به گزارش برنا، به نقل از خانه ملت، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به تصمیمات گرفته شده در جلسه با وزیر نیرو، گفت: معمولا نمایندگان سه هفته در مجلس کار می‌کنند و یک هفته برای سرکشی به حوزه انتخابیه می‌روند، هر چند کار در حوزه انتخابیه سخت تر است اما علیرغم حضور در حوزه انتخابیه به دلیل چالش پیش آمده در حوزه برق، امروز در مجلس حضور یافته و جلسه‌ای را با حضور رئیس و اعضای کمیسیون انرژی و وزیر نیرو برگزار کردیم.

وی ادامه داد: یکی از دلایل اصلی مشکل پیش آمده این است که دولت عنایت لازم را به بخش صنعت برق و وزارت نیرو نداشته است و این وزارتخانه نتوانسته در این مدت حق و حقوق خود را از دولت یازدهم و دوازدهم بستاند. این در حالی است که ابتدایی‌ترین کار در شرایط کنونی اطلاع‌رسانی دقیق از خاموشی‌ها به مردم و کسبه است اما همین کار هم به درستی صورت نمی‌گیرد. همچنین کمترین توسعه صنعت برق در طول 32 سال گذشته در دولت یازدهم و دوازدهم اتفاق افتاده، در حالی که طبق برنامه‌ ششم باید 25 هزار مگاوات به ظرفیت برق کشور اضافه می‌شد اما این کار هم صورت نگرفته است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: من نمی‌توانم چه دستی در کار بوده که نتوانستند و نخواستند از توان بخش خصوصی استفاده کنند در حالی که طی بازدیدی که از صنایع جنوب کشور داشته‌ام باید بگویم آنها توانسته اند آب را با بودجه خودشان از خلیج فارس برای مصارف صنعتی خودشان منتقل کنند و می‌توانند مازاد این آب را در اختیار شهرها قرار دهند، همچنین حاضر بودند 10 هزار و 600 مگاوات برق را در نیروگاه‌های خود برای مصرف خودشان تولید کنند در واقع اگر آنها  برق مصرفی‌شان را خودشان تأمین کنند، ظرفیت وزارت نیرو آزاد می‌شود اما همین کار را هم انجام ندادند.

نیکزاد با اشاره به صحبت‌های شب گذشته رئیس جمهور گفت: رئیس جمهور با دو کلمه حرف، خودش را راحت کرد چرا که صرفا از مردم خواست صرفه‌جویی کنند اما باید پرسید؛ چرا خودش صرفه‌جویی نمی‌کند؟. همچنین گفت؛ کسری برق را در صنعت جبران خواهد کرد اما این به معنای پاک کردن صورت مسئله است. ما باید برق را مدیریت کنیم، مدیریت به معنای آن است که در  ادارات  و نهادها و معابر صرفه‌جویی شود چرا که وقتی مردم ببینند نهادهای دولتی صرفه‌جویی می‌کنند آنها نیز به سمت صرفه‌جویی خواهند رفت.

وی با اشاره به قطعی آب در برخی مناطق همزمان با قطعی برق، توضیح داد: با توجه به اینکه این مسئله سختی‌های بسیاری برای مردم ایجاد می‌کند در این جلسه تأکید شد؛ حق ندارند در این شهرها همزمان آب و برق را قطع کنند، نکته بعدی مدیریتی است که باید در استان‌های گرمسیری صورت گیرد، چراکه می‌توان با تعطیلی پنج‌شنبه ادارات و دیگر روزها در این شهرستان‌ها قطعی برق را مدیریت کنیم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: عدم هماهنگی در دولت یازدهم و دوازدهم با وزارت نیرو واضح و مبرهن است، اینکه سازمان هواشناسی کشور به عنوان یک سازمان عریض و طویل نتواند پیش‌بینی لازم را در زمینه دما داشته باشد به چه کاری می آید؟ لذا باید حتما پیش‌بینی‌های لازم را انجام دهد اما این کار را نکرده‌اند و دوستان ما در وزارت نیرو به همین پیش‌بینی‌ها نیز توجهی نداشته‌اند و اگر هم دانسته توجه نکرده‌اند دیگر وامصیبت‌ها است.

نیکزاد افزود: جای تأسف است که وزیر نیرو می‌گوید؛ نمی‌تواند موضوع مقابله با فعالیت رمزارزها را حل کند؛ این یک اظهارنظر غیرکارشناسی است چرا که در استان‌ها کاملاً مشخص است کدام قسمت از شبکه بار مصرف بیشتری دارد لذا می‌توانند با هماهنگی قوه قضائیه، دادستانی و دیگر دستگاه‌ها تمام رمزارزهایی که خلاف قانون فعالیت می‌کنند را جمع‌آوری کنند.

وی با بیان اینکه کمیسیون انرژی در این جلسه مسائل لازم را به وزیر نیرو گوشزد کرد هر چند معتقدم وزیر نیرو به تنهایی مقصر نیست؛ چراکه دولت، وزیر نیرو را همراهی نکرد، گفت: صرفه‌جویی، جلوگیری از قطع برق شهرهایی که آب و برق‌شان با هم قطع می‌شود، تعطیلی مناطق گرمسیر، استفاده از ظرفیت ژنراتورها و نیروگاه‌های سایر وزارتخانه‌های دولت، اطلاع‌رسانی دقیق در رابطه با خاموشی‌ها و برنامه‌ریزی برای برق‌رسانی به صنعت با هدف جلوگیری از تعطیلی صنعت از جمله اقداماتی است که باید صورت گیرد به همین دلیل کارگروهی با هدف پیگیری این موارد تشکیل شد و آقای وزیر قول پیگیری آنها را داد. همچنین به مردم قول خواهیم داد مجلس و کمیسیون انرژی این مشکل را پیگیری خواهد کرد تا این بحران و چالش ظرف یک هفته مدیریت شود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: نمایندگان بسیاری تقاضای لغو سرکشی‌ها را در هفته بعد به دلیل پیگیری مشکلات مردم در مجلس داشتند، لذا اگر لازم باشد این کار را با هماهنگی رئیس مجلس انجام خواهیم داد.

نیکزاد در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه تحریم‌ها چقدر در مشکلات پیش آمده نقش داشته‌اند، افزود: نباید همه موضوعات را به تحریم گره زد چراکه وقتی سازمان برنامه و بودجه طلب بخش خصوصی و تولیدکننده برق را نمی‌دهد، دیگر چه انتظاری می‌توان در راستای تولید و گسترش صنعت برق داشت. بخش خصوصی توان تولید 10 هزار و 600 مگاوات برق را برای استفاده صنایع بزرگ کشور داشت اما از این ظرفیت استفاده نشد در حالی که باید در این حوزه سرمایه‌گذاری شده و رشد صنعت برق همزمان با رشد مصرف و جمعیت مد نظر قرار می‌گرفت.

وی ادامه داد: باید پرسید عدم اطلاع‌رسانی درخصوص قطعی برق چه ربطی به تحریم دارد؟ بنابراین نباید سوء مدیریت های صورت گرفته را زیر لوای تحریم پنهان کرد.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: