«ابوالفضل ابوترابی»، نماینده مردم نجف آباد در مجلس، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا در رابطه با "برگزاری طرح رفراندوم برای حذف یارانه های پنهان" گفت: دو برابر بودجه کشور در سال یارانه آشکار و پنهان به مردم می دهیم و افراد مرفه حدود 25 برابر افراد مستضعف از این یارانه استفاده می کنند. در کنار این، متاسفانه شاهد قاچاق سوخت هستیم، حتی قاچاق یارانه اقلام مهمی مثل دارو و انواع و اقسام قاچاق ها از کشور ما انجام می شود. یارانه از جیب مردم می رود که هم قاچاق می‌شود و هم دلالها می خورند و هم مصرف بی رویه را شاهدیم، فرهنگی که متاسفانه مصرف گرا شده است و مهمتر انکه مرفهین 25 برابر مستضعفین از یارانه استفاده می کنند.

او ادامه داد: به نظر من ادامه این مسیر امکان پذیر نیست. این موضوع مهم بدون نقش آفرینی مردم امکانپذیر نیست. ما به مردم اعتماد داریم باید بنشینند وحرف موافق و مخالف را در این زمینه گوش کنند و خودشان تصمیم بگیرند که آیا این 40 سالی که در یارانه ها طی شده را می خواهند ادامه دهند یا می خواهند یارانه بصورت مستقیم به خودشان پرداخت شود و خودشان مدیریت کنند.

ابوترابی گفت: طبق اصل 59 قانون اساسی در امور مهم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی باید به مردم مراجعه کنیم، خداوند روح شهید بهشتی و بقیه را شاد کند که این قانون را نوشتند، اکنون می توانیم از این اصل مترقی در حوزه بسیار مهمی که با سفره مردم ارتباط مستقیم دارد، استفاده کنیم.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس گفت: سه سال متوالی است که بیشترین یارانه آشکار و پنهان را به مردم می دهیم ولی واقعیت این است که به مستضعیفین کمترین میزان پرداخت می شود چون 25 برابر مرفهین بیشتر استفاده می کنند. لذا در حال حاضر یارانه بیش از 86 میلیارد دلار است. بعد از ایران کشور دوم با جمعیت حدود یک میلیارد و نیم، چین است که 30 میلیارد یارانه می‌دهد، 86 میلیارد کجا و 30 میلیارد کجا؟ به علاوه جمعیت ایران را قیاس کنید با جمعیت چین، لذا ما الان در دنیا بیشترین یارانه پنهان و آشکار را می دهیم اما ادامه مسیر امکانپذیر نیست. طبق اصل 59 قانون اساسی تقاضای رفراندوم کرده ایم بر اساس ماده 36 قانون همه پرسی مصوب سال 1368، صد نماینده مجلس باید این موضوع را امضا کنند تا در صحن مطرح شود و دو سوم اعضای حاضرین مجلس هم باید رای بدهند. این طرح دو سوم رای نمایندگان را نیاز دارد که این تقاضا تبدیل به قانون شود. صدا و سیما مکلف است به موافقین و مخالفین وقت دهد تا با هم مناظره کنند و مردم ببینند و بشنوند و محاسن و معایب طرح را متوجه شوند. 

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس در پاسخ به این سوال که فکر می کنید این طرح حدودا چه پروسه زمانی را طی کند، گفت: بستگی  دارد که صد امضا چه زمانی اتفاق بیفتد. طرح اکنون 28 امضا دارد. این اولین بار است در ایران در مورد موضوعات مهم رفراندوم انجام می شود. اعتقاد دارم در امور مهم مملکت یک فتح باب خوبی با برگزاری این رفراندوم انجام می‌شود. پرداخت یارانه های مستقیم و یارانه های پنهان و آشکار به مردم اهمیتش بیش از دو برابر بودجه سالیانه است لذا می تواند در زندگی مردم بسیار موثر باشد. 

نماینده نجف آباد گفت: مسئله بعدی این است که دولت شعارش دولتِ مردم است پس باید به مردم مراجعه کرد. اعتقاد داریم که همه چیز نظام و انقلاب مردم است خوب در مورد این هم باید به مردم مراجعه کنیم و بدون، نقش آفرینی مردم محال است بشود این کار را کرد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس در خصوص نظر مجلس در رابطه با این طرح گفت: در مجلس دموکراسی حاکم است، بعضی ها موافق هستند و بعضی ها مخالف و بعضی مشغول فکر کردن هستند ولی طبیعتا هر طرحی را یک نفر مطرح می کند حالا یک عده می پذیرند و یک عده مخالفت می کنند.

ابوترابی در خصوص نظر مردم در این زمینه بیان کرد: به مرحله مردم هنوز زود است که ورود کنیم. اول باید مرحله دو سوم و رای گیری مجلس را پشت سر بگذارنیم. 

او  افزود: در این 40 سال مسیری که رفتیم یک مسیر اشتباه بوده که منجر شده افراد مرفه 25 برابر افراد مستضعف یارانه دریافت کنند البته این طرح ممکن است معایبی هم داشته باشد.

ابوترابی در رابطه با شیوه های پرداخت مستقیم یارانه به مردم گفت: پرداخت مستقیم به مردم ممکن است با تدبیر کارت اعتباری و یا پرداخت نقدی و یا بورس انرژی باشد. سهم هر کس را پرداخت می کنیم یا مصرف و یا در بورس انرژی تهاتر می کند این کارها را باید انجام بدهیم و مستقیم به مردم پرداخت شود. البته مضراتی هم دارد ولی محاسنش بیشتراست بخصوص برای قشر مستضعف. 7

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: