به گزارش برنا، جو بایدن در بدو ورود مورد استقبال کاردار آمریکا و شماری از مقام‌های دولت انگلیس قرار گرفت. او قرار است طی روزهای آینده با بوریس جانسون نخست وزیر و الیزابت دوم ملکه انگلیس در حاشیه این اجلاس دیدار کند.

طبق برنامه اعلام شده بایدن فردا (پنجشنبه) در منطقه گردشگری کورنوال که از روز جمعه میزبان رهبران جهان در اجلاس گروه هفت خواهد بود، با بوریس جانسون ملاقات می‌کند. رهبران انگلیس به داشتن آنچه رابطه ویژه با آمریکا می‌نامند به سایر کشورهای اروپایی فخر می‌فروشند. هرچند انگلیس در دوران ریاست جمهوری ترامپ از گزند تنش‌ها با کاخ سفید در امان نبود و در مقاطعی اختلافات دو طرف به ویژه در رابطه با چین و برجام بالا گرفت اما تاثیری بر سطح روابط دو طرف نداشت.  

بایدن اینک از فرصت اجلاس گروه هفت بهره خواهد برد تا روابط با متحدان سنتی آمریکا را ترمیم کند. او همچنین با گوشه چشمی به همه‌گیری کرونا و بحران اقلیمی اولویت‌های سیاست کشورش را در زمینه مسائل اقتصادی و سیاسی پیگیری خواهد کرد. رئیس جمهوری آمریکا پیش از سوار شدن در هواپیما به خبرنگاران گفت که برنامه‌ای برای واکسیناسیون جهان دارد که در اجلاس هفت اعلام خواهد کرد.

او روز یکشنبه پس از پایان اجلاس، کورنوال را به مقصد کاخ سلطنتی ویندزور ترک خواهد کرد تا با الیزابت دوم دیدار کند.  بایدن سیزدهمین رئیس جمهوری آمریکاست که با ملکه ۹۵ ساله انگلیس از زمانی که سلطنت را به دست گرفته دیدار می‌کند. البته این اولین دیدار الیزابت با یک مقام بلند پایه خارجی پس از فوت همسرش بشمار می‌رود.

بایدن سپس انگلیس را به مقصد بلژیک ترک می‌کند تا در اجلاس سران کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی شرکت کند. او در حاشیه این اجلاس با شماری از رهبران جهان از جمله رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دیدار خواهد کرد.

ملاقات رو در رو با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پس از یک دوره پر تنش در روابط مسکو و واشنگتن از مهم‌ترین برنامه‌های بایدن در جریان سفر به اروپا عنوان شده است. "جیک سالیوان" مشاور امنیت ملی آمریکا دوشنبه گذشته گفت که هنوز مشخص نشده که رهبران دو کشور پس از دیدار دو جانبه، نشست مشترک خبری برگزار کنند.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: