهاد لوایحی چون لایحه آموزش اجباری کودکان و نوجوانان شده است.

ایشان گفت: بسیاری از کارآفرینان و صاحبان بنگاههای بزرگ اقتصادی از کارگران پرتلاش بوده‌اند و قدم به قدم با توسعه توانایی‌های خود، در موضع ایجاد نهادها و بنگاه‌های مفید اقتصادی قرار گرفته‌اند.

جنیدی ادامه داد: همچنان که دانشجویان و علم طلبان پرتلاش امروز، معلمان برگزیده فردا هستند. در این اردیبهشت ماه می‌خواهم از دو معلم بسیار اثرگذار که هر دو متولد اردیبهشت بوده‌اند یاد کنم:

اول آقای دکتر کاتوزیان استاد بی‌نظیر ما که مظهر دانش‌اندوزی و دانش گستری و در عین حال بی‌وقفه به دنبال عدالت‌خواهی و دادگستری بود.  استاد تمام عیاری که تقریباً عمده اساتید و همه دانشجویان حقوق مستقیم یا غیر‌مستقیم دانشجوی ایشان هستند و دیگری دوست عزیز و بی‌نظیرم سرکار خانم دکتر مریم میرزاخانی متولد همین ماه که در دوره پسا دکتری در دانشگاه هاروارد در کنار من بود، فردی که علاوه بر دانش بی‌بدیل، انسانی پارسا و درستکار و  متخلق به ارزش‌های اخلاقی بود. هر دو این معلمان فرهیخته الهام‌بخش و باور ساز و اخلاق مدار و نیز چراغی فروزنده فراروی جوانان و فرزندان این کشورند. یادشان گرامی و روحشان شاد باد.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: